Başbakan Erdoğan'ın Gürcistan Temasları

Başbakan Erdoğan'ın Gürcistan Temasları

Gürcistan Devlet Başkanı Mihayil Saakaşvili, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Bakü-tiflis-kars Demiryolu Hattı Anlaşmasının İmzalanmasından Önce Parlamento Binasında Ortak Basın Toplantısı Düzenledi.

Başbakan Erdoğan'ın Gürcistan Temasları

Gürcistan Devlet Başkanı Mihayil Saakaşvili, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı anlaşmasının imzalanmasından önce parlamento binasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, Gürcü ve Azeri meslektaşlarıyla Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı anlaşmasının imzalanmasından önce bir açıklama yaptı. Erdoğan, "Bakü-Tiflis-Kars çerçeve anlaşmasının imza töreni vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bugün buradan dünyaya, bölgesel işbirliğiyle ilgili önemli bir mesaj gönderiyoruz. Bildiğiniz gibi Bakü, Tiflis ve Ceyhan petrol boru hattıydı. Bakü-Tiflis-Erzurum da Şah Deniz projesiydi. Şimdi üçüncü bir adım olarak Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu anlaşmasını imzalıyoruz. Bu adım, bizim için tarihi ipek yolunun demiryoluna dönüşmesi kadar önemli bir olay" ifadelerini kaydetti.

Bu anlaşmayı takip edecek başka projeler de olacağına inandığını belirten Başbakan Erdoğan, "Bu dayanışma sadece bölgesel bir işbirliğiyle kalmıyor, aynı zamanda bu demiryoluyla her istasyon bir barış ve dostluk istasyonu olarak dünyaya mesaj gönderiyor. Özellikle Kafkasya'nın durumu herkesin malumudur. Ama şimdi Kafkasya bu bölgesel işbirliğiyle farklı bir mesaj vererek, artık dayanışmanın merkezi olduğunu ifade ediyor. Birlikte imza attığımız bu projeyle ortak geleceğimizi inşa ediyoruz ve ortak tarihimizin zenginliğini ortak bir geleceğe hep birlikte taşıyoruz. Özellikle kıtaların, denizlerin, halkların ve kültürlerin birbirleriyle kucaklaştığı bu jeopolitik kavşakta yer alan ülkelerimizin tarihi ve coğrafi sorumluluklarının da bilincindeyiz" diye konuştu.

2007 yılı içinde yapımına başlanacak demiryolu projesinin Türkiye ayağının bitirilmiş olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, "Bu proje Hazar Havzası'nı Avrupa'ya bağlamaktadır. Yani Hazar'dan Çin'e kadar uzanıyor ve şu anda İstanbul'da yapılmakta olan Marmaray çalışmasıyla Avrupa'nın en ücra köşelerine gidilebilir" dedi.

(ZT-EA-OYK-RO-D)