Başbakan Erdoğan'dan Lübnan Başbakanı Sinyora'ya Telefon

Başbakan Erdoğan'dan Lübnan Başbakanı Sinyora'ya Telefon

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora ve muhalefet partisi lideri Said Hariri'yi telefonla arayarak, Lübnan'daki siyasi krizle ilgili bilgi aldı.Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Lübnan'ın siyasi istikrarı için risk oluşturan cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki tıkanıklığın aşılmasına katkıda bulunmak amacıyla Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora ve Mecliste bulunan muha...

Başbakan Erdoğan'dan Lübnan Başbakanı Sinyora'ya Telefon

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora ve muhalefet partisi lideri Said Hariri'yi telefonla arayarak, Lübnan'daki siyasi krizle ilgili bilgi aldı.

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Lübnan'ın siyasi istikrarı için risk oluşturan cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki tıkanıklığın aşılmasına katkıda bulunmak amacıyla Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora ve Mecliste bulunan muhalefet lideri Said Hariri'yi telefonla arayarak bir süre görüştü.

İki liderden ülkedeki siyasi sorunlarla ilgili bilgi alan Erdoğan, tıkanıklığın aşılabilmesi için Türkiye'nin yapabileceği şeyler olup olmadığını sordu.

Sinyora ve Hariri, Türkiye'nin gerek Lübnan'da nüfuzu bulunan bölge ülkeleriyle görüşerek gerekse Lübnan'daki siyasi taraflar üzerinde kendi etkisini kullanarak krizin aşılmasında ciddi katkıları olacağına inandıklarını belirtti.

Meclis seçimlerine sunulacak cumhurbaşkanlığı aday listesi üzerinde mutabakat sağlanamamasının nedenlerini anlatan Lübnanlı yetkililer Başbakan Erdoğan'dan yardım talebinde bulunarak Lübnan'daki istikrarın tesisi ve korunması için bugüne kadar gösterdiği çabalar için teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan da, Lübnanlı liderlere, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da elinden gelen her türlü katkıyı yapmak için çabalarını sürdüreceğini söyledi. (ANKA)

(HM/GB)

Kaynak: ANKA