Başbakan Erdoğan Hakkında Suç Duyurusu

Başbakan Erdoğan Hakkında Suç Duyurusu

Ankara Barosu Avukatlarından Sedat Vural, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı 1. Tur Oylaması ile İlgili Verdiği Kararın Ardından Yaptığı 'Demokrasiye Sıkılmış Bir Kurşun' Sözleri Nedeniyle Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu.

Başbakan Erdoğan Hakkında Suç Duyurusu

Ankara Barosu avukatlarından Sedat Vural, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı 1. tur oylaması ile ilgili verdiği kararın ardından yaptığı 'Demokrasiye sıkılmış bir kurşun' sözleri nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulundu.

Avukat Vural, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği dilekçesinde, Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısındaki sözlerinin demokrasi kültürü ve hukuk devleti anlayışına tamamen aykırı olduğunu söyledi. Parlamentoda sayı çoğunluğunun olmasının hukuk devletinde haklı olmanın göstergesi olmadığı belirtilen dilekçede, iktidarın gücünü kullanarak gerek yürütmede, gerekse yasamada uygulamaya girişmesi ve kararlar almasının hukuk devletinin kabul edemeyeceği bir üslup ve eylem şekli olduğu savunuldu. AB'nin

temel siyasal yapılanmasının katılımcı ve çoğulcu demokratik yapılanma olduğuna vurgu yapılan dilekçede, egemenliğin iktidar yanında anayasal kuram ve kurallar ile özellikle yargı ve yasal baskı gruplarıyla paylaşılması olduğu belirtildi. Dilekçede Erdoğan hakkında TCK'nın 213. maddesinde yer alan 'halk arasında korku ve panik oluşturmak amacıyla tehdit', 214. maddesinde yer alan 'suç işlemeye tahrik', 217. maddesinde yer alan 'kanunları uygulamaya tahrik', 257 maddesinde yer alan 'görevini kötüye

kullanmak' ve 301. maddesinde yer alan 'Türklüğü, Cumhuriyeti ve devletin kurum ve organlarını aşağılama suçlarından' cezalandırılmaları talep edildi.

Öte yandan edinilen bilgiye göre, avukat Vural'ın söz konusu yaptığı suç duyurusu dilekçesinin parlamento bürosuna ulaşmadığı, bu nedenle incelemenin şu an için yapılmadığı belirtildi.

(EDA-MAY-MEF-Y)