Başbakan Erdoğan, Ankara'da Rize'nin Kurtuluş Gecesine Katıldı

Başbakan Erdoğan, Ankara'da Rize'nin Kurtuluş Gecesine Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Başı Örtülü veya Başı Açık, Türk Milletinin Tamamı Benim Canım, Ciğerimdir. Bunların Arasına Kimse Duvar Örmeye Kalkmasın, Başaramaz" Dedi.

Başbakan Erdoğan, Ankara'da Rize'nin Kurtuluş Gecesine Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Başı örtülü veya başı açık, Türk milletinin tamamı benim canım, ciğerimdir. Bunların arasına kimse duvar örmeye kalkmasın, başaramaz" dedi.

Rize'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü nedeniyle Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda bir gece düzenlendi. Geceye TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Erdoğan, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Karadenizli milletvekili, siyasetçi ve işadamları ile binlerce Rizeli katıldı. Gecede konuşan Erdoğan, memleketi Rize'ye yaptıkları hizmetleri anlatırken, işadamı hemşehrilerini de Rize'ye yatırım yapmaya çağırdı. Rize'nin evladı olmaktan her zaman mutluluk duyduğunu anlatan Erdoğan, kentte yerel mimarının bozulmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Rize'de yarım kalan bütün yatırım ve hizmetlerin tamamlanmaya başladığını ifade eden Erdoğan, Rize'deki köyüne örnek olması için yerel mimari ile bir ev yaptırdığını söyledi. Rizeli gençlere, 'Her yıl memleketinize gitmeyi ihmal etmeyin' ricasında bulunan Başbakan Erdoğan, Karadenizli çocukların gemi kaptanı olması için Gemicilik Meslek Lisesi'ni hizmete açacaklarını kaydetti. "Rize'de kim taş üstüne taş koyarsa başımızın üstünde yeri vardır" diyen Erdoğan, Rize'nin sadece çay ile geçinmemesi için sanayi hamlelerinin başlatılması gerektiğini kaydetti. Türkiye'de milletin birlik ve beraberliğini bozmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirten Erdoğan; etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçiliğe karşı olduklarının altını çizdi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiç bir zaman etnik milliyetçiliğin yanında olmayacağız. Çünkü Türkiye'de 30'a yakın etnik unsur var. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık bağında bütünleştik. Bununla birlikte bölgesel milliyetçilik yapmayacağız. Ben Rize'yi ne kadar seviyorsam, Hakkari, Muş, Hatay, Erzurum ve Kayseri'yi de o kadar çok seviyorum. 780 bin kilometrekarelik alanda tek vatan, tek bayrak ve tek millet diyoruz. Ülkemizde son dönemlerde bir hava estirilmeye çalışıyor. Başı örtülü veya başı açık, Türk milletinin tamamı benim canım, ciğerimdir. Bunların arasına kimse duvar örmeye kalkmasın, başaramaz. Başı açık ve başı kapalı vatandaşlarımızı birbirlerini sevecek, saygı duyacak. Biz 'yaratılanı severiz, yaratandan ötürü' kültüründen geliyoruz." Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak'taki kara harekatına yönelik tartışmalara değinerek, "9 günlük operasyon sona erdi ve askerlerimiz Cuma sabahı ülkemize döndü. Bu harekatı gerçekleştiren en yüksek rütbeden alt rütbeye bütün askerlerimizi canı gönülden kutluyorum. Bu konuda spekülasyonlar yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer unsurları ile uyumlu bir şekilde operasyonu yürütmüştür, sonuç ortadadır" diye konuştu.

TBMM Başkanı Köksal Toptan ise kısa selamlama konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajları vererek, "Biz hepimiz biriz, kardeşiz. İçeride elbette hizmet yarışından ötürü eleştiriler yapılacaktır. Eksilerimiz veya artılarımız da vardır. Tüm bunlar el ele vererek büyük Türkiye hedefinden bizi alıkoyamaz. Yeter ki biz birbirimizi dinleyelim, anlamaya çalışalım" şeklinde konuştu.

Başkentteki Rize gecesinde Karadenizli ünlü sanatçı Süreyya Davulcuoğlu mini konseriyle salondakileri coştururken, Rize Dernekleri Federasyonu yöneticileri, günün anısına Toptan ve Erdoğan'a yağlı boya tablo hediye etti. Rizeli bir çocuk ise üzerinde 'Tayyip Erdoğan' yazan el yapımı masa takvimini Başbakan Erdoğan'a takdim etti.

(YZE-OK-Y)

Kaynak: İHA