Başbakan Erdoğan'dan Pakistan Başkanı Soomro'ya Taziye Telgrafı

Başbakan Erdoğan'dan Pakistan Başkanı Soomro'ya Taziye Telgrafı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun Bir Terör Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetmesi Nedeniyle Pakistan İslam Cumhuriyeti Başkanı Muhammedmain Soomro'ya Bir Başsağlığı Telgrafı Gönderdi.

Başbakan Erdoğan'dan Pakistan Başkanı Soomro'ya Taziye Telgrafı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun bir terör saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle Pakistan İslam Cumhuriyeti Başkanı Muhammedmain Soomro'ya bir başsağlığı telgrafı gönderdi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Pakistan'ın eski başbakanlarından Benazir Butto'nun bir terör saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle Pakistan İslam Cumhuriyeti Başkanı Muhammedmain Soomro'ya bir başsağlığı telgrafı gönderdiği belirtildi. Telgrafta şu ifadeler yer aldı:

"Aziz kardeşim; Pakistan'ın eski başbakanı ve Pakistan Halk Partisi lideri Bayan Benazir Butto'nun bugün uğradığı hain bir saldırı sonucu, onlarca Pakistan vatandaşıyla beraber hayatını kaybettiğini büyük üzüntüyle öğrendim. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. 60 yıllık siyasi tarihinin sıkıntılı ancak geleceğe yönelik ümit verici dönemlerinden birinden geçmekte olan Pakistan'da, hükümetinizin bir yandan demokratikleşme sürecini işletirken, diğer yandan terörizm ve aşırılığa karşı vermekte olduğu

kararlı mücadeleyi yakından takip ve takdir ediyoruz. Bu bağlamda Türkiye'nin, kardeş Pakistan'ın demokratikleşme sürecinde ve terörle mücadelesinde her zaman yanında olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Pakistan'a döndüğü ilk gün de ciddi bir terör saldırısına maruz kalan Sayın Butto, getirebileceği tüm risklerin bilincinde olarak, Pakistan'ın demokratikleşme ve refahı yolunda özveriyle çalışmış, kendi yaşamından üstün tutmuştur. Pakistan halkının da, aynı bilinç içerisinde, olayı metanetle

karşılayıp, teröristlerin hain amaçlarına ulaşmalarının önüne set çekeceğine yürekten inanıyorum. Bu vesileyle, başta merhum Bayan Butto olmak üzere, son hunhar terör saldırısında hayatını kaybeden Pakistanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, şahsınıza, Pakistan halkına ve Butto ailesi ile ölenlerin acılı ailelerine şahsım ve milletim adına başsağlığı dilerim."

(TB-OK-Y)

Kaynak: İHA