Başbakan Erdoğan: Fındık Alımını Tmo Yapacak

Başbakan Erdoğan: Fındık Alımını Tmo Yapacak

Başbakan Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (tmo) Fındık Alımına Karar Verildiğini, Fındığın Fiyatının Piyasa Oluştuktan Sonra Belirleneceğini Söyledi. Hazar Enerji Entegrasyonu'nun Ödül Törenine Katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazatecilerin Fındık Sorununa İlişkin Sorularını Yanıtladı.

Başbakan Erdoğan: Fındık Alımını Tmo Yapacak

Başbakan Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi`nin (TMO) fındık alımına karar verildiğini, fındığın fiyatının piyasa oluştuktan sonra belirleneceğini söyledi. Hazar Enerji Entegrasyonu`nun ödül törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazatecilerin fındık sorununa ilişkin sorularını yanıtladı.

-TMO ALIM YAPACAK-

İlgili bakanlarla birlikte fındık sorununa ilişkin toplantı yaptıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan,¨Toprak Mahsulleri Ofisi`nin (TMO) fındık alımına karar verilmiştir. Yapılacak protokolle FİSKOBİRLİK`in depolarından ve uzmanların istifade edilerek bu fındık alımı gerçekleştirilecektir. Fındık üreticisinin geleceğe yönelik endişelerini ortadan kaldırmayı hedefleyerek Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Çoşkun`un riyasetinde, TMO`nun da içinde olacağı fındık lisanslı depoculuğu başlatmak için acil çalışma başlatılacaktır.¨ dedi.

Bir gazetecinin, ¨Arz fazlası fındık devlet tarafından mı alınacak?¨ yönündeki soruya ise Başbakan,¨Burada arzın içinde olan fazlası olan diye bir şey yok.Fındık alımı yapacaktır.Bunu özel sektör ne kadar yapar TMO ne kadar yapar onu piyasa şartları belirleyecektir.¨diye konuştu.

-GEÇMİŞİ KONUŞMAM-

Başbakan Erdoğan, gazetecilerin, ¨FİSKOBİRLİK`İN 2005 borçlarıyla ilgili bir kolaylık getirilecek mi?¨ sorusunu ise, ¨Ben geçmişi konuşmuyorum, geleceği konuşuyorum¨ diye cevapladı.

-PİYASADA BELİRLENİR-

Başbakan Erdoğan, fındık fiyatını belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine ise, ¨Henüz daha fiyatın belirlenmesi için piyasanın oluşması lazım. Eylül`ün 15`inden sonra yeni fındık piyasaya girecektir. Bu piyasaya girdikten sonra fiyatlar da oluşur.¨şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA