Başbakan Erdoğan Denizli'de

Başbakan Erdoğan Denizli'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli'de toplam yatırım değeri 438 milyon lirayı bulan 51 eserin toplu açılışını törenle gerçekleştirdi.

Başbakan Erdoğan Denizli'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli'de toplam yatırım değeri 438 milyon lirayı bulan 51 eserin toplu açılışını törenle gerçekleştirdi.

Başbakan Erdoğan, Denizli Geleneksel Türk Sporları Kompleksi'nde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, kompleksteki atletizm tesislerinin ve cirit atma alanlarının Türkiye'de hemen hemen hiçbir ilde bulunmadığını söyledi.

Açılışı gerçekleştirilen tesis, proje ve hizmetlerin yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Başbakan Erdoğan, yatırımların Denizli'ye, Türkiye'ye ve millete hayırlı olmasını diledi.

Denizli'de 9'u ilköğretim okulu, 2'si anaokulu olmak üzere toplam 17 eğitim kurumunu, başta Pamukkale Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi olmak üzere sağlık tesislerini, Buldan'da 300 kişilik öğrenci yurdunu, Acıpayam ve Çal'da 112 Acil Sağlık hizmet binalarını, Kale'de devlet hastanesinin acil servisini ve idari binasını hizmete açtıklarını anlatan Erdoğan, TOKİ'nin Denizli'nin değişik yerlerinde yapımını tamamladığı bina, altyapı ve çevre düzenlemelerinin de hizmete girdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin her köşesinde olduğu gibi Denizli'de de ata yadigarlarına sahip çıktıklarını vurgulayarak, Server Şah Camisi ile Kayıpazarı Camisi'ni restore ederek ibadete açtıklarını, Denizli İl Özel İdaresi'nin sulama, alt ve üstyapı yatırımları, çevre düzenlemesi projeleriyle Orman Bölge Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yatırımlarının açılışlarının yapıldığını kaydetti.

Denizli Belediyesi'nin yaklaşık 14 milyon liralık park ve çevre düzenlemesinin de hizmete alındığını ifade eden Başbakan Erdoğan, açılış töreninin gerçekleştirildiği Geleneksel Türk Sporları Kompleksi'nin de belediyenin bir eseri olduğunu ve bu sahanın Denizli'de ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya ev sahipliği yapacağına inandığını söyledi.

-"155 yıldır el değmeyen İzmir-Denizli demiryolu yenilendi"-

Erdoğan, açılışı gerçekleşen en önemli eserlerden birinin de 75 milyon liralık yatırım değeri bulunan Aydın-Denizli demiryolu hattının Nazilli-Denizli arasındaki bölümünün yenilenmesi olduğunu belirterek, "155 yıldır el değmeyen, yenilenmeyen, yapıldığı günden bu yana çivi dahi çakılmayan İzmir-Denizli demiryolu yenilendi, bu hatta yeni ve modern trenler hizmet vermeye başladı" dedi.

İzmir-Denizli arasında tren yoluyla ulaşımın 6 saatten 4 saate düşürüldüğünü ifade eden Erdoğan, Denizli-Afyonkarahisar arasındaki bölümünün de yenilenmesi için çalışmaların devam ettiğini, Güney Ege'de yenilenmeyen demiryolu bırakmamış olacaklarını ifade etti.

Erdoğan, video konferans yoluyla Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne bağlanarak, buradaki tesislerin açılışını Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ve Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ile yaptı.

Hastanenin yeni halinin ekrana getirilmesini isteyen Erdoğan, yatırımla hastanenin 663 yatak kapasitesine çıktığını söyledi.

Erdoğan, "Böylece Pamukkale Üniversitemizin hastanesi yeni birimleriyle hakikaten çok daha farklı, güçlü bir hale geliyor, 663 yatak. Gördük, gayet güzel Pamukkale Üniversitesi için hayırlı olsun diyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, daha sonra 51 eserin hayırlı olmasını diledi ve "Ya Allah, Bismillah" diyerek açılış kurdelesini eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, Denizli Valisi Abdulkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan ile kesti.

Muhabir: Kadir Karakuş / Tolga Albay

Yayıncı: Eda Ay - DENİZLİ