Başbakan Erdoğan, Balıkesir'de

Başbakan Erdoğan, Balıkesir'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sadece merkez veya merkezin çevresinde bir-iki ilçeyle büyükşehir olmanın ilin bütününe katkı sağlamadığını belirterek, "Ben bir büyükşehir belediye başkanlığı yapmış Başbakan olarak konuşuyorum yani damdan düşmüş"...

Başbakan Erdoğan, Balıkesir'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sadece merkez veya merkezin çevresinde bir-iki ilçeyle büyükşehir olmanın ilin bütününe katkı sağlamadığını belirterek, "Ben bir büyükşehir belediye başkanlığı yapmış Başbakan olarak konuşuyorum yani damdan düşmüş birisi olarak konuşuyorum. Hayali konuşmuyorum. Birileri de hayali konuşuyor ama ben yaşadım" dedi.

Başbakan Erdoğan, Balıkesir'deki temasları çerçevesinde sivil toplum temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Toplantının sonunda konuşma yapan Erdoğan, herkesin fani olduğunu, kimin hangi şartlarda ebediyete intikal edeceğinin bilinemeyeceğini ancak hiç ölmeyecekmiş gibi de bu dünyada çalışmayı sürdürmek gerektiğini söyledi.

Ziyaret ettiği şehirlerde, toplu açılış törenlerine katıldığını, ilçeleri ziyaret ettiğini, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldiğini, samimi bir ortamda hem ülke hem şehir gündeminin ele alındığını ifade eden Erdoğan, bu şekilde yapılan istişare toplantılarının çok verimli geçtiğini belirtti. Mevcut büyükşehirlerden ve 2014'te büyükşehir olacak illerden bu çalışmayı başlattıklarını, ilk etapta 29 ili dolaşarak, sadece il merkezlerine değil bazı ilçelere de giderek halkla kucaklaşma fırsat aradığını söyleyen Erdoğan, vatandaşların hassasiyetlerini ilk elden öğrenirken daha sıcak, içten bir ortamda kendilerini ifade etme imkanı yakaladığını kaydetti.

Balıkesir'de dün gerçekleştirilen törenle merkez ve ilçelerde 297 milyon liralık 29 farklı kalemde eser ve hizmetin resmi açılışını yaptıklarını, Bigadiç'te yaklaşık 45 milyon liralık 5 farklı eser ve yatırımı hizmete aldıklarını, bugün de Edremit ve Bandırma'da toplu açılışlar gerçekleştireceklerini bildiren Erdoğan, iki günde 43 farklı kalemde 388 milyon liralık hizmet ve yatırımı Balıkesir'e kazandırdıklarını ifade etti.

Balıkesir'i sahip olduğu potansiyel ve stratejik konumuyla büyütmeye devam ettiklerine işaret eden Erdoğan, kentin özellikle bor ve zeytin üzerinde geliştiğini vurguladı. Dünyada bor denince akla Türkiye'nin geldiğini söyleyen Erdoğan, bugüne kadar borun ham olarak dünyaya sunulduğunu, 10 yıldır sürdürülen çalışmaların sonucunda stratejik ürünler ortaya çıktığını bildirdi. Mamul haline gelince satış bedellerinin arttığına dikkati çeken Erdoğan, bu yöndeki altyapının da güçlendiğini anlattı.

-"İmar bütünlüğünün olmadığı yerde her türlü rezalet var"-

Kentin yerel seçimlere büyükşehir belediyesi olarak gireceğini anımsatan Erdoğan, böylece hem merkezin hem de ilçe ve köylerin daha yoğun, kaliteli hizmet almasının sağlanacağını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birçok yanlış tanımlamalar yapıldı; büyükşehir belediyesi dediğiniz zaman sadece merkez veya merkezin hemen çevresinde bir-iki ilçeyle büyükşehir yapmanız hiçbir zaman o ilin bütüne bir şey sağlamıyor. Ben bir büyükşehir belediye başkanlığı yapmış Başbakan olarak konuşuyorum yani damdan düşmüş birisi olarak konuşuyorum. Hayali konuşmuyorum. Birileri de hayali konuşuyor ama ben yaşadım. İstanbulumuza neyi, nasıl kazandırabildiğimizi ve kazandırdığımızı önceki dönemim ve sonrasını gayet iyi değerlendirerek bu adımları attık, böyle atıyoruz. Çünkü ülkemi merkezde eh iyi ama periferide berbat olarak görmek istemiyoruz. İstiyoruz ki 780 bin kilometrekaresiyle farklı bir Türkiye'yi inşa, imar edelim. Son 10 yılda bütün illerimizde ne gibi gelişmeler oluyor, görüyorsunuz. Ama belli bir yere geliyor ki orada tıkanıyorsunuz.

