Başbakan Erdoğan'ın Açıklamaları (2)

Başbakan Erdoğan'ın Açıklamaları (2)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muhalefeti Devlet Kurumlarını Birbirine Çatıştırmaya ve Kutuplaştırmaya Çalışmakla Suçladı. Erdoğan, "Çatıştıran, Kutuplaştıran Bir Muhalefet Söylemi, Hükümetten Önce Bu Ülkeye ve Ülkemizin Kurumlarına Zarar Verir. Özellikle Ana Muhalefetin, Kurumlarımızı Karşı Karşıya Getirmeyi Amaçlayarak Tırmandırdığı Gerilimi Çok Sakıncalı ve Tehlikeli Buluyorum. Devletin Güve...

Başbakan Erdoğan'ın Açıklamaları (2)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefeti devlet kurumlarını birbirine çatıştırmaya ve kutuplaştırmaya çalışmakla suçladı. Erdoğan, "Çatıştıran, kutuplaştıran bir muhalefet söylemi, hükümetten önce bu ülkeye ve ülkemizin kurumlarına zarar verir. Özellikle ana muhalefetin, kurumlarımızı karşı karşıya getirmeyi amaçlayarak tırmandırdığı gerilimi çok sakıncalı ve tehlikeli buluyorum. Devletin güvenlik kurumları üzerinden siyaset yapılmaz, yapılmamalıdır. Çünkü bu kurumlar hepimize gereklidir" dedi.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 3.5 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Başbakan Erdoğan, kurul gündemine ilişkin bilgi vererek, toplantıda Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik süreci, 2006 yılı bütçesi ve seçim hazırlıklarının değerlendirildiğini açıkladı. 2006 yılı bütçesinin halkın refahına ve ülkenin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacağını dile getiren Başbakan Erdoğan, göreve geldiklerinden bu yana Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal devlet ilkesini eksiksiz hayata geçirmek için önemli reformlara imza attıklarını kaydetti. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olma özelliğini tamamlama sürecinde önemli mesafeler aldıklarının altını çizen Erdoğan, makro ekonomik dengeleri tutturmak, makro hedefleri gerçekleştirmek adına sosyal politikalardan asla vazgeçmediklerini söyledi. Aksine büyük bir sosyal restorasyon projesini adım adım hayata geçirdiklerini ifade eden Erdoğan, köylerin boşaldığı değil imar edildiği bir dönemin yaşandığını kaydetti. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir hükümetin beşinci bütçesini yaptığını, bunun ülkenin elde etmiş olduğu istikrarın en önemli göstergesi olduğunu belirten Erdoğan, "2003 yılından bu yana bütçe performansını dünyada eşine az rastlanır bir başarıyla sürdürüyoruz. 2002 yılından 2005 yılı sonuna kadar geçen dönemde tam 4 milyon insan yoksulluk sınırının altında yaşamaktan kurtuldu. Siyasi ve ekonomik istikrarı özenle koruyarak, insanlara daha iyi, insanca bir yaşam sunmanın gayreti içindeyiz" dedi.

Toplantıda seçim sürecine yönelik hazırlıkların da ele alındığını belirten Başbakan Erdoğan, seçim yılına girildiğini ancak seçim ekonomisi uygulamayacaklarını söyledi. Ekonomik programdan ve mali disiplinden asla taviz vermeyeceklerinin altını çizen Erdoğan, "Kimse bizden bunu beklemesin. Şartlar ne olursa olsun milletimizin menfaatlerini her zaman, her şeyin önünde tutacağız. Seçimlerin yaklaşıyor olması da bunu değiştiremeyecek. Bu ülkenin menfaatini, huzurunu, birliğini, düzenini ve istikrarını korumaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var" mesajını verdi.

Başbakan Erdoğan konuşmasında, muhalefeti de devlet kurumlarını birbirine çatıştırmaya çalışmakla suçladı. Son gelişmelere bakıldığında devlet kurumları ve ortak değerler üzerinden hala siyaset yapılmaya devam edildiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Elbette ki hükümetimiz eleştirilecektir, muhalefette bu noktada görevini yapacaktır ancak çatıştıran, kutuplaştıran bir muhalefet söylemi, hükümetten önce ve daha çok bu ülkeye ve ülkemizin kurumlarına zarar verir. Özellikle ana muhalefet partisi sözcülerinin kurumlarımızı karşı karşıya getirmeyi amaçlayarak tırmandırdığı gerilimi çok sakıncalı ve tehlikeli buluyorum. Bir kez daha söylüyorum, devletin güvenlik kurumları üzerinden siyaset yapılmaz, yapılmamalıdır. Çünkü bu kurumlar hepimize gereklidir. Sadece bugün değil yarın da ülkemizin bu kurumlara ihtiyacı vardır. Devletimizin en temel kurumları ne yazık ki yıllar yılı işte bu tür siyasi anlayışların neticesinde zayıflamıştır. Milletimizin ve devletimizin selameti için bu kurumlarımızı siyasi çekişmelerimizin dışında tutmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Muhalefete 'Gelin düzeyli bir siyaset ortamının oluşmasına hep birlikte katkı verelim' diye seslenen Başbakan Erdoğan, birlik ve beraberliğin, ortak değerlerin, istikrar ve huzurun korunması için gereken hassasiyetin hep beraber gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

(DA-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA