Başbakan Erdoğan'dan ABD'ye kitle imha silahı uyarısı

Başbakan Erdoğan'dan ABD'ye kitle imha silahı uyarısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kitle imha silahları konusunda adaletli olunması çağrısında bulundu. Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde büyükelçilere verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, kitle imha silahlarını üretmeye devem ederken, birilerine "sende kitle imha silahı yapıyorsun bunu kaldır" şeklinde yaklaşılmasının adaletli olmayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan'dan ABD'ye kitle imha silahı uyarısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kitle imha silahları konusunda adaletli olunması çağrısında bulundu. Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde büyükelçilere verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, kitle imha silahlarını üretmeye devem ederken, birilerine "sende kitle imha silahı yapıyorsun bunu kaldır" şeklinde yaklaşılmasının adaletli olmayacağını söyledi. Erdoğan, adaletli olanın bütün dünyada insanlığı ölüme boğacak olan kitle imha silahlarının kaldırılması olduğunu ifade etti. Başbakan Erdoğan, 2006 yılında silahlanmaya ödenen paranın 1 trilyon dolar olduğunu belirterek, özellikle Afrika'da fakir-fukara insanlar arasında savaşların yaşandığını kaydetti. Erdoğan, dünyada küresel barış değil küresel savaşın yaşandığını vurguladı.

Erdoğan, Türkiye'nin 2007 yılını iç siyasi yönden çok hızlı bir şekilde geçirdiğini ve iki önemli seçimin yapıldığını belirtti. Konuşmasında İslam'ın barış dini olduğunu anlatan Erdoğan, İslamafobia ile Müslümanların karşısına çıkılması durumunda bunun Müslümanları üzeceğini kaydetti. Erdoğan, parti olarak antisemitizmi insanlık suçu olarak kabul ettiklerini ve uluslararası kayıtlara da bunun geçtiğini vurguladı. İslamın asla teröre yol veremeyeceğini vurgulayan Erdoğan, bir insanın ölmesini insanlığın ölmesi olarak gören bir dininin teröre müsaade etmeyeceğini belirtti. Erdoğan, birilerinin yanlışlarının İslam'a mal edilemeyeceğini işaret ederek, diğer dinlerden kişilerin yaptıklarının da dinlerine mal edilmeyeceğini kaydetti. Erdoğan, hiçbir semavi dinin insanın katledilmesine müsaade etmeyeceğini anlattı.

Kaynak: CHA