Başbakan Erdoğan: "Demokrasi Bu Kadar Ucuz mu? "

Başbakan Erdoğan: "Demokrasi Bu Kadar Ucuz mu? "

Başbakan Erdoğan, Kapatma Davasıyla İlgili Olarak, "Demokrasi Bu Kadar Ucuz mu? Dedi. Erdoğan, "Bu Millete Böyle Bir Haksızlığı Kimse Reva Göremez.

Başbakan Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kapatma davasıyla ilgili olarak, "Demokrasi bu kadar ucuz mu? dedi. Erdoğan, "Bu millete böyle bir haksızlığı kimse reva göremez. Millet iradesini hiçe sayarak hukuk tesis edilemez. Bu talihsiz girişimin hukuki zemini olmadığı gibi millet vicdanında hiçbir meşruiyeti de yoktur. Milletimiz, hiç layık olmadığı halde böyle bir garabetle böyle bir ayıpla karşı karşıya bırakanlar bunun utancını yaşamaktan kurtulamayacaklardır" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının AKP hakkında açtığı kapatma davasıyla ilgili eleştirilerini Siirt'ten sonra Batman'da da sürdürdü.


Türkiye'nin demokratik dönüşümüne ayak uyduramayanların ve demokratik kazanımları millete çok görenlerin olabileceğini söyleyen Erdoğan, "Biz demokratik yürüyüşümüze aynı kararlılıkla, aynı heyecanla devam edeceğiz" dedi.

-"16 MİLYON SEÇMENİN İRADESİNİ HİÇE SAYMAK VAR MI?"-

Partililere hitaben, "Biz yola çıkarken ne dedik hatırlayın" diye soran Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:


"Tıpkı aşık Veysel gibi 'uzun ince bir yoldayız gidiyoruz gündüz gece' dedik. Ondan bu yana yaklaşık 6.5 yıl geçti. Uzun ince bir yolda yürüdük. Önümüze engeller çıktı, çukurlar çıktı hepsini aştık. Bundan sonra da çıkacak yine aşacağız. Çünkü 16 milyon 500 bin seçmen 22 Temmuz'da Ak Partiye oy verdi. Bakın ben ailelerini konuşmuyorum. sadece seçmeni konuşuyorum 16 milyon 500 bin insanın iradesini hiçe saymak var mı ya var mı?"

-"BUNUN UTANCINDAN KURTULAMAYACAKLAR"-

Başbakan Erdoğan, "Demokrasi dediğimiz beş bu kadar ucuz mu?" diye sorduğu konuşmasına şöyle devam etti:


"Bu nasıl bir yaklaşımdır, bu nasıl bir anlayıştır? Sorumluluk duygusuyla hareket edemeyenlerin faturasını her seferinde bu millet ödemek zorunda bırakılamaz. Türkiye'nin demokratlık veya demokratik saygınlığına gölge düşürenler bunca emekten sonra siyasi ve ekonomik istikrarın gözü kapalı tehlikeye atanlar bunun vebalini de taşıyacaklardır. Bundan kaçamazlar. Bu millet ne badireler atlattı. Demokratik kazanımları için ne bedeller ödediÂ… Ekonomik krizlerin enkazı altından kalkarak bugünlere geldi. Bu millete böyle bir haksızlığı kimse reva göremez. Millet iradesini hiçe sayarak hukuk tesis edilemez. Bu talihsiz girişimin hukuki zemini olmadığı gibi millet vicdanında hiçbir meşruiyeti de yoktur. Milletimiz hiç layık olmadığı halde böyle bir garabetle böyle bir ayıpla karşı karşıya bırakanlar bunun utancını yaşamaktan kurtulamayacaklardır. 22 Temmuz'da sizler sandıkta verdiğiniz temsil yetkisine bizlerin nasıl sahip çıktığını görüyorsunuz. Sonuna kadar sahip çıkacağız."


Erdoğan sözlerinin sloganlarla kesilmesi üzerine de, "Gerek yok. Bazı insanlar vardır kulakları vardır duymazlar, gözleri vardır görmezler, dilleri vardır gerçekleri konuşamazlar. Gerek yok" dedi. (ANKA)


(İG/ZG)

Kaynak: ANKA