Başbakan Erdoğan'ın Gürcistan Temasları

Başbakan Erdoğan'ın Gürcistan Temasları

Gürcistan Devlet Başkanı Miheyil Saakaşvili, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Bakü-tiflis-kars Demiryolu Hattı Anlaşmasının İmzalanmasından Hemen Sonra, Türk Firması Tav Tarafından İnşa Edilen Tiflis Uluslararası Havalimanı'nın Açılışını Yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın Gürcistan Temasları

Gürcistan Devlet Başkanı Miheyil Saakaşvili, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı anlaşmasının imzalanmasından hemen sonra, Türk firması TAV tarafından inşa edilen Tiflis Uluslararası Havalimanı'nın açılışını yaptı.

Başbakan Erdoğan Gürcü ve Azeri meslektaşlarıyla Tiflis Havaalanı'nın açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan açılış konuşmasında, "Yeni Tiflis Uluslararası Havalimanı açılışı vesilesiyle burada bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Bugün açılışını yaptığımız havalimanıyla Gürcistan, uluslararası standartlarda modern, çağdaş bir havalimanına kavuşmuş oluyor. Bu eserin bir Türk şirketi olan TAV tarafından yapılmış olması bizler için ayrıca bir gurur kaynağıdır" dedi. Türkiye ve Gürcistan arasında son zamanlarda artan işbirliğine değinen Başbakan Erdoğan, "İki ülkenin alın teri olan bu proje, Türkiye ile Gürcistan arasında son yıllarda her alanda büyük bir ivme kazanan ve bu kazanmış olduğu ivmenin bir eseri olarak da güçlenen ilişkilerin somut bir göstergesidir. Gürcistan başarıyla gerçekleştirdiği reformlarla yabancı yatırımcılar için özellikle yeni adıyla 'Küresel Sermaye' için bir tercih ülkesidir. Önümüzdeki aylarda yine TAV tarafından tamamlanacak olan Batum Havalimanı her iki ülkenin ortak kullanımına hizmet edecek. Şu anda TBMM'de olan yasamızı da çıkardığımız andan itibaren, artık Batum Havalimanı'nı Türkiye ve Gürcistan ortak kullanma imkanına sahip olacaktır" diye konuştu.

Benzer projeler sayesinde iki ülke halklarının da kaynaşmasına imkan sağlandığını vurgulayan Erdoğan, "Bu ve benzeri projeler, yalnızca iki ülke arasındaki ilişkiler açısından önem taşımakla kalmayıp, halkların birbirlerini daha iyi tanımaları ve birbirleriyle daha iyi kaynaşmaları açısından da çok büyük bir öneme sahiptir. Bugün Türkiye ile Gürcistan arasında her gün uçak seferleri yapılmaktadır. Bunun yanında bugün bizler, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun da imza törenini gerçekleştirdik. Bu imza töreniyle artık birçok konuda özellikle Bakü-Tiflis-Ceyhan ile attığımız ham petrol noktasındaki adım dünyaya bir soluk olmuştur. Ardından yine Bakü-Tiflis-Erzurum ile Şahdeniz projesiyle Avrupa'ya bir soluk olmuştur. Bir yıldan beri iki ülkenin vatandaşları karşılıklı olarak birbirlerini, ülkelerini vizeden muaf olarak ziyaret edebilmektedir. Gürcistan'ın modern havaalanlarına kavuşmasıyla ikili ticaret ve ekonomik ilişkilerimiz ivme kazanacak, Gürcistan'ın Türkiye ve dünyayla bağlantıları güçlenecek" ifadelerini kaydetti.

Gürcistan Devlet Başkanı Miheyil Saakaşvili ise, "Yeni Tiflis Uluslararası Havalimanı, Avrupa çapında en iyi havaalanıdır. 2 yıl önce bu havaalanının yapılması için verdiğimiz sözleri yerine getirmenin gururu içindeyiz. Bu havaalanı Brüksel ve Münih'teki havaalanından çok daha iyi ve akla gelebilecek her özelliğe sahip" dedi.

(ZT-EA-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA