Başbakan Erdoğan Fiskobirlik'i Ziyaret Etti

Başbakan Erdoğan Fiskobirlik'i Ziyaret Etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fiskobirlik ve Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) Dayanışmasının Üreticilere Olumlu Yansıyacağını İfade Ederek, 'Fındıkla İlgili TMO ve Fiskobirlik Bence Müşterek Bir Fiyatı Açıklasın Ama Ödeme Planını da Aynı Şekilde Açıklasın' Dedi.

Başbakan Erdoğan Fiskobirlik'i Ziyaret Etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, FİSKOBİRLİK ve Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) dayanışmasının üreticilere olumlu yansıyacağını ifade ederek, ''Fındıkla ilgili TMO ve FİSKOBİRLİK bence müşterek bir fiyatı açıklasın ama ödeme planını da aynı şekilde açıklasın'' dedi.

Erdoğan, Giresun'da FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk ve TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu'nun hazır bulunduğu ziyarette konuşan Erdoğan, ''Maalesef geçmiş yönetimlerden kaynaklanan bir sıkıntıdır gidiyor. Temennimiz odur ki şu anda gerek TMO, gerek FİSKOBİRLİK el ele vermek ve bir dayanışma içinde olmak suretiyle özellikle fındık müstahsilimizin psikolojik sıkıntılarını birinci derecede giderecek bir adımı atsınlar istiyoruz'' diyerek, iki kurumun birlikte adım atmasının önemine işaret etti.

İki kurumun rekabete girmesinin farklı bir sıkıntıyı doğuracağına dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

''Burada dayanışma inanıyorum ki çok önemli. Bu şekilde de bazı spekülatörlerin, affınıza sığınarak söylüyorum, kucağına fındık müstahsili düşmeyecektir.

Eğer biran önce bunun değerlendirmesini yaparsanız Pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulunda biz de arkadaşlarımızla nihai bir kararı veririz.''

Erdoğan, ''bazı siyasi liderlerin yaptığı gibi bu işin popülist, yaklaşımlarla oy avcılığıyla yaklaşım mantığı içinde olmadığını'' vurgulayarak, ''Birliğin bugüne kadar sıkıntıya girmesinin altında buna benzer gerçekler yatıyor olabileceğini'' ifade etti. Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

''Şunu da çok açık şekilde söylemek isterim; Biz TMO'yu da asla FİSKOBİRLİK'i çökertsin diye devreye sokmuş değiliz. Gönlümüz şunu arzu eder; FİSKOBİRLİK biran önce kendini toparlasın, ayağa kalksın biz TMO'yu buradan çekelim. FİSKOBİRLİK borsasını oluştursun, borsasını oluşturarak gelsin, fındığın fiyatını o borsada oluştursun.''