Başbakan Erdoğan'ın Değerlendirmeleri

Başbakan Erdoğan'ın Değerlendirmeleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Teröre Karşı Mücadelede Terör Örgütünün Adını Vermemiz Hiç Uygun Düşmüyor. Onların Propagandasını Yapmış Oluyoruz. Terörün En Önemli Amacı Propagandasını Yaptırmak ve Bizim de Buna Aracı Olmamamız Gerekiyor" Diye Konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın Değerlendirmeleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Teröre karşı mücadelede terör örgütünün adını vermemiz hiç uygun düşmüyor. Onların propagandasını yapmış oluyoruz. Terörün en önemli amacı propagandasını yaptırmak ve bizim de buna aracı olmamamız gerekiyor" diye konuştu.

Özel bir televizyon kanalının Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nden yaptığı canlı yayın programında konuşan Erdoğan, patlamanın ardından yaşadıklarını anlattı. Olay karşısında şok geçirdiğini dile getiren Erdoğan, ''Manzara gerçekten bir felaketti. Ama ilk anda zaten yerde bir bomba olmadığı belliydi. Bugüne kadar edindiğimiz tecrübeler, emniyet teşkilatındaki arkadaşlarımızın da verdiği ihtimal canlı bombaydı, nitekim de öyle çıktı. Yerde çukur yok ama güçlü bir bomba, çünkü bütün bina

etkilenmiş. Vatandaşlarımızdan birçoğu sıçrayan cam parçaları neticesinde yaralanmış. Bir çoğunda yine ses nedeniyle kulakta sıkıntılar var. Hastaneleri dolaşırken olay yeriyle onların arasındaki ilintileri kurmaya başladık. Ve daha sonra haberler emniyet teşkilatından gelmeye başladı. Bu arada, emniyet teşkilatını tebrik ediyorum. Çok kısa sürede parmak izleriyle vesaire, parçalanmış olan teröristin vücudundan kim olduğunu, DNA testi yapmak suretiyle belirlediler'' diye konuştu.

"BU BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR, BU BİR TERÖRDÜR"

Bombalı saldırının hangi örgüte bağlı olduğunun belirlenip belirnemediği konusundaki soruya Erdoğan, "Onu hiç konuşmasak çok çok isabetli olur. Çok hassas davranıyorum. Arkadaşlarımla da sürekli bunu konuşuyoruz. Teröre karşı mücadelede terör örgütünün adını vermemiz hiç uygun düşmüyor. Onların propagandasını yapmış oluyoruz. Terörün en önemli amacı propagandasını yaptırmak ve bizim de buna aracı olmamamız gerekiyor. Bu bir terör örgütüdür, bu bir terördür. Dolayısıyla terör; ne zaman, nerede, kimi,

niçin, nasıl vuracağı belli olmayan bir fenomendir. Bu tabi sadece Türkiye'de yaşanmıyor, Amerika, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, her yerde oluyor. Siz bütün tedbirleri almakla mükellefsiniz ve bunu yapacaksınız. Bu arada gerek İstanbul'da, gerek Türkiye genelinde güvenlik güçlerimiz, yüzlerce kilo bu patlayıcı maddeler noktasında yakaladılar" dedi.

Terör örgütüne yönelik ülke genelinde tedbirler alındığına dikkati çeken Başbakan Erdoğan, "Şu anda Türkiye'nin genelinde tedbirler alınmış durumda. Güvenlik güçlerimizin illerimizin, bölgeleremizin hassasiyetlerine göre değerlendirmelerini yapıyoruz. Şu ana kadar bunlar kamuoyuna duyurulmadı. Bu çalışmaları emniyetimiz, askerimiz başarıyla sürdürüyor. Bundan sonra da farklı bir hassasiyetle devam edecek. Şu anda gelen istihbari bilgileri de doğrulayan bir olay oldu" diye konuştu.

Terör örgütünün arkasında kimlerin ya da hangi devletlerin olduğuna yönelik bir soruya ise Erdoğan, "Bunları konuşmak bana göre bir şey kazandırmıyor. Biz bunları konuşmadan, bu tür olayı devletler planındaysa onlarla bu işi görüşerek çözmek daha isabetli. Teröre karşı uluslararası mücadele platformu oluşturması gerek. Türkiye olarak tüm gücümüzle yer aldıysak bundan sonra da yer alacaz. Nitekim Afganistan'da üçüncü defa kuvvetlerimizi gönderdik. Biz dünyaya çağrımızı yaptık. Burada müşterek bir çalışma

oluşturalım. Kuzey Irak'taki konuşlananlara yönelik ABD ve koalisyon güçlerinden beklentilerimiz var. Şu ana kadar çalışmalarımız devam ediyor ama bu terör örgütünün arkasında 'şu vardır, bu vardır' gibi açıklamalar bizim sürecimizi uzatıyor. ABD, Irak ve Türkiye olarak bu işi çözmemiz lazım. Irak yönetimi elimizden geleni yapacağız diyor. ABD yapacağız diyor, maalesef şu ana kadar somut bir netice yok" diye konuştu.

(CİN-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA