Başbakan Erdoğan: "Erken Seçim İçin Meclis'e Başvuracağız"

Başbakan Erdoğan: "Erken Seçim İçin Meclis'e Başvuracağız"

.

Başbakan Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim için Meclis Başkanlığı'na başvuracaklarını açıkladı. Erdoğan seçimlerin 24 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde olabileceğini bildirdi. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin kararının da çok tartışılacağını savundu.

Başbakan Erdoğan, partisinin MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Anayasa Mahkemesi'nin kararını bütün boyutlarıyla değerlendirdiklerini söyledi. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi birinci turla ilgili kararını bugün açıkladığını ve yarın (Çarşamba) sabah TBMM'ye sunulacağını hatırlattı. MYK toplantısında Anayasa Mahkemesi'nin kararını ve siyasi sonuçlarını bütün boyutlarıyla değerlendirdiklerini anlatan Erdoğan, şöyle dedi:

"Biz daha başından itibaren Anayasal demokratik süreçlere bağlı olduğumuzu ve Mahkemenin kararına saygıyla karşılayacağımızı ifade ettik. Gelinen noktada Ak Parti olarak bu kararı saygıyla karşılıyoruz. Bununla birlikte Yüce Mahkeme'nin karar alma sürecinde yaşadığımız gelişmeleri özellikle de CHP lideri sayın Deniz Baykal'ın oluşturulacak kararı etkilemeye yönelik sözlerini mahkeme adına talihsizlik olarak değerlendiriyorduk. Öyle zannediyorum ki bu karar önümüzdeki süreçte hukuki boyutlarıyla çokça tartışılacaktır. Netice itibariyle ortada bir karar vardır ve uygulanacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri bu karar doğrultusunda TBMM'de yeni bir takvime bağlanacak ve süreç işleyecektir. Bunun için Meclis Cumhurbaşkanlığı seçimleri yeni bir takvime bağlanacak ve işleyecektir."

ERKEN SEÇİM İÇİN MECLİS'E BAŞVURACAĞIZ

Meclis Danışma Kurulu'nu toplantıya çağrıldığını hatırlatan Erdoğan, ortaya çıkan fiili durumun en kısa sürede milletin taktirine sunmayı zorunlu gördüklerini söyledi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Zira demokrasilerde millet iradesi esastır. Bunun için hemen yarın (bugün) sabahtan itibaren genel seçim tarihini öne almak için TBMM'ye başvuracağız. Burada tabi sağa sola bu işi çekmek bundan sonra yok. Bizim öngördüğümüz seçim tarihi mümkün olan en yakın tarih olması bakımından 24 Haziran veya 1 Temmuz tarihleri olabilir. O tarihleri de şu anda burada açıklamak istemiyorum. 24 Haziran olabilir 1 Temmuz olabilir. Meclis'te alınacak karar doğrultusunda sandıklar kurulacak. Ve milletimizin iradesi orada tecelli edecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimi konusuna gelince turlar Perşembe gününden itibaren yine devam edecek. Ve ilk turu Meclisimiz görüşüp bunu tekrar değerlendirecek. Millete bu konuda gidilmesinin demokrasiye yönelik en isabetli karar olduğunu yineliyorum." (ANKA/DEVAM)