Başbakan Erdoğan, Almanya'nın Der Spıegel Dergisine Mülakat Verdi

Başbakan Erdoğan, Almanya'nın Der Spıegel Dergisine Mülakat Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Ziyareti Öncesinde Almanya'nın Der Spiegel Dergisine Mülakat Verdi. Erdoğan, Derginin Pazartesi Günü Yayımlanacak Sayısındaki Mülakatında, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Üyeliği Yolundaki Tavrından Dolayı Almanya'ya Sitem Etti. Başbakan Erdoğan Mülakatta, "Açıkçası Ben Almanya'dan Daha Fazlasını Beklerdim