Başbakan Erdoğan'ın İsveç Temasları

Başbakan Erdoğan'ın İsveç Temasları

İsveç'te Temaslarını Sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile Düzenlediği Ortak Basın Toplantısında, "AB Konusunda İsveç Yanımızda Oldu. Bu Konuda Parlamentoda 7 Farklı Siyasi Parti Destek Verdi" Dedi ve İsveç'e Teşekkür Etti. 301. Maddeyle İlgili Çalışmaların Sürdüğünü Kaydeden Erdoğan, Bu Konunun Sosyal Güvenlik Yasası'ndan Sonra Meclis Gündemine Geleceğin...

Başbakan Erdoğan'ın İsveç Temasları

İsveç'te temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "AB konusunda İsveç yanımızda oldu. Bu konuda parlamentoda 7 farklı siyasi parti destek verdi" dedi ve İsveç'e teşekkür etti. 301. maddeyle ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydeden Erdoğan, bu konunun Sosyal Güvenlik Yasası'ndan sonra meclis gündemine geleceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, İsveçli mevkidaşı Reinfeldt ile düzenlenen ortak basın toplantısında, 301. madde ile ilgili düzenlemenin sosyal güvenlik tasarısının ardından meclis gündemine geleceğini söyledi. Erdoğan, "Şu anda parlamentoda sosyal güvenlik tasarısını görüşüyoruz. Öyle zannediyorum ki, bu geçtikten sonra 301. madde büyük bir ihtimalle meclise gelir. Bu arada komisyon çalışmalarını arkadaşlarım sürdürecekler ve komisyonda bunu geçirdikten sonra 301. maddeyi genel kurula indirmeyi hedefliyoruz" dedi. AK Parti'nin kapatılmasıyla ilgili davaya da değinen Erdoğan, "Şu anda bu bir yargı süreci. Biz AB sürecini kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Anayasa Mahkemesi kendi işine, biz de kendi işimize bakacağız. Biliyorsunuz, devletlerin yönetiminde devamlılık esastır. Devlet çalışmasını tüm mekanizmasıyla devam ettirir. Biz hükümet olarak işbaşındayız. İşimizi heyecanla yapmaya devam edeceğiz. Bugün İsveç'teyiz, önümüzdeki hafta Katar'da olacağız. Yola devam. Bu konuyla alakalı olarak dün MKY Toplantımız oldu.

Pazartesi günü partimizin en üst karar organında yapacağımız toplantı da değerlendirmemizi yapıp, bir karar alacağız. Bugün aldığım bir haberde, Anayasa Mahkemesi iddianame ile ilgili dosyayı partimize göndermiş vaziyette. Tabii ki dosya üzerinde şu anda arkadaşlarım gerekli çalışmaları yapacaktır. Bu çalışma sonrası, pazartesi günü en üst karar organlarımızla yapacağımız toplantıda bu konuyla ilgili yol haritamızı belirleyeceğiz. Türkiye'nin 81 vilayetinin 80'inde milletvekili çıkarmış bir AK Parti var.

Bizler bu yolculuğumuzu, aynı kararlık içerisinde sürdürmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Gösterilen ilgiden dolayı İsveçli yetkililere teşekkür eden Erdoğan, "30 yıldan sonra bir buraya ilk defa bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak gelmek beni ayrıca memnun etmiştir. Daha öncede İstanbul'un büyükşehir belediye başkanı iken, belediye başkanı sıfatıyla da bir Stockholm ziyaretim olmuştu" dedi.

"Görüşmede siyasi ekonomik ve kültürel konuları gözden geçirdik" diye devam eden Erdoğan, "AB müzakere süreci içerisinde İsveç, her zaman yanımızda oldu. Özellikle bu dönemde parlamento içerisinde 7 farklı siyasi partinin Türkiye'nin AB sürecini desteklemesi, bizler için ayrıca memnuniyet verici. Bölgesel ve uluslararası konularda görüşlerimizin örtüştüğünü gördük ve iyi ilişkilerimizin bundan sonra da devam ettirileceği kanaatine vardığımızı düşünüyor, bunu temenni ediyoruz" diye konuştu. İsveç'in 2009'un ikinci yarısında dönem başkanlığını üstlenecek olmasının, Türkiye'nin üyelik hedefine giderken iyi bir fırsat olacağını vurgulayan Erdoğan, "Türkiye'nin tam üyelik dışında başka bir hedefi olamaz. Son zamanlarda yapılan bazı farklı yaklaşım tarzları, Türkiye'ye özel bir üyelik önerisi bizi ve halkımızı üzmektedir. Çünkü Türkiye bu yola 1963 yılında girmiştir. Tam 45 yıl geçti. AB üyesi 27 ülkenin içinde Türkiye'nin çok gerisinde olan ülkeler olduğunu da biliyoruz. AB üyesi ülkelerin liderleri, Türkiye üzerinden siyaset yaparlarsa bu üzücü olur" dedi.

"Dünyada sevgi, paylaşım ve dayanışma kazanacaktır" difadelerini kullanan Erdoğan, sözlerini, "Afganistan'dan Ortadoğu'ya kadar tüm bölge sorunlarını görüştük. Kıbrıs meselesini de görüştük. Müzakere sürecinde Güney Kıbrıs meselesinde adil olmayan bir yaklaşım var. Türkiye garantör bir ülke olarak çözümden yana olmuştur. Lokmacı Kapısı ile ilgili Kuzey Kıbrıs'ın daha önce attığı adımı, şimdiki Güney Kıbrıs Hükümeti de desteklemektedir. Bu da sevindiricidir" diye noktaladı.

İsveç Başbakanı Reinfeldt ise Türkiye'yi AB yolunda desteklediğini söyledi. Reinfeldt, "Çeşitli vesilelerle başbakan Erdoğan'la bir araya geldik. AB konusunda hemfikiriz. Her yıl 4 binden fazla İsveçli Türkiye'ye turist olarak gidiyor. İlişkilerimizin ekonomik boyutu da var. Türk asıllı 100 bin kişi İsveç'te yaşıyor. Türkiye 70 milyonluk çok büyük bir ülke. 2002'den 2007'ye kadar büyüme hızı yüzde 7.5 arttı" dedi.

(SE-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA