Başbakan Erdoğan'dan Medyaya Tekzip (2)

Başbakan Erdoğan'dan Medyaya Tekzip (2)

Başbakan Erdoğan, AKP'nin Kızılcahamam'da Düzenlediği 11'nci İstişare ve Değerlendirme Toplantısının Kapanış Konuşmasını Yaptı.

Başbakan Erdoğan'dan Medyaya Tekzip (2)

İnan Gedik bildiriyorÂ… Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan haberleri eleştirerek, "Bunu yapan basın mensubu arkadaşlara söylüyorum. Kusura bakmayın ama eğer kötü niyetli değilseniz o zaman ya sizi işletiyorlar, ya da bu rivayetleri işlerine geldiği gibi size fısıldayanlara alet oluyorsunuz. İş işten geçtikten sonra da doğrulandı ya da doğrulanmadı gibi ifadelere başvurarak meseleyi bizim üstümüze yıkıp sıyrılmaya çalışıyorsunuz. Biz burada evet hayır oyunu oynamıyoruz.

Başbakan Erdoğan, AKP'nin Kızılcahamam'da düzenlediği 11'nci İstişare ve Değerlendirme Toplantısının kapanış konuşmasını yaptı. Toplantıda iki gündür özgür bir ortamda dile getirilen görüşlerin AKP'nin Türkiye partisi olduğunu ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, "AKP, Türkiye üzerinde oynanan oyunlara karşı bu millete asırlar boyunca sımsıkı bir birine bağlamış ortak duygunun, ortak aklın, ortak hissiyatın sahibidir" dedi.

Başbakan Erdoğan, Türk siyasetinde uzun yıllardır, toplumun sinir uçlarıyla oynayarak siyaset yapmak gibi kötü alışkanlıklar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Devlet ile milleti birlikte düşünemeyen ikisi için ortak bir cümle kuramayan, hizipçi siyasetçiler, geçmişte devlet toplum ilişkilerine büyük zararlar vermişlerdir, Türkiye'yi yönetemeyenler yüzünden vatandaşın vicdanının yaralayan ülkesine aidiyetini zedeleyen devleti toplumdan ayıran, büyük yanlışlar yapılmıştır. Allah'a şükür ki o vesayetçi siyaset de, o tefrikacı ve hizipçi siyaset de milletimizin eliyle tasfiye olmuş, ülkemiz sağlam bir siyasi iradeye kavuşmuştur. O irade de AKP'dir."

-TÜRKİYE'NİN AKLI SELİME İHTİYACI VAR-

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin her zamankinden çok aklı selime ve sağduyuya ihtiyacı olduğunu belirterek, parça ile değil, bütünle uğraşmanın gerektiğini işaret etti. Türk siyasetinin her unsurunun Türkiye'nin geleceğini düşünerek hareket etmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, "AKP olarak bu yolda tek başına da kalsak Türkiye'nin sadece fiziki ve idari bütünlüğünü değil, insani bütünlüğünü gücü ve enerjisini savunmaya devam edecektir. Biz hiçbir zaman popülist olmadık. Bundan sonra da popülizmden asla siyasi menfaat devşirmek ucuzluğuna başvurmayacağız" diye konuştu.

İnsanların hassasiyetleri ile oynayarak, duygularını sömürerek, duyarlılıklarını kışkırtarak gelecek için tek bir oy bile istemediklerini ileri süren Erdoğan, "Biz her zaman şunu söylüyoruz. Sonucunda Türkiye kazanacaksa, biz kaybetmek korkusu taşımayız" dedi.

22 Temmuz seçim sonuçlarını hatırlatan Erdoğan, "Biz yüzde 47'nin oyunu aldık ama yüzde 100'nün gönlünü kazanmak istiyoruz. Asıl hedefimiz bu" diye konuştu.

