"Başbakan Olarak Katili Affetme Yetkisini Kendimde Göremem"

"Başbakan Olarak Katili Affetme Yetkisini Kendimde Göremem"

'Başbakan Olarak Katili Affetme Yetkisini Kendimde Göremem'
ANKA - Haberler | Güncel

Başbakan, Diyarbakır'da yaptığı konuşmasında "genel af çıkacak" sonucunun çıkartılmasının yanlış olduğunu vurgulayarak, "Böyle bir şey olamaz." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da yaptığı konuşmasında "genel af çıkacak" sonucunun çıkartılmasının yanlış olduğunu vurgulayarak, "Böyle bir taahhütümüz kimseye yoktur. Böyle bir şey olamaz. Benim bir Uşak konuşmam vardır. Orada çok açık net söyledim. Ben bir Başbakan olarak katili affetme yetkisini kendimde göremem. Hatta hatta devletin katili affetme yetkisini de asla kabul edememem. Çünkü onu af yetkisi, sadece o maktulün varislerine aittir. Devlete değil. Ama devlete karşı işlenen suçlarla da böyle bir adım atılabilir. Bunun içinde siyasi suçlar da olabilir, daha farklı suçlar da olabilir. Ama ben kalkıp da genel af kapsamı içinde nasıl affedebilir. Ben o zaman o maktule, o şehide, o şehitlerin ailelerine bunun hesabını nasıl vereceğim? Böyle bir şeyin olması asla mümkün değil" dedi.

Başbakan Erdoğan A Haber ve ATV ortak yayınına katılarak gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan bu hafta sonu Diyarbakır'a yaptığı ziyarete, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile sanatçılar Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses'in katılmasının çözüm sürecine önemli bir katkısının olduğuna değindi.

Perver'e "vatandaşlık noktasında eğer böyle bir talebiniz, arzunuz varsa çözüme hazırız" dediğini söyleyen Erdoğan, Perver'in bu konuyu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "Bize cevabı verecek. Biz, süreci şu anda başlatmış bulunuyoruz. Hatta bazı programlar ileride kendisiyle de ayrıca yapacağız" dedi.

-"MUHALEFETİN RAHATSIZ OLMASI ASLINDA ÇOK ÇOK MANİDAR"-

Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden "Kürdistan" olarak bahsetmesine de değinen Erdoğan, "Kürdistan ifadesinden birilerinin rahatsız olması, muhalefetin rahatsız olması aslında çok çok manidar. Bunlar hakikaten bizim tarihimizi bilmiyorlar, fazla uzaklara gitmeye gerek yok. Yakın tarihi de bilmiyorlar. Ben, burada aslında şöyle çok yakın bir süreçle alakalı Gazi Mustafa Kemal'in özellikle Meclis'teki bazı konuşmalarını getirdim. Bunlar Meclis zabıtlarında olan ifadeler. Çok çok anlamlı, bu bakımdan bunu önemsiyorum. Bir defa Irak Anayasasında geçen ifade şudur; 'Kürdistan Bölgesel Hükümeti' diye geçer, 'Kürdistan bölgesi yasaları' diye geçer, 'Kürdistan bölgesini' şeklinde geçer. Madde 4'te aynı şekilde 'federal ve resmi kurum ve ajanslar Kürdistan bölgesinde her iki dili de kullanırlar' şeklinde geçer. Bu, onların anayasal ismidir" diye konuştu.

-"BUNLAR, BELLİ YERLERİ TAHRİK ETMEKTEN BAŞKA HİÇBİR İŞE YARAMAZ"-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Türkiye toprakları için "Türkiye Kürdistan'ı" ifadesi kullanılması gerektiğini söylemesini değerlendiren Erdoğan, "Bunu bizim kabul etmemiz, böyle bir şey asla mümkün değil. Ne benden böyle bir şey sadır olmuştur ne ben böyle bir ifade kullanmışımdır ama Diyarbakır Belediye Başkanı'nın da bu tür ifadeyi kullanması bana göre şık değildir. Bunlar, belli yerleri tahrik etmekten başka hiçbir işe yaramaz. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nin ismi bellidir. Dolayısıyla bu isim üzerinde herhangi bir spekülasyona gitmenin de anlamı yok. Kendi bölgesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'dir. Adı böyle geçer. Biraz daha kuzeye çıkarsınız Doğu Anadolu Bölgesi, adı böyle geçer. Bu tür şeyler toplum içinde yeni yeni rahatsızlıklara neden olur ki burada bu tür bir ifadeyi kullanması veya bunu adeta dayatır gibi böyle güzel bir hafta sonundan sonra bu açıklamaların yapılması şık değil" ifadelerini kullandı.

-"ÜLKENİN DEĞERLERİNİ KORUMA ANLAMINDA MUHAFAZAKARLIKTAN BAHSEDİYORUZ"-

Muhafazakarlık tanımı konusunda Fransızların tanımı olan "muhafaza etmeden" farklı bir tanımı belirlediklerini söyleyen Erdoğan, "Biz, bu ülkenin, bu milletin değerler silsilesini koruma anlamında bir muhafazakarlıktan bahsediyoruz. Bizim muhafazakarlık anlayışımız bu. Ama bizim uygulamalarımıza baktığınız zaman sosyal demokratların, sosyal adalet anlayışından mahrum olmaları sebebiyle bizim bu silsile içinde sosyal adalet anlayışı da var. Biz, o konuda da muhafazakarız, böyle bir durumumuz da söz konusu. Bu yapı içinde geleceği olgunlaştırmaya, oluşturmaya gayret ediyoruz, böyle de bu yolculuğumuz devam edecek burada bir sıkıntı yok" diye konuştu.

-"DEVLETE KARŞI İŞLENEN SUÇLARLA DA BÖYLE BİR ADIM ATILABİLİR"-

Diyarbakır'da yaptığı konuşmasında "genel af çıkacak" sonucunun çıkartılmasının yanlış olduğunu söyleyen Erdoğan, "Ben diyorum ki; biz şu anda bir "duadayız, bir temennideyiz. Öyle bir gün gelecek ki, dağlardan inecekler. Cezaevleri de boşalacak' diyoruz. Hemen genel af. Ben genel af konusunda, bugüne kadar asla bu ifadeyi kullanmadım. Böyle bir taahhütümüz kimseye yoktur. Böyle bir şey olamaz. Benim bir Uşak konuşmam vardır. Orada çok açık net söyledim. Ben bir Başbakan olarak katili affetme yetkisini kendimde göremem. Hatta hatta devletin katili affetme yetkisini de asla kabul edememem. Çünkü onu af yetkisi, sadece o maktulün varislerine aittir. Devlete değil. Ama devlete karşı işlenen suçlarla da böyle bir adım atılabilir. Bunun içinde siyasi suçlar da olabilir, daha farklı suçlar da olabilir. Ama ben kalkıp da genel af kapsamı içinde nasıl affedebilir. Ben ozaman o maktule, o şehide, o şehitlerin ailelerine bunun hesabını nasıl vereceğim? Böyle bir şeyin olması asla mümkün değil" şeklinde konuştu.

Hasta ve tutuklu bulunan KCK'lıların anımsatılması üzerine Erdoğan, "Orada cumhurbaşkanının zaten yetkisi var" değerlendirmesinde bulundu.

-"BARZANİ BÖYLE BİR İFADE KULLANMIŞSA YANLIŞ YAPMIŞ"-

Barzani'nin Türkiye'den ayrıldıktan sonra "Süreçte her şey yolunda giderse Öcalan da serbest kalabilir" sözlerinin anımsatılması üzerine Erdoğan, "Sayın Barzani böyle bir ifade kullanmışsa yanlış yapmış. Böyle bir ifade konuşmalarımızda da geçmedi. Bir defa bunu söylemek onun da ilgi alanın da değil. Bizim de ilgi alanımız da değil. Bunla ilgili yargı hükmünü vermiştir. Şuanda da bu hüküm cereyan etmektedir" diye konuştu.

Diyarbakır ziyaretinin seçim yatırımı olduğu yönündeki eleştirilere de değinen Erdoğan, "Kendi yapamadıkları şeyi AK Parti yaptığı için rahatsız oluyorlar. AK Parti iktidarı böyle bir adımı attığı için rahatsız oluyorlar. Biz bu adımı burada bırakmayacağız, bu adımı sürdüreceğiz. Bizim için görevdir, biz sorumluluk makamındayız. Onlar sorumluluk makamında değil, onların sırtında küfe yok. Bizim sırtımızda küfe var. Dolayısıyla onun gereğini yapmak zorundayız" diye konuştu.

Erdoğan yarın yapacağı Rusya ziyaretinde Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye'deki durumu görüşeceğini de sözlerine ekledi.

-"MAALESEF VİRGÜL DE DİYEMİYORUM"-

"Çözüm süreci konusunda takvim verebilmeniz mümkün mü?" sorusuna Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Ben ancak şunu söyleyebilirim; hakikaten kritik eşik vardı. Bu kritik eşiği aşmış bulunuyoruz. Bunu neyle aştık derseniz bunun öncesi biliyorsunuz 26 maddelik anayasa paketiydi. Onunla başlayan bir süreç var. Demokratikleşme paketiyle attığımız adımlar var ki bunların içerisinde idari olarak hemen attığımız adımlar, bir de şimdi yasal düzenleme. Yasal düzenlemede de zaten şu anda hazırlıkları bitti. Öyle zannediyorum ki Parlamento'ya sevk edeceğiz. Böylece Parlamento'dan bunun çıkışıyla birlikte milletimizin de gerçekten desteğiyle ben inanıyorum ki bu süreç hızlanacaktır. Hızlanarak da o arzuladığımız geleceği yakalayacağız."

PKK terör örgütüne mensup teröristlerin yurt dışına çıkış oranının yüzde 15'te kalmasının anımsatılması üzerine Erdoğan, "Yüzde 20'ye filan ulaşmıştı. Bu süreçte onlar da bir nokta koydular. Maalesef virgül de diyemiyorum. Temenni ederiz ki o süreci devam ettirirler" diye konuştu.

-"PYD BARZANİ YÖNETİMİYLE KOPMUŞ DURUMDA"-

"Barzani'nin Türkiye'ye gelmesiyle PYD'nin Esad'a yaklaşması söz konusu olabilir mi?" sorusuna Erdoğan şöyle cevap verdi:

"Barzani PYD'deki bu gelişmeler üzerine çok sert bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, aslında bizim takındığımız tavırla paralel düşen bir açıklamaydı. Bu açıklamalardan sonra Suriye Kuzeyinde olumsuz, gelişmeler başladı. Onlar hala kendilerini toparlamaya çalışıyorlar. Toparlayamıyorlar çünkü; Barzani yönetimiyle kopmuş durumdalar. Biz bunları da kendileriyle yine değerlendirdik. Çünkü bizim kuzey Suriye'de onların belirlediği gibi bir oluşuma "evet' dememiz mümkün değil. Burada müşterek bazı çalışmaları Irak'ın merkezi yönetimi ile de aynı şekilde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'yle de müşterek çalışarak buradaki bu gelişmeleri biz engellemekte kararlıyız."

Barzani'yle yaptığı görüşmenin ardından sınırın Suriye tarafına PYD bayrağı çekildiğinin anımsatılması üzerine Erdoğan, "Çekerler, çektikleri gibi de indirirler yani. Geçmişte de onu yaptılar geri indirdiler" dedi.

-"GÜN OLA HARMAN OLA"-

"İmralı'ya gazeteciler veya Akil İnsanlar gidebilir mi?" sorusuna Erdoğan, "Şuanda gündemimizde böyle bir şey yok. Ama ilerde olur mu olmaz mı Dedim ya demin bazen şartlar bu tür şeyleri belirler. (Öcalan'ın) her zaman böyle talebi oluyor canım, yeni değil yani. Gün ola harman ola ama gündemimizde böyle bir şey yok. Zaman bunları gösterir" diyerek cevap verdi.

'Başbakan Olarak Katili Affetme Yetkisini Kendimde Göremem'

Kaynak: ANKA

Manşet Haberler

title