Başbakan Erdoğan Güncel Gelişmeleri Değerlendirdi (1): "Birinci Derecede ABD'den Adım Bekliyoruz"

Başbakan Erdoğan Güncel Gelişmeleri Değerlendirdi (1): "Birinci Derecede ABD'den Adım Bekliyoruz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın Kuzeyine Yönelik Sınır Ötesi Operasyona İlişkin Tezkerenin TBMM'de Kabul Edilmesinin Ardından Iraklı Yöneticilerin Yaptıkları Açıklamaları Olumlu Bularak, "Herşeyi Irak'tan Beklemekten Öte Birinci Dereceden Amerika'dan Bekliyoruz. Koalisyon Güçleri, Amerika Başka Olmak Üzere Burada Adım Atmalıdır" Dedi.

Başbakan Erdoğan Güncel Gelişmeleri Değerlendirdi (1):

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın kuzeyine yönelik sınır ötesi operasyona ilişkin tezkerenin TBMM'de kabul edilmesinin ardından Iraklı yöneticilerin yaptıkları açıklamaları olumlu bularak, "Herşeyi Irak'tan beklemekten öte birinci derecede Amerika'dan bekliyoruz. Koalisyon güçleri, Amerika başka olmak üzere burada adım atmalıdır" dedi.

Başbakan Erdoğan, Kanal 24 Televizyonu'nda gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyonla ilgili tezkerenin Meclis'te 507 oyla kabul edilmesinden dolayı "müteşekkir" olduğunu söyledi. Erdoğan, bu kadar yüksek kabul oyu çıkmasını tezkerenin zamanlamasının iyi yapılmış olmasına bağladı.

Başbakan Erdoğan, konunun seçim öncesinde de gündeme geldiğini belirterek, "Seçim öncesi konuşulduğunda da biz hükümet olarak gerekli istişareleri, müzakereleri kurumlarımızla yine yaptık ama o gün için böyle bir adımın atılması için erken olduğu kaanati bizlerde hasıl oldu. Bu da haklılığımızı ortaya koydu" dedi.

-"SABRIN BİR SONU VAR"

Erdoğan, Irak'ın kuzeyindeki gelişmelerin artık rahatsız edici boyutlara ulaştığını belirterek, "Tabi ki sabrın bir sonu var ve biz bu adeta sabır testinde büyük devlet olmanın gereğini yerine getirelim istedik ve olgunlukla olayların üzerine gittik, duygusallığı buna karıştırmayalım istedik" şeklinde konuştu.

Irak'ta yönetim krizinin yaşandığını dile getiren Erdoğan olası bir operasyonun Irak'taki sonuçlarının önemine dikkat çekti. Başbakan Erdoğan, eski Irak Başbakanı İbrahim El Caferi ve bugünkü Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile 4 kez bir araya geldiklerini ve son olarak Maliki ile bir mutabakat metninin imzalandığını kaydederek, daha sonra Iraklı yetkililerle yaşanan görüşmeleri anlattı.

Erdoğan, Maliki'nin kendisini arayarak Türkiye'ye iki ayrı heyet göndermek istediği şeklinde teklifte bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bizim için gelmesinin bir mahsuru yok. Ancak bu heyetlerin gelmesi bizim yol haritasını şu anda değiştirmez. 'Biz oyalanmak istemiyoruz' bu ifadeyi kendilerine kullandım. Çünkü oyalama dönemi bitti. Çünkü biz bu oyalamadan bıktık. Mekanizma dendi mekanizmayı kurduk. Başta Amerika olmak üzere koalisyon güçleri, merkezi yönetim maalesef beklenen neticeyi alamadık. Terör örgütüne karşı en ufak bir yaptırım olmadı. Ve şimdi hala yine Türkiye'den beklenirse artık bizim vereceğimiz bir şey kalmadı" şeklinde konuştu.

-"GÜCÜN YETMİYORSA GEREKLİ DESTEĞİ VERİRİZ"

Maliki'nin "görüşmelerden netice alamazsak bu operasyonları beraber yapalım" teklifinde bulunduğunu ve tezkerenin çıkmasının ardından da Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin PKK'ya "Irak'ı terk et" şeklindeki açıklamalarını hatırlatan Erdoğan, "O açıklamada da ben sayın Zebari'nin daha öncekinden farklı bir yaklaşım içinde olumlu bir yaklaşım içinde olduğunu gördüm. Talabani'nin PKK'nın Irak'ı terk etmesi noktasındaki tavrıÂ… Şimdi 'terk edin burayı' demek işi bitirmiyor. Yani 'terk etmeleri için ne yaptın, ne yapıyorsun' önemli olan bu. Buna gücün yetmiyorsa söylersin bu konuda gerekli desteği, yardımı da başkaları vermiyorsa biz size veririz. Beraber yapalım denildiğine göre beraber bu adımları atarız" diye konuştu.

-"EN BAŞTA ABD ADIM ATMALI"

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Irak'a Komşu Ülkeler Toplantılarını Türkiye'nin başlattığını hatırlatarak, bunun Türkiye'nin samimiyetini gösterdiğini söyledi. Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Her şeyi Irak'tan beklemekten öte birinci derecede Amerika'dan bekliyoruz. Koalisyon güçleri, Amerika başka olmak üzere burada adım atmalıdır. Merkezi yönetim bu noktada adım atmalıdır. Böylece bizim Irak'ın kuzeyindeki terör örgütünün konuşlanmasına yönelik oradan bazı somut neticeler almamız gerekiyor."

-"İSTANBUL ZİRVESİ BİRÇOK ŞEYE GEBE"

Kasım ayının başında İstanbul'da Irak'a Komşu Ülkeler Zirvesi'nin yapılacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, bu zirvenin birçok şeye gebe olabileceğini söyledi. Erdoğan, zirveye katılan ülkelerle ortak bir karar alınacağı gibi terörle mücadele konusunda bir sekretaryanın da oluşmuş olabileceğini kaydetti.

Erdoğan, Irak ve ABD yönetiminden somut bir beklentinin olup olmadığı şeklindeki bir soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Şu anda süreç işliyor. Yol haritası çalışıyor. Bizim onlardan taleplerimiz belli. Ve bu taleplere karşı bu süreç içerisinde uygulamayı göreceğiz. Uygulama olumlu olduğu sürece beraber yürürüz. Ama dediğimiz gibi beklediğimiz neticeler alınmadığı zaman da belirlenen o yol haritasını uygulamaya koyarız."

"Yol haritasıyla ilgili bir belirlenen bir takvim var mı?" sorusunu da Erdoğan, "Böyle bir takvim belirlenmiş olsa bile bunu açıklamam mümkün mü? Bunlar açıklanarak yapılacak işler değil. Yetkiyi biz bunun için aldık. Eğer yetki alınmamış olsaydı o zaman davulla zurnayla hareket yapıyor olurduk" diye yanıtladı.

Kaynak: ANKA