Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır Ziyareti

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır Ziyareti

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır Ziyareti
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Bal: "Türkiye tarihi açısından büyük önem taşıyor"

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ve sanatçı Şivan Perver ile yaptığı ziyaretin Türkiye tarihi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Erdoğan'ın Diyarbakır'da yaptığı konuşmaların bölge insanının çözüm sürecine olan umutlarını arttırdığını kaydeden Bal, ziyaretle bazı çevrelerin çözüm sürecinin tıkandığına yönelik eleştirilerinin de son bulduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında dağdaki gençlerin indirileceği ve cezaevlerinin boşaltılacağına yönelik sözlerinin bölgedeki vatandaşların duymak istediği en büyük ifade olduğunu dile getiren DTB Başkanı Bal, şunları kaydetti:

"Biz 30 yıl OHAL'da kaldık. Bölge ekonomisine çok şey kaybettirdi. Bölge artık Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan ticaret merkezi olmalıdır. Herkes üzerine düşeni yapmalı ve sürece destek olmalıdır. Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti Türkiye tarihi açısından büyük önem taşıyor. Sayın Başbakanın dağdaki gençlerin indirileceği ve cezaevlerinin boşaltılacağını söylemesi herkesi motive etti. Barış havasının esmesi çok farklı noktalara etki yaptı. Böyle devam ederse 30 yıldır kaybettiklerimizi 2 yılda kazanırız. Para güven olmazsa gelmiyor. Diyarbakır, Türkiye'de işsizliğin en fazla olduğu kentlerin başında geliyor. Bu soruna çözüm üretilmezse bugün için şans olan genç nüfus bir süre sonra dezavantaja dönüşebilir. Bu nedenle Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sürece verdiği önemin herkes tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini ve herkesin sürece destek vermesi gerekir." - Diyarbakır

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title