Başbakan Erdoğan'dan Franasa'ya Sert Tepki

Başbakan Erdoğan'dan Franasa'ya Sert Tepki

Başbakan Erdoğan, Fransa'da 12 Ekim'de Oylanacak Olan Sözde Ermeni Soykırımının İnkarını Suç Sayan Yasa Tasarısı ile İlgili Olarak Fransa'ya Sert Tepki Gösterdi. Başbakan Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Fransa'ya Gittiğinde "Ermeni Soykırımı Yok" Dediği Zaman Alıp İçeriye mi Atacak Sınız?...

Başbakan Erdoğan'dan Franasa'ya Sert Tepki

Başbakan Erdoğan, Fransa`da 12 Ekim`de oylanacak olan Sözde Ermeni Soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısı ile ilgili olarak Fransa`ya sert tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan, ¨Türkiye Cumhuriyeti başbakanı Fransa`ya gittiğinde ¨Ermeni soykırımı yok¨ dediği zaman alıp içeriye mi atacak sınız?¨ dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul İl Teşkilatı tarafından Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı`nda verdiği iftar yemeğine katıldı. Başbakan burada yaptığı konuşmada, Fransa`nın Sözde Ermeni Soykırımı`nı suç sayan yasa tasarısı ile ilgili olarak bu konunun Türkiye ile Ermenistan arasında bir konu olduğunu söyledi. Erdoğan, ¨Bu konu Türkiye ile Ermenistan arasında bir konudur. Üçüncü bir ülkenin bu konuya karışma hakkı yoktur¨ diyerek ¨Fransa sana ne ya! Sen işine bak¨ şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, Fransa`nın yaptığı bu girişimin düşünce özgürlüğü ile bağdaşmadığını vurgulayarak ¨Devletler arasındaki samimi ilişkiler bu tür olaylara kurban edilmemeli¨ dedi. Türkiye`de de Sözde Ermeni Soykırımını savunanlar olduğunu da vurgulayan Erdoğan, ¨Türkiye`de de Fransa`daki gibi Türkler yok mu, var. Ama biz onları ciddiye almadık. Düşünce özgürlüğüyle bağadaşmaz dedik¨ dedi.
Fransa`nın Sözde Ermeni Soykırımı`nın inkarını suç sayan yasa tasarısını gündeme getirip bir iç politika malzemesi olarak kullanmasını derin üzüntülerle karşıladıklarını söyleyen Erdoğan, bu yasanın meclisten geçmesi halinde iki ülke ilişkilerinin olumsuz bir şekilde etkileneceğini söyledi. Yasanın meclisten geçmesi halinde Türkiye`nin de yapacağı çok enteresan şeyler olduğunu belirten Erdoğan, ¨Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir¨ dedi.

Başbakan Erdoğan göreve geldiklerinden bu yana Ermenistan ile ilişkilerini düzeltmeye çalıştıklarını söyleyerek Ermenistan tarafından aynı yakınlığı göremediklerini kaydetti. Türkiye ile Erivan arasında havayolu seferlerini başlattıklarını belirten Erdoğan, Türkiye`de yaşayan 50 bine yakın Ermeni`ye de daima opsiyonla bakıldığını söyledi. Tarihin tarihçilere bırakılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, ¨Bırakalım artık tarihi tarihte kalsın. Biz geleceğin dünyasını kuralım¨ dedi.

Bugün bu konu ile ilgili olarak İstanbul`daki çalışma ofisinde Türk ve Fransız işadamlarını kabul ederek bir görüşme yaptığını da anlatan Erdoğan, Türk ve Fransız iş adamlarının da bu konudan üzüntü duyruklarını söyledi.

Kaynak: DHA