Başbakan Erdoğan: "Güvenlik Güçlerimiz Bölgede Atılması Gereken Adımları Atıyor"

Başbakan Erdoğan: "Güvenlik Güçlerimiz Bölgede Atılması Gereken Adımları Atıyor"

Başbakan Erdoğan:

ANKARA (ANKA) - Başbakan Erdoğan, "Bölgede güvenlik güçlerimiz, atılması gereken adımları uluslararası hukuk çerçevesinde atmaktadır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Başbakanı Calin Popescu Tariceanu'nun davetlisi olarak gittiği Romanya'dan döndü. Atatürk Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, olası sınır ötesi operasyon konusunda atılacak adımların ve takvimin birileri tarafından belirlenemeyeceğini söyledi. "Anamuhalefet veya diğer muhalefet partileri ya da vatandaşlarımız talep ediyor diye operasyon yapamayız" diyen Erdoğan, sorumluluk mevkiinde birinci derecede Hükümet'in sonra da başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere diğer güvenlik birimlerinin bulunduğunu kaydetti.

Erdoğan, şu sıralar bölgede yürütülen askeri operasyonlar içi de "Bölgede güvenlik güçlerimiz, atılması gereken adımları uluslararası hukuk çerçevesinde atmaktadır" dedi.

Erdoğan, sınır ötesi operasyon konusunda hassas olunması gerektiğini belirterek, "Bir düşüneceğiz bir yapacağız ama pir yapacağız" ifadesini kullandı.

Türkiye'de bulunan Irak heyetinin temaslarına da değinen Erdoğan, heyetle görüşmeler sırasında "uygulama için ne yapacaksınız" diye sorulduğunu ve bazı bilgiler alındığını söyledi. Erdoğan, söz konusu görüşmelerle ilgili "telefonda olabilen kadar" bilgi aldığını dile getirdi.

-"5 KASIM'A KADAR NE OLUR BİLEMEM"-

Hükümet'in gereken lobi faaliyetlerini yapmadığı şeklinde eleştirilerin bulunduğunu kaydeden Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Orta Doğu ülkelerinin hemen hemen tümüne giderek görüşmelerde bulunduğunu ve AB üyesi ülkelerin çoğuyla da bu konuların görüşülerek Türkiye'nin görüşlerinin açıklandığını belirtti.

Başbakan Erdoğan, 5 Kasım'da yapacağı ABD gezisinin de BM olağan genel kurulu öncesinde planlanmış olduğunu belirtti. Seyahati sırasında ABD Başkanı George Bush'la görüşeceğini hatırlatan Erdoğan, "ABD seyahatine kadar ne olur ne olmaz onu bilemem ama 5 Kasım'da olağanüstü bir hal olmadıktan sonra sayın Başkan'la bu konuyu da diğer konuları da konuşacağız" dedi.

-"BAYKAL'IN YOLU ANAYASA MAHMEKESİ'NDEN GEÇER"-