Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti VAN/

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti VAN/

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti   VAN/
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, haftasonu Diyarbakır'da gerçekleştirdiği temas ve açıklamaları Doğu Anadolu Bölgesi'nde de büyük heyecanla karşılandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, haftasonu Diyarbakır'da gerçekleştirdiği temas ve açıklamaları Doğu Anadolu Bölgesi'nde de büyük heyecanla karşılandı.

Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'teki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleri Başbakan Erdoğan'ın ziyaretini "tarihi" olarak değerlendirirken, çözüm sürecinin de büyük bir ivme kazandığını belirtti.

Van Baro Başkanı Murat Timur AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretinin barış sürecine olan inancın daha çok yeşermesini sağladığını söyledi.

Son bir yıldır ülkede yaşanan barış sürecinin insanlardaki umut ve beklentiyi yükselttiğini ve çok önemli bir sürecin başlangıcı olduğunu aktaran Timur, şöyle konuştu:

"Başbakan'ın Diyarbakır ziyareti, çözüm sürecine olan inancın tekrar yeşermesini sağlayacak bir başlangıçtı. Bu anlamda ziyareti çok önemli görüyoruz. AK Parti iktidarıyla Türkiye'de çok ciddi değişim ve dönüşümlerin yaşandığını görüyoruz, biliyoruz. En azından geçmiş dönemdeki redçi yaklaşım terk edilmiş görünüyor."

- "Türkiye'nin tarihi günlerine tanıklık ediyoruz"

Van Esnaf ve Sanatkar Odalar Birliği Başkanı Faruk Alpaslan ise "Türkiye'nin tarihi günlerine tanıklık ediyoruz" diyerek yıllardır Kürt halkının duymak istediği sözlerin Diyarbakır'da Başbakan Erdoğan tarafından dile getirildiğini söyledi.

Alpaslan, "Acıların giderildiği, inkar politikalarının ortadan kaldırıldığı, faili meçhullerin aydınlatıldığı bir süreci yaşıyoruz. Özellikle bu süreçte dağdaki insanların ineceği söylemlerinin arkasının da doldurulacağına olan inancımız tamdır. Bizlerin bu sürecin aynı şekilde devam etmesini sağlamak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Aylardır ölüm haberlerinin olmaması bizim bu süreçte yaşadığımız en önemli kazanımlardan biridir. Başbakan herkesi kucaklayan, birleştirici bir konuşma yaptı. Bizde bu süreçte elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

- "İnşallah Kürt sorunun diyalogla ve müzakereyle çözüme kavuşur"

Bitlis Baro Başkanı Enis Gül de "37 yıldır ülkesine gelemeyen Kürt sanatçı Şivan Perver'in ülkesine gelmesi, yeni bir Türkiye doğduğunun, inşa edildiğinin göstergesidir" dedi.

Diyarbakır buluşmasının geç kalınmış bir organizasyon, sürecin devamı açısından da önemli bir gelişme olduğuna dikkati çeken Gül, şunları söyledi:

"Kıyamet kopmadı. Yer yerinden oynamadı. Türkiye bölünmedi. Bunlar olumlu adımlar. Başbakan Erdoğan'ın herkesin dağdan ineceği ve cezaevlerinin boşaltılacağı sözleri beni çok etkiledi ve heyecanlandırdı. Sürecin başarıya ulaşması, kimsenin dağa gitmemesi ve dağdakilerin de inmesi çok önemli. Elbette cezaevlerinin boşaltılması bu sürecin sonucu olarak görünüyor. İnşallah Kürt sorunu diyalogla ve müzakereyle çözüme kavuşur. Şivan Perver'in konumu çok önemli. Kürtçe müzik yapmak için bu ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Sadece Kürtçe müzik yapmak insanı yerinden, yurdundan, annesinden, babasından, ülkesinden ayrılmasını gerektirmemeli."

Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Bakanı Davut Tezcan da Diyarbakır'daki buluşmayla Başbakan Erdoğan'ın tarih yazdığını söyledi.

Diyarbakır'daki buluşmada, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve CHP'den de yetkililerinin olması gerektiğini kaydeden Tezcan, birlikte eşit vatandaş, eşit yurttaş ve bütün alanda herkesin dilini, dinini rahat kullanabilecek bir ortam yaratılması ve bunun da anayasal bir teminat altına alınması gerektiğini söyledi.

- "Barış olursa her şey iyi olur"

Muşlu kanaat önderi Şeyh Mustafa Baskın ise "Cumhuriyet tarihinde o kadar başbakan geldi. Ama Erdoğan

kadar milletine sahip çıkan, milletini seven, yardımcı olan başka bir başbakan görmedim. Allah ondan razı olsun. Allah ona ömrü salih versin" ifadeleriyle duygularını dile getirdi.

Arap, Kürt, Türk, Laz ne olursa olsun hepsinin kardeş olduğunu anlatan Baskın, barışın ve kardeşliğin önemini vurguladı. "Barış olursa herşey iyi olur ve kurtuluş olur" diyen Baskın, kin gütmenin ise büyük bir felaket olduğunu söyledi.

Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu da Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır gezisinden heyecan duyduğunu ifade ederek, çözüm süreci devam ettiği sürece ekonominin de güçleneceğini kaydetti.

-Türkiye için millat

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş da ziyaretin oldukça anlamlı olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ve sanatçı Şivan Perver ile Diyarbakır'da buluşmasının Kürtler açısından çok önemli olduğunu aktaran Taş, "Atılan bu adımlar Türkiye için bir milattır. Sayın Başbakanımızın bu konuşması bizim için bir umut oldu. Elbette artık demokratik siyasete geçmemiz lazım. Artık bu ülkede kardeş kavgasının, anlamsız savaşın durması lazım. Artık ölümleri yaşamak istemiyoruz. Annelerin, babaların, kardeşlerin ağlamaması lazım. Hep beraber yaraları sarmaya çalışacağız" dedi.

Başbakan Erdoğan ile Barzani buluşmasının çözüm sürecinde bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Mazlumdur Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen de Diyarbakır Büyükşehir Belediye ziyaretinin de çok olumlu olduğunu aktardı.

Yaşanan bu gelişmelerin sürece güç katacağına ve barışa evrilmesini pekiştireceğine inandıklarını ifade eden Şen, "Sürecin ruhuna uygun olan da budur. Özellikle dağdaki insanların topluma, sosyal hayata karışacağı, cezaevlerindeki insanların dışarı çıkacağı söylemleri çok önemli. Bunların politik söylemlerin dışına çıkarak pratik bir zemin bulmasını umut ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut ise Başbakan Erdoğan'ın, Barzani ile Diyarbakır'a gelişinin bölgede olumlu bir havanın estirdiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını tarihi olarak niteleyen Akbulut, "Yıllardır inkar edilen, kullanılmayan, kabul edilmeyen söylemlerin Başbakan tarafından dile getirilmesini, bundan sonraki süreç açısından olumlu olarak görüyoruz. Özellikle dağdaki insanların ineceği, cezaevlerinin boşalacağı söylemleri bizce önemlidir. Biz, Başbakan Erdoğan'ın söylemlerinin bir an önce hayata geçirmesi noktasında yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Muhabir: Cemal Aşan

Yayınlayan: Erdem Gültekin

Bitlis

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title