Başbakan Erdoğan'ın Almanya Ziyareti

Başbakan Erdoğan'ın Almanya Ziyareti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Açılışını Yaptığı Hannover Fuarı'nda, Türkiye'nin AB'ye Yük Olmaya Değil, Yük Almaya Geleceğini Söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın Almanya Ziyareti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile açılışını yaptığı Hannover Fuarı'nda, Türkiye'nin AB'ye yük olmaya değil, yük almaya geleceğini söyledi.

Eşi Emine Erdoğan'ın da katıldığı Hannover Fuarı'nın açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, "Türkiye AB'ye yük olmaya değil, yük almaya geliyor. Türkiye ile Almanya, kültürel siyasi ilişkileri olan iki ülke. İşbirliğimizin her alanda daha da geliştirilmesine, ülkelerimizin stratejik işbirliğinden yanayız. Türkiye yüzyıllardır Avrupa siyasetinde önemli rol oynamıştır. Türkiye'nin kalkınma sürecine Almanya'nın desteğini, bu dostluğun bir uzantısı olarak görüyorum. Hannover Fuarı, Türk sanayisinin ulaştığı noktayı dünyanın dört bir yanından gelen sanayicilere göstermekle büyük bir işlevi yerine getirecektir. Türkiye'nin bu fuara davet edilmesi özel sektörümüzün gelişmesinin bir göstergesidir" dedi.

Türkiye'nin ekonomik anlamda büyük bir ilerleme kaydettiği belirten Erdoğan, "Makro ekonomik gelişmeler kaydedilmiştir. Maastrich ekonomik kriterlerinin bir bölümü şimdiden karşılanmış durumdadır. Enflasyonla mücadelede büyük başarı kaydedilmiştir. Örnek vermek gerekirse, 2001'de yüzde 17 olan bütçe açığı, 2006 yılında yüzde 0.7'ye düşürülmüştür. 2001'de toplam borç stoku, gayri safi milli hasılanın yüzde 100'ünün üzerindeyken, 2006'da yüzde 60'ın altına inmiştir. 4 yıl önce yüzde 30'larda olan enflasyon tek haneli rakama düşmüştür. Türkiye ekonomisi açık ve liberal bir ekonomi haline gelmiştir. Toplam ticaretimiz 2001'de 73 milyar dolar iken, 2006 yılı sonu itibariyle 222 milyar dolara ulaşmıştır. İhracatımızda katma değeri yüksek ürünlerin payı her geçen yıl artmaktadır. İhracatımızın kompozisyonunda ürünlerin ağırlığı yüzde 86 olmuştur. Artan ihracat ve büyüme sonucunda doğal olarak ithalatımız da artmaktadır. Bu miktarın yüzde 88'ini ara ve yatırım malları oluşturmuştur. Türkiye kalite üreten ve satan bir ülke konumuna gelmiştir. Hedefimiz, Cumhuriyetimiz'in 100. yılı olan 2023 yılında ihracatımızı 500 milyar dolara, ithalatımızı ise 600 milyar dolar seviyesine yükseltmektir" diye konuştu.

Almanya ile temelinde güven unsuru olan ilişkiler olduğunu ifade eden Erdoğan, "Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülkelerden biri Almanya ve ülkemizde 70 bin Alman vatandaşı yaşıyor. Bu arada Almanya bizim bir numaralı ticaret ortağımız. Türkiye Almanya arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğine inanıyorum. 2 milyon 700 bin Türk Almanya'da yaşıyor. Türkiye Almanya arasında adeta akrabalık ilişkileri oldu" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerine de değinen Erdoğan, "AB ilişkileri önemli bir dönemeç oluşturuyor. Bu sürecin katılıma yönelik olduğu teyit edilmiştir. Türkiye ve AB liderlerinin, bu kararları alırken siyasi ve teknik hesaplarını, mali değerlendirmelerini ve planları dikkate almış olmalarından herkes emin olmalıdır. Türkiye'nin AB'ye girme isteğinin amacı, sadece yaşam standardını yükseltmek değil, aynı zamanda Müslüman ülkelerle AB arasında bir köprü oluşturmak" dedi.

Türkiye'nin AB'ye yük olmaya değil, yük almaya geldiğini söyleyen Erdoğan, "Küresel terörden kurtulmanın mücadelesini veren insanlık bunun çözümünü arıyor. Bunun çözümünü ararken, barışa katkısı olabilecek hangi ülke veya hangi adres diye baktığımızda, işte burada AB'yi bunun adresi olarak görüyoruz. Burada başka önemli aktörlere de ihtiyaç var. Türkiye bunlardan birisidir. Türkiye AB'ye yük olmaya değil, yük almaya geliyor. Türkiye 800 milyara varan milli hasılatıyla Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olacaktır. Enerji nakli bakımından da terminal noktasına gelmiştir. Bunun güvence altına alınması bakımından da AB vatandaşları bilgi sahibi olmalıdır. Türkiye yatırım için yeni fırsatlar demektir. Toplumlar, liderleri ve yönetimiyle şekillenir. Bizler Türkiye ve Almanya arasında bu çalışmanın iyi yapılmasından yanayız" diye konuştu.

Açılışta konuşma yapan Almanya Başbakanı Merkel ise, "Hannover Fuarı 60 yaşına giriyor. Yaratıcılık, yeniden keşif çalışmalarında Hannover Fuarı önemli bir rol oynadı. Aynı zamanda bu fuar Almanya'yı tüm dünya sanayisine entegre etmekte ve köprü olmakla da önemli bir işlevi yerine getiriyor. Türkiye bu sene ortak ülke olmakla ne tür bir gelişmede olduğunu gösterdi. Başbakan Erdoğan, yeniden Hannover'e hoş geldiniz. Türkiye'nin ortak olması iki ülke ilişkilerinin ne kadar iyi olduğunun bir göstergesidir. Pek çok insan fuardan sonra Türkiye'ye başka bir gözle bakacaktır. Türkiye Alman yatırımcılar için ilginç olmaya devam edecektir. Türkiye Almanlar'ın sevdiği bir tatil ülkesi olmaya devam edecektir" dedi.

Uyum konusuna da değinen Merkel, "Sayın Erdoğan, Almanya'da yaşayan Türkler'i, Almanya'nın bir parçası haline getireceğinizi belirtmeniz önemli bir yaklaşımdır. Ayrıca Almanya'da 60 bin Türk yatırımcı var. Bunlar ekonomik olmakla birlikte, ülkemizin kültürel gelişimine de olumlu bir katkı sağlıyor" diye konuştu.

(SE-OYK-OYK-SN-D)

Kaynak: İHA