-HESABA ÇEKİLMEDEN KENDİNİZİ HESABA ÇEKİN-

Erdoğan, milletin karşısına "gönlündeki başka dilindeki başka" insanlar olarak çıkmadıklarını ve çıkmayacaklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Biz hesap duygusuyla hayatı anlamlandıran ve hesap kavramını hayatının merkezine alan bir anlayışa sahibiz. Yani hesaba çekilmeden kendinizi hesaba çekiniz. Hayatın hepimize bir emanet olduğunu, zerre kadar iyiliğin de zerre kadar kötülüğün de karşılıksız olmadığını görüyoruz."

Kendileri için milletin hizmetinde olmanın her şeyin üstünde olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bu yüzden muhaliflerimizin çekmek istediği mindere gelmiyoruz. Ayrıştırıcı temalar üzerinden siyaset yapmıyoruz. Israrla 70 milyonun kardeşliğini güçlendirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Nimeti de külfeti de adalet için paylaşmak gerekliliğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu ülkeyi, kendi malı zannedenlere asla pabuç bırakmayacağız. Bu ülke 70 milyonun, ayrımsız 70 milyonun. İnsanların refahı, mutluluğu, huzuru ve istikrarı çok görenlere bu asla meydanı bırakmayacağız, bu ülkeyi vehimlere mahkum etmek isteyenlere asla kulak vermeyeceğiz. Bu ülkeyi, kendi kifayetsizliklerinin esiri yapabileceklerini zannedenlere Türkiye'nin artık o eski Türkiye olmadığını hep birlikte gösterebileceğiz."

-MEDYAYI ELEŞTİRDİ-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan Batı ülkelerine yönelik "PKK'ya karşı somut adım atmasanız, bizde El Kaide'yi isyancı deriz" şeklinde çıkan haberleri eleştirdi. Erdoğan, "Bunu yapan basın mensubu arkadaşlara söylüyorum. Kusura bakmayın ama eğer kötü niyetli değilseniz o zaman ya sizi işletiyorlar, ya da bu rivayetleri işlerine geldiği gibi size fısıldayanlara alet oluyorsunuz. İş işten geçtikten sonra da doğrulandı ya da doğrulanmadı gibi ifadelere başvurarak meseleyi bizim üstümüze yıkıp sıyrılmaya çalışıyorsunuz. Biz burada evet hayır oyunu oynamıyoruz" diye konuştu.

Yazılı ve görsel medyayı ciddiyete ve sorumluluğa davet eden Başbakan Tayyip Erdoğan, hem AKP hem de hükümeti ilgilendiren konularda ilgili birimlerle haberleri doğrulatma mekanizmaları bulunduğunu söyledi. Konuşmasında medyaya yönelik eleştirilerine devam eden Erdoğan, şöyle dedi:

"Bugün bu tür yanlışları gazetelerde okuyunca, doğrusu ülkemiz adına üzülüyoruz. Şok oluyoruz. Bizim adımıza ne pazarlıklar yapılıyormuş aman yarabbi. Peki halkımız bu yalan haberlere inanırsa, kim kazanır kim kaybeder. Yani siz daha fazla satacağınızı mı zannediyorsunuz veya daha fazla izleyici bulabileceğinizi mi zannediyorsunuz. Hayır hep kaybediyorsunuz. 70 milyonluk Türkiye'de bugün eğer 3 milyon yazılı medya satıyorsa, burada ciddi bir yanlışınız var. Burada ciddi bir su kaçağı var. Bunun üzerinde durun."

Erdoğan, Türkiye'de bir gazetenin 15-20 milyon satması gerekirken, güven telkin etmedikleri için 1 milyon bile satan gazetenin bulunmadığını söyledi. Erdoğan, "En fazla satan 600-700 bin satıyor. O da düşünebiliyor musunuz, 70, 80,120 sayfaÂ…Böyle çalışıyorlar. Böyle bir gazetecilik anlayışı da yok" dedi.

Başbakan konuşmasında bugünün "Dünya Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü" olduğunu hatırlatarak, AKP'nin bu konuda duyarlı bir parti olduğunu belirtti. (ANKA)

(İG/ZG)