Başbakan Erdoğan'dan Yatırımcıya Türkçe Uyarısı

Başbakan Erdoğan'dan Yatırımcıya Türkçe Uyarısı

19.04.2012 19:09 | Son Güncelleme: 19.04.2012 19:09
Başbakan Erdoğan'dan Yatırımcıya Türkçe Uyarısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şişli'de açılışı yapılan Trump Towers Mall alışveriş merkezinin açılışında Türkçe uyarısı yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şişli'de açılışı yapılan Trump Towers Mall alışveriş merkezinin açılışında Türkçe uyarısı yaptı. Son dönemde çok sayıda alışveriş merkezi ve konut inşatında yabancı kelimeler kullanıldığını belirten Erdoğan, yatırımcılara Türkçe uyarısı yaptı.

Donald Trump'un ortağı olduğu Şişli'deki dev alışveriş merkezi Trump Towers Mall'ın açılışı törenle yapıldı. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve eşi Sema Doğan, kızları Arzuhan Doğan Yalçındağ ve eşi Mehmet Ali Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı ve eşi Ali Sabancı, Hanzade Doğan Boyner eşi Osman F. Boyner, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılışı yapılan alışveriş merkezinin ismini hatırlatarak Türkçe uyarısı yaptı. Daha önce başka bir alışveriş merkezi açılışında da aynı uyarıyı yaptığını hatırlatan Erdoğan, son zamanlarda başta İstanbul olmak üzere yeni inşa edilen konut ve iş yeri projelerinde farklı dillerde kelime ve kavramların, isimlerin çok sık kullanıldığına şahit olduğunu söyledi. Erdoğan, "Towers gibi Mall gibi kelime ve kavramların tamamının Türkçe'de aslında çok güzel karşılıkları var. Türkçe dünya üzerinde 100 milyonlarca insan tarafından konuşuluyor. Türkiye Türkçesi hele hele özellikle de İstanbul Türkçesi de Türkiye'nin artan gücüne, büyüyen ekonomisine, artan dış ticaretine paralel olarak artık uluslararası bir boyut kazanıyor." dedi.

Yerli yatırımlarda Türkçe hassasiyetini yatırımcılardan rica ettiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, uluslararası yatırımlarda da, özellikle iç tasarımda Türkçe hassasiyetini görmek istediklerini vurguladı.

İstanbul'in küresel düzeyde önemli bir şehir ve uluslar arası bir marka olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin kendi markalarını oluşturmaya ihtiyacı olduğunu aktardı. Erdoğan, "Türkçe marka ve isimlerin dünya markasına dönüşmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini de ayrıca vurgulamak istetiyorum." şeklinde konuştu.

İstanbul'un eşsiz tarihi ve kültürel zenginlinin yanı sıra son dönemde çok geniş bir coğrafyanın ticaret ve finans merkezi olma yolunda ilerlediğini bildiren Başbakan Erdoğan, Aydın Doğan'a Trump Tower'ın doluluk oranını sorduğunu ve ortalama yüzde 80'e varan doluluk oranı cevabı aldığını aktardı. Bu oranın Türkiye'nin nasıl tırmandığını ve geliştiğini gösterdiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Burada 400 milyon dolarlık bir yatırım yapacaksınız ve bu yatırımın hemen bir cazibe merkezi oluşturması ve yüzde 80 gibi bir doluluğa ulaşması sıradan bir olay değil. Yani bu ülkede yatırım yaparsan bunun karşılığı var. Boşa değil. Buralara gelin." ifadesini kullandı.

İstanbul'un uluslararası finans merkezi olma yolunda ilerlediğini belirten Başbakan Erdoğan, bunun için devlet bankaları, SPK ve BDDK ile özel bankaların bazılarının aynı şekilde Ataşehir'de kurulacak finans merkezine yatırımlarını yapmaya başladığını belirtti.

Bu gelişimin yanı sıra İstanbul'un görünümü, tabii, tarihi ve kültürel zenginliklerini muhafaza etmek için büyük bir hassasiyetle çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, tarihi değerleri korumak ve restorasyonlarını gerçekleştirerek turizmin en önemli destinasyonlarından birisi olarak İstanbul'un dünyaya sunulduğunu bildirdi. Türkiye'nin en önemli projelerinden Marmaray'ı inşa ederken bu hassasiyeti gösterdiklerini aktaran Erdoğan şöyle konuştu: "Bir yandan kazılarda ortaya çıkan tarihi eserlerin muhafaza edilmesi ki; biraz bizi geciktirmesi bakımındın üzdü. Bizim 4 yılımız orada gitti maalesef. Yoksa şu anda bitmiş olacaktı. Ama orada o kadar bir hassasiyet gösterildi ki yani tencere tavaya varıncaya kadar dikkat edildi ve bundan dolayı 3-4 yılımız gitti. Yoksa şu anda bitmiş olacaktı ve Marmaray tüm halkımızın insanların hizmetinde olacaktı."

'BOĞAZ'DAKİ ÇİRKİN YAPILANMAYI ORTADAN KALDIRACAĞIZ'

Boğaz'daki tabii yaşamın korunması için yürüttükleri çalışmaların aralıksız devam ettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Türkiye genelinde yeni bir nazır plan uygulaması ile artık rastgele yapılanmadan kontrollü yapılanmaya geçişi sağlayacağını dile getirdi.

Boğaz'ın yeniden ele alınacağını ve çirkin yapılanmanın kaldırılacağını aktaran Erdoğan şunları söyledi: "Yapılması gerekli müdahaleleri de yapacağız. Burada merkezi yönetim, büyükşehir, ilçe belediyeleri birlikte yürütmekte kararlıyız. En ufak geri adım atma burada söz konusu değildir. Verilmiş sözlerimiz var. Bunun yanında Galataport, Haydarpaşaport."

'PROJE TAMAM: YASSIADA ÖZGÜRLÜK ADASI OLACAK

Yassıada'nın 'özgürlükler adası' olma projesini de hatırlatan Erdoğan, bu projenin de hayata geçirileceğini söyledi. Erdoğan, "Yassıada inşallah özgürlük adası haline gelecek. Bunun da projesi bitti inşallah." ifadesini kullandı. Erdoğan'ın bu sözleri açılış törenine katılanlar tarafından alkış aldı.

Kanalistanbul projesini de hatırlatan Erdoğan, proje çalışmalarının devam ettiğini, bu biter bitmez Kanalistanbul'un sahibin bulacağını ve alternatif boğazın İstanbul'a kazandırılacağını belirtti.

'BEN BAŞBAKAN OLDUĞUM SÜRECE İSTANBUL MODERN YERİNDE DURACAK'

İstanbul Modern sanat galerisinin yıkılacağı yönündeki haberleri üzülerek okuduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, haberlerin gerçek olmadığını açıkladı. Erdoğan, "Benim böyle bir şeyden haberim yok. Nerden çıktı bu şaşırdım. Meğerse bu işin de spekülatörleri varmış. Onlar bu tür haberi uydurmak sureti ile olumsuz gelişmeye vesile olsun diye böyle bir adım atıyorlar. Bir defa dün akşam yönetimine de onu söyledim ben bu ülkede başbakan olduğum sürece İstanbul Modern yerinde duracaktır ve bu sözü veren biziz. İstanbul müzeleri sergileri itibari ile fakirken zenginleşiyor. Bu zenginliği durduramayız. Zenginleşme süreci devam edecek.

Başbakan Erdoğan'dan Yatırımcıya Türkçe Uyarısı

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title