Hep söylerler, örneğin Rize Belediyesi, memleketim. Ama Rize Belediyesi değil aslında. Rize merkez ilçe belediyesi. Aldatmayalım birbirimizi. Herkes de zannediyor ki Rize Belediyesi. Ne Rize Belediyesi kardeşim- Sadece Rize'deki merkez ilçe belediyesi. Çünkü hemen onun bitişiğinde belde var, o da bir belediye. Onunla hiç yakından uzaktan alakası yok. Geçiyorsun yeni bir ilçe, geçiyorsun diğer ilçe. Peki Rize'nin imarına Rize Belediyesi'nin müdahalesi söz konusu mu- Hayır. Dolayısıyla bu imar bütünlüğünün olmadığı yerde her türlü rezalet var.

Şu anda Balıkesir'i düşünün; Balıkesir Belediyesi kalkıp sadece kendi sınırı içinde, büyükşehirde, buradaki birkaç ilçeyle bağlantılıdır. Ama onun dışına çıktığı zaman oraya müdahale edemez. Ne nazım imar planına ne uygulama planına, binliklere müdahale edebilir sadece kendi sınırı içinde kalır. Peki bu imar bütünlüğü getirir mi- Getirmez. Ama biz diyoruz ki buralara bir imar bütünlüğü getirelim. Peki kenara doğru gittiğimizde o ilçelerde büyükşehirin sahip olduğu imkanlar var mı- Yok. Yanında bakarsın, üç-dört mimar veya mühendisle işi götürmeye çalışır."

-"İl özel idarelerinin donanımı yok"-

Güçlü bir büyükşehir belediyesinin, ilçelerdeki altyapı ve içme suyu sorunlarını çözme imkanına sahip olacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, il özel idareleriyle bunun neden yapılmadığının sorulabileceğini belirterek, şunları söyledi:

"İl özel idarelerinin böyle bir donanımı yoktur, il özel idareleriyle bunu çözemezsiniz. İl özel idareleri veya valiler sadece Ankara'ya hesap verir. Onlar halka hesap vermezler. Ama siyasetçi halka hesabı verir. Halka hesabı verdiği için de bütün bunları gidermek zorundadır. Yapmadığı takdirde seçim geliyor, seçimde vatandaş silkeler atar. Niye yapmadın, hadi güle güle. Ama siz bir valiye, bir kaymakama aynı şeyi yapamazsınız. Yapacağınız tek şey var, olsa olsa merkeze çekersiniz. O da gider Danıştay'a. Bakarsınız Danıştay tekrar görevine iade eder. Hep bunlar yaşadığımız şeyler. Bu, ülkede hizmeti sekteye uğratan olaylardır. Bürokratik oligarşi nereden doğuyor- Buradan doğuyor. Bu sadece valilerimizle alakalı bir konu değildir. Üst düzeyli bürokrattan orta düzeyde olana varıncaya kadar hepsi için geçerlidir."

Balıkesir'e her alanda büyük yatırımlar gerçekleştirildiğini, ancak hala yeterli noktaya gelinmediğini belirten Erdoğan, 10 yılda kentte bin 998 derslik açtıkların, TOKİ eliyle 6 bin 64 konut inşa ettiklerini, göreve geldiklerinde 77 kilometre olan bölünmüş yola 406 kilometre eklediklerini bildirdi.

Lojistik merkezi ve İstanbul-İzmir otoyolu olmak üzere çok sayıda yatırımla kentin çehresinin değişmeye devam edeceğini anlatan Erdoğan, dün uçaktan İstanbul-İzmir otoyolu ile ilgili çalışmaları incelediğini söyledi. Başbakan Erdoğan, İstanbul ile İzmir'in arasını 3 saate indirecek projeyle can güvenliğinin artacağını, kaza riskinin azalacağını vurguladı.

(Sürecek)

Muhabir: Hasan Öymez - Eda Ünlü Özen

Yayıncı: Selçuk Aval - ANKARA