Başbakan Erdoğan'ın Azerbaycan Devlet Televizyonu'na Yaptığı Açıklamalar

Başbakan Erdoğan'ın Azerbaycan Devlet Televizyonu'na Yaptığı Açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-azerbaycan Diasporaları 1. Ortak Forum Toplantısı'na Katılmak Üzere Gittiği Azerbaycan'daki Temasları Sırasında, Azerbaycan Devlet Televizyonu'na Yaptığı Açıklamada, "Azerbaycan ile Türkiye Arasındaki Kardeşlik Bağını Kimse Bozamamalı" Dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Azerbaycan Devlet Televizyonu'na Yaptığı Açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Azerbaycan Diasporaları 1. Ortak Forum Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Azerbaycan'daki temasları sırasında, Azerbaycan Devlet Televizyonu'na yaptığı açıklamada, "Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşlik bağını kimse bozamamalı" dedi.

Azerbaycan temaslarını tamamlayıp yurda dönen Başbakan Erdoğan, ziyareti sırasında Azerbaycan Devlet Televizyonu'na yaptığı açıklamada, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşlik bağının gelişmesine vurgu yaptı. Erdoğan, "Geçmişte bazı sıkıntılar veya kırgınlıklar yaşanmış olabilir. Bu kırgınlıkların hepsini bir kenara koyup, bir barış dönemi başlatmalıyız. Çünkü kardeşler barışık olur, kardeşler dargın ve kırgın olmaz" dedi. Mevlana'nın, 'Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni bir şeyler söylemek lazım' sözüne atıfta bulunan Erdoğan, "Biz de yeni bir şeyler söyleyeceğiz ve geleceğe de kardeşlik içerisinde yürüyeceğiz" diye konuştu. Siyasi liderlerin, her bulundukları makamda bilgilerini geliştirmenin yanında, tecrübeleriyle de farklı bir zenginlik kazandığını belirten Erdoğan, "Azerbaycan, Allah'ın lütfü olan ham petrol ve doğalgazla ekonomik olarak güç kazanıyor. Bu da Azerbaycan'ın konumunu güçlendiriyor. Azerbaycan'ın geleceğinin, lideri İlham Aliyev kardeşimle daha güzel olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Azerbaycan ve Türkiye'nin birlikte olmasının önemine değinen Başbakan Erdoğan, "Bakü-Tiflis-Ceyhan, iki ülke arasında çok önemli bir bağ oldu. Bizi birbirimize iyice bağladı. Arkasından Şahdeniz Projesi ikinci bir bağ oldu. Şimdi üçüncü bir bağ olan tarihi İpek Yolu'nu, geleceğe döşenen demiryolu olarak görüyoruz. O da Kars-Tiflis-Bakü demiryolu projesidir. Birlik ve beraberlik içinde olursak, tüm haksızlıklara karşı tedbirlerimizi alırız ve ona karşı mücadelemizi sürdürürüz" dedi.

(EA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA