Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'da

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'da
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (4)

"Diyarbakır'ın bu sürece sahip çıkmasını istiyorum. Diyarbakır'ın tehditlere, sabotajlara, kışkırtmalara karşı tek yürek olmasını özellikle diliy...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Diyarbakır'ın bu sürece sahip çıkmasını istiyorum. Diyarbakır'ın tehditlere, sabotajlara, kışkırtmalara karşı tek yürek olmasını özellikle diliyorum. Çocuklarımızın canı üzerinden, kanı üzerinden hesap yapanlara, Diyarbakır'ın 'yeter artık' demesini istiyorum. Unutmayın sizin sorumluluğunuz büyük. Bu yeni süreçte Diyarbakır'ın hakem olmasını, mürşit olmasını, sürece yol göstermesini, sürece ışık tutmasını istiyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, Kantar Köprülü Kavşağında düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasında, şiddetin hiçbir sorunun çözüm yöntemi olmadığını, acıdan, ölümden, kandan, gözyaşından başka hiçbir şeyi getirmediğini ve getirmeyeceğini vurguladı.

Erdoğan, "İşte onun için Diyarbakır'ın bu sürece sahip çıkmasını istiyorum. Diyarbakır'ın tehditlere, sabotajlara, kışkırtmalara karşı tek yürek olmasını özellikle diliyorum. Çocuklarımızın canı üzerinden, kanı üzerinden hesap yapanlara, Diyarbakır'ın 'yeter artık' demesini istiyorum. 'Yeter artık' demeye var mıyız? Artık hiç kimse yoksul Kürt çocuklarının, yoksul Türk çocuklarının kanı üzerinden rant hesabı yapmasın. Hiçbir devlet, hiçbir çete, hiçbir lobi bizim çocuklarımızı kullanarak, çıkar hesabı içine girmesin. Allah'ın izniyle milletin hayır duasıyla, Allah ömür verirse inşallah gelecek çok daha iyi olacak. Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını, 76 milyonun kucaklaştığını, bir olduğunu, beraber olduğunu, birlikte büyük Türkiye, yeni Türkiye olduklarını göreceğiz hiç endişeniz olmasın" diye konuştu. 

"Bu yeni süreçte Diyarbakır'ın hakem olmasını istiyorum"

Diyarbakır'ın bölgenin kutup yıldızı bir şehir olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, "Diyarbakır, mürşit yani yol gösterici bir şehirdir. Diyarbakır, Zülküf ve Elyesa Peygamberlerin, Asabı İkram'ın, evliyanın şehridir. Diyarbakır Mekke, Medine, Kudüs ve Şam'ın ardından İslam coğrafyasının beşinci Haremi Şerif'i sayılan bir şehirdir. Şunu bilin ki, eğer Diyarbakır huzurlu olursa Erbil daha huzurlu olur, eğer Diyarbakır huzurlu olursa Kamışlı daha da huzurlu olur, Diyarbakır refah içinde, barış içinde olursa hem Türkiye refah, barış ve huzur içinde olur. Unutmayın sizin sorumluluğunuz büyük. Bu yeni süreçte Diyarbakır'ın hakem olmasını, mürşit olmasını, sürece yol göstermesini, sürece ışık tutmasını istiyorum" diye konuştu. 

"Bir seferde Diyarbakır'a eski rakamla, 880 trilyonluk yatırım kazandırdık"

Bugünkü törenle Diyarbakır'a toplamda, eski rakamla, 740 trilyon liralık yatırım kazandırdıklarını bildiren Erdoğan, yarın Bismil'e ardından da Ergani'ye geçeceğini ve burada açacakları eserlerle bir seferde Diyarbakır'a 880 trilyonluk, Dicle Üniversitesi'ne de 18 trilyonluk liralık yatırım kazandırdıklarını açıkladı.

Erdoğan, şunları söyledi:

"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız Diyarbakır'a bu açılışta 6 köprülü kavşak inşaat etti onların açılışını yapıyoruz hayırlı olsun. Diyarbakır-Siverek yolu bitti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız il genelinde 168 trilyon liralık hizmet ve yatırımı tamamladı. Milli Eğitim Bakanlığımız, Diyarbakır'a yeni 265 derslik, 2 pansiyon, 1 spor salonu kazandırdı. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kalkınma, İçişleri, Aile ve Sosyal Politikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıklarımız çeşitli eserleri Diyarbakırımıza kazandırdılar. Diyarbakır Valiliğimiz, Vakıflar Genel Müdürlüğümüz önemli hizmetleri bitirdiler. Bilim Yayma Vakfı sivil toplum örgütü olarak Diyarbakır'a 2 öğrenci yurdu kazandırdı. Bunların hepsini bugün açıyor, Diyarbakırımıza kazandırıyoruz."

Konuşmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının düzenlediği nikah törenine geçeceklerini belirten Başbakan Erdoğan, sanatçılar Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses'in düetleriyle 400 çiftin nikahının kıyılacağını söyledi. Nikah töreninin ardından Mesut Barzani ile Valilik tarafından düzenlenen yemeğe katılacaklarını hatırlatan Erdoğan, burada Diyarbakır için projeleri değerlendireceklerini bildirdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani'ye, Erbil'den gelerek heyecanlarına ortak olması dolayısıyla teşekkür eden Erdoğan, "Şivan Perver'e ülkesine, topraklarına, ana baba ocağına 37 yıl sonra tekrar hoşgeldin diyorum. Diyarbakır'a kazandırdığımız 880 trilyon liralık eser ve hizmetlerin hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

-Notlar

Başbakan Erdoğan, toplu açılış töreninin yapılacağı alana Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile Başbakanlığa ait otobüsle geldi. Yol boyunca halkı selamlayan Erdoğan ve Barzani, tören alanındaki platforma çıkarak meydandakileri selamladı.

Diyarbakır Kantar Kavşağındaki toplu açılış törenine Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mevlüt Çavuşoğlu, Güldal Akşit, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Diyarbakır ve çevre illerin milletvekilleri, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç da katıldı. 

Açılışın yapıldığı alana asılan "Selahaddin'in torunları, asrın fatihini selamlıyor. Yürek yüreğe, omuz omuza yürüyerek", "Bir daha kardeş kanı akmasın diye, bir daha anneler ağlamasın diye zehirse zehri biz içeriz" yazılı pankartlarla, anlamı "gün bir olma, gün kardeşlik günü" olan Kürtçe dövizler ile Rum süresi 22. ayetindeki "Göklerin ve yerin yaratılması dillerimizin ve renklerimizin farklı olması da O'nun ayetlerindendir" ifadelerinin yer aldığı pankartlar dikkati çekti. 

Sanatçılar Şivan Perver ile İbrahim Tatlıses, alana birlikte gelerek, protokoldekileri selamladı. Perver ve Tatlıses'in düetinde Emine Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Arınç, göz yaşlarını tutamadı.

Erdoğan, konuşmasının ardından IKBY Başkanı Mesut Barzani, Başbakan Yardımcıları, bakanlar ve protokoldekiler, kurdeleyi kesmek için platforma çıktı.

Başbakan Erdoğan, "Diyarbakır'ın şahsında, tüm bölgeye, birliğimizin, beraberliğimizin ve tüm ülkemizin barışına vesile olsun diyorum. Allah yar, yardımcımız olsun diyorum. İnşallah gelecek çok daha güzel olacak, çok daha iyi olacak, aydınlık olacak" diyerek kurdeleyi kesti.

- Ankara

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'da

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title