Başbakan Erdoğan'dan Ayağının Tozuyla Mini Zirve

Başbakan Erdoğan'dan Ayağının Tozuyla Mini Zirve

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Bir Ziyaret İçin Gittiği Katar'dan Döner Dönmez Ankara Esenboğa Havalimanı'nda Partisinin Yöneticileriyle Bir Araya Geldi.

Başbakan Erdoğan'dan Ayağının Tozuyla Mini Zirve

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi bir ziyaret için gittiği Katar'dan döner dönmez Ankara Esenboğa Havalimanı'nda partisinin yöneticileriyle bir araya geldi.


Başbakan Erdoğan, iki günlük Katar ziyaretinin ardından Ankara'ya döndü. ANA uçağı ile Ankara'ya inen Erdoğan, basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesiyle ilgili olarak yapılmak istenen değişikliğe muhalefetin bazı eleştirilerinin olduğunun hatırlatılması üzerine Erdoğan, komisyonlarda bunun çalışmasının yapılacağını söyledi.

-AB DAYATMASI ELEŞTİRİLERİ ŞIK DEĞİL-

Değişikliğin "AB'nin dayatması" eleştirilerinin şık olmadığını söyleyen Erdoğan, "AB'nin böyle bir talebi olabilir. Bunu bir dayatma olarak değerlendirmek yanlıştır. Biz AB ile müzakere süreci içerisinde olan ve AB'ye girmeyi hedeflemiş bir ülkeyiz. Kaldı ki şu anda bu işe muhalefet edenler, AB'nin Kopenhag Siyasi Kriterleri'ne yönelik olarak, biliyorsunuz geçmişte kendilerinin de olumlu çalışmaları olmuştur. Bu olumlu çalışmaları yapanlar, neden sonra bu işe tamamen aykırı tavır içerisine girmişlerdir. Ama AB yetkilileri, dönem başkanları gelip de kendileriyle ikili görüşmeler yaptıkları zaman "Biz de AB'den yanayız' gibi yaklaşımları da kapalı kapıların arkasında ne yazık ki söylüyorlar" diye konuştu.


301'inci maddeyle ilgili değişikliği bir an önce yapmayı hedeflediklerini söyleyen Erdoğan, "Temenni ediyorum ki Genel Kurul'dan geçtikten sonra tabii ki Cumhurbaşkanımızın da konuyla ilgili değerlendirmesi olacaktır ve ondan sonraki süreçte ülkemiz için hayırlı olur" dedi.

-KOMİSYONLARDA TARTIŞILIR-

Erdoğan, 301'inci maddeyle ilgili soruşturma yetkisinin Cumhurbaşkanına verilmesine yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine de şu değerlendirmeyi yaptı:


"Bunun üzerinde çok çalıştık. Arkadaşlarımız bu önergeyi vermiş. Ben bir Genel Başkan olarak bireysel kanaatimi söylemiyorum. Arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirme sonucunu ortaya koyuyorum. Cumhurbaşkanımızla ilgili buradaki yaklaşımımız, bir siyaseten tarafsızlık makamı orası olduğu için uygun görülmüştür. Bunu "Adalet Bakanı bu kararı versin' diye bu önergenin içerisinde olmuş olsaydı şu anda bu şekilde bu yaklaşım içinde olmuş olanlar o zaman da diyeceklerdi ki "bu yaklaşım siyasi olacak' Bu defa böyle yaklaşacaklardı. Bunları enine boyuna aramızda müzakere ettik, konuştuk, böyle olmasının çok daha isabetli olacağına inandık. Fakat bütün bunlara rağmen, bu komisyonlarda tartışılacak ve görüşülecek. Ondan sonra da nihai adımımızı Genel Kurulda atmış olacağız."

-TOPLANTI SONRASI ZİRVE-

Başbakan Erdoğan basın toplantısının ardından havalimanında partisinin yöneticileriyle bir adaya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Erdoğan, aralarında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AKP Genel Başkan Yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat, Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın da bulunduğu bakanlar ve parti yöneticileriyle yaklaşık yarım saat görüştü. Toplantıya ilişkin hiçbir açıklama yapılmadı. (ANKA)


(İG/GB)