Başbakan Erdoğan'dan Sınır Ötesi Operasyonla İlgili Açıklama

Başbakan Erdoğan'dan Sınır Ötesi Operasyonla İlgili Açıklama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'a Yapılan Sınır Ötesi Operasyonla İlgili Olarak, "Kararlılığımız Planlandığı Şekilde Aynen Devam Ediyor, Bundan Taviz Vermemiz Mümkün Değil" Dedi.

Başbakan Erdoğan'dan Sınır Ötesi Operasyonla İlgili Açıklama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'a yapılan sınır ötesi operasyonla ilgili olarak, "Kararlılığımız planlandığı şekilde aynen devam ediyor, bundan taviz vermemiz mümkün değil" dedi.

Kurban Bayramı tatilini İstanbul'da geçiren Başbakan Erdoğan, Ankara'ya hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sınır ötesi operasyonuyla ilgili sorularını yanıtladı. İkinci hava harekatıyla ilgili soruya Başbakan Erdoğan, "Silahlı Kuvvetlerimizin yapmış olduğu açıklamanın dışında şu anda söyleyebileceğim herhangi bir şey yok. Kararlığımız var. Bu kararlığımız planlandığı şekilde aynen devam ediyor. Bundan taviz vermemiz mümkün değil. Terörle mücadele şu anda öncelikli sorunumuz.

Dolayısıyla tezkerenin çerçevesi içinde aynı şekilde devamı bizim için bir gerekliliktir. Şu ana kadar bunu başarıyla sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve tüm güvenlik güçlerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Her operasyondan sonra Mesut Barzani'nin çeşitli açıklamalar yaptığının hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Irak'ın merkezi yönetimi bizim muhatabımızdır. Koalisyon güçlerinin başı olarak Amerika'yla daha önce nasıl görüştüysek bu görüşmeler ortadadır. Ve biz bu şekilde hiçbir hamasete girmeden ülkemizin uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanıyoruz" diye konuştu.

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu tarafından uğurlanan Erdoğan, saat 19.30'da Ankara'ya hareket etti.

(TC-RA-NÇ-Y)