Başbakan Erdoğan, CHP Lideri Baykal'ın "Yeni Bir Peygamber mi Geldi" Sözlerine Sert Karşılık Verdi

Başbakan Erdoğan, CHP Lideri Baykal'ın "Yeni Bir Peygamber mi Geldi" Sözlerine Sert Karşılık Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Deniz Baykal'ın "Yeni Bir Peygamber mi Geldi" Sözlerine, "Sen Ne Anlarsın O İşten. Bırak Bu Ülkenin Diyanet İşleri Başkanlığı Var. Peygamber Gelip Gelmediğini Soruyorsun, Öğrenemedin Herhalde Bu İş Bitmiş" Diye Karşılık Verdi. Erdoğan, Başörtüsü Konusundaki Son Gelişmelere de Değinerek, "Herkes Görevini Yapıyor. Bundan Dolayı Kimse Rahatsız Olmasın" Diy...

Başbakan Erdoğan, CHP Lideri Baykal'ın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal'ın "Yeni bir peygamber mi geldi" sözlerine, "Sen ne anlarsın o işten. Bırak bu ülkenin Diyanet İşleri Başkanlığı var. Peygamber gelip gelmediğini soruyorsun, öğrenemedin herhalde bu iş bitmiş" diye karşılık verdi. Erdoğan, başörtüsü konusundaki son gelişmelere de değinerek, "Herkes görevini yapıyor. Bundan dolayı kimse rahatsız olmasın" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türker İnanoğlu Maslak Show Center'da (TİM) AK Parti Siyaset Akademisi'nin açılışına katıldı. Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, yerel yönetimdeki başarının ülke siyasetindeki önemine değindi. Siyaseti kendini seçkin sananların alanı olarak değil, bütün Türk milletine hizmet alanı olarak gördüklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Seçilmek imtiyazlı olmak değil, hesap verebilir olmaktır. Siyasetin rotasını millet belirler, belli bir seçkinciler grubu değil. Öyle olduğu zaman

onun adı demokrasi olmaz, öyle olursa otoriter, totaliter bir yapı olur. Türkiye bunu çoktan geride bıraktı. Dayatmalarla bir şeyler yapılmak isteniyorsa millet o tür düşünenleri sandığa gömdü, gömmeye de devam edecektir" dedi.

Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "50 yıl önce türban var mıydı? Yeni bir peygamber mi geldi? 50 yıl önce Müslüman yok muydu?" sözleri üzerine ise şöyle karşılık verdi:

"Hala dersini almadı, hala da devam ediyor. Türkiye'nin normalleşmesine bir katkım olur mu diye değil, gerilim politikaları üretmeye çalışıyor. Bundan bir şey elde edemedi. 22 Temmuz seçimlerinde görmedin mi? İkircikli oynama. Düz ol, dürüst ol ve olduğun gibi görün, göründüğün gibi ol. Zaman zaman söylüyorsun bunu, benim de hoşuma gidiyor ama uygula, uygula biz de alkışlayalım. AK Parti doğruları alkışlar."

Baykal'ın gerilim siyaseti yaptığını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Dayanışma olsun, önyargılar, önkabuller kalsın. Bize kapıyı kapatıyorsun. Kapatılan kapı açılmak için de zorlanılmaz. Biz siyaset yapıyoruz. Biz kapılarımızı asla kilitlemeyeceğiz. Biz ülkemizi dostlar, kardeşler ülkesi olarak görüyoruz. Bu insanın kim olursa olsun, hangi düşüncede olduğuna bakmayız. Gönül şunu arzu ediyor, siyasi partiler bir dayanışma içinde ülkenin menfaatleri doğrultusunda hep bir olmalı. Bize çıksın desinler 'Şu

adımınız şu nedenlerle yanlıştır. Bunları yapın' desinler. Bir gün desinler inanın başımız gözümüz üstünde yerleri var. Samimiyetle söylüyorum. Bu dertli olmayı, sevdalı olmayı gerektiriyor. Bu millete sevdalı olmaktır bunun nedeni. Biz yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Baykal'ın açıklamaları için "şecaat arz ederken sirkatin söylemek" ifadesini kullanan Başbakan Erdoğan, yaşanan son gelişmelere değinerek, "Herkes görevini yapıyor. Bundan dolayı kimse rahatsız olmasın. Bu tablo içinde başörtülü de başı açık olanı da var. İstismar, bir şeyi yaşamadığınız, kabullenmediğiniz halde yaşıyor ve kabullenmiş göstermenizdir. Bu ahlaki olmayan bir anlayıştır. Siz partinizin toplantılarına benim başörtülü kardeşlerimi getireceksin, seçim otobüslerine başörtülü kardeşlerimizin

resmini koyacaksınız. 'Peygamber yeni mi geldi' diyor. Sen ne anlarsın o işten, bırak o Diyanet'in işi. Sen ne anlarsın? Bu ülkenin Diyanet İşleri Başkanlığı var. Sen peygamber gelip gelmediğini soruyorsun. Sen öğrenemedin herhalde bu iş bitmiş. Bu soruyu sormana ne gerek" diye konuştu.

(CİN-ED-ÖK-Y)