Başbakan Erdoğan: Eğer 4 Mart'ta Orada Yanlış Adım Atılacak Olursa Süreci Baltalar
Haberler » Güncel » Başbakan Erdoğan: Eğer 4 Mart'ta Orada Yanlış Adım Atılacak Olursa Süreci Baltalar - Haber

Başbakan Erdoğan: Eğer 4 Mart'ta Orada Yanlış Adım Atılacak Olursa Süreci Baltalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde Ele Alınacak 1915 Olaylarının "Soykırım" Olarak Tanınmasını İsteyen Tasarıyla İlgili Olarak ABD ve Ermenistan'ı Uyardı.

Başbakan Erdoğan: Eğer 4 Mart'ta Orada Yanlış Adım Atılacak Olursa Süreci Baltalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde ele alınacak 1915 olaylarının "soykırım" olarak tanınmasını isteyen tasarıyla ilgili olarak ABD ve Ermenistan'ı uyardı.


Erdoğan, "Eğer 4 Mart'ta orada bir yanlış adım atılacak olursa süreci baltalar." dedi.


Reform İzleme Grubu toplantısının ardından yapılan basın toplantısında bir gazetecinin, 4 Mart'ı hatırlatması üzerine Erdoğan, şunları söyledi: "Temaslarımız sürekli var. Son ABD seyahatimde de görüştük. Bir grup milletvekili arkadaşımız şu an ABD'de. Bu süreç devam ediyor. Duruşumuz bellidir. İsviçre'den başlayan bir süreç var. Devam ediyor. Karşılıklı olarak iyi niyet devam ederse netice alacağımıza inanıyorum. Eğer 4 Martta 24 Nisan'da yanlış bir adım atılacak olursa bu süreci baltalar Yanlış bir adım olur. Öyle zannediyorum ki kongre üyeleri bu hassasiyeti gözetecektir."


28 ŞUBAT'I DEĞERLENDİRMESİ


Başbakan Erdoğan, 28 Şubat ile ilgili basın mensuplarının sorusu üzerine, kendisinin bu tür değerlendirmelerin içinde yer almadığına işaret ederek, "Çünkü bir insan bin yıl yaşamayacağına göre bu kadar uzun süreci değerlendirmenin de bir anlamı yok. Biz önce bir defa anı değerlendirelim. Bu anı değerlendirirken de geleceğe bir ufuk çizelim. Çünkü dünya neleri gördü. Dünya Sultan Süleyman'a kalmamış ki bize kalacak. Böyle bir şey var mı? Bin yılı konuşacağız, yüz yılı konuşacağız. Her an her değişiyor. Her şey sürekli olarak güncelleniyor. Zaten demokrasinin güzelliği burada. Eğer bunu yakalayabilirsek o zaman demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin bahtiyar, mutlu insanları olarak geleceğe yürüyeceğiz. Olay budur. Onun için ön yargılardan sıyrılmış bir siyaset anlayışını hep birlikte yakalamalıyız. Bin yıl, on yıl bunların hiç birini konuşmam. Günümüze bakalım. Bundan sonraki süreci nasıl olgunlaştıracağız, nasıl oluşturacağız, ülkemi muasır medeniyetler seviyesi üzerine nasıl çıkaracağız bunun gayreti içinde olalım. Biz şu anda bunun gayreti içindeyiz." şeklinden konuştu.


BAŞBUĞ GÖRÜŞMESİ


Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile yaptığı görüşmeyle ilgili basın mensuplarının sorularını da cevapladı.


"Bugün sürpriz bir şekilde sayın Başbuğ'la görüştünüz. Bu görüşme bizi heyecanlandırdı" sözleri üzerine, "Niye heyecanlanıyorsun. Ben heyecanlı adamı severim" diye araya giren Erdoğan, "Bizim rutin görüşmelerinin perşembe günüdür. Bu hafta perşembe günü TSK'nın kış tatbikatı olacak. Bu kış tatbikatı sebebiyle de hafta boyuda Genelkurmay Başkanı'mızın değişik illerde gezileri olacağı için 'Bugün bunu yapabilir miyiz' dediler. Kendileriyle cenazede bir aradaydık. Ben de memnuniyetle dedim. Bugün görüşmemizi yaptık." ifadesini kullandı.


(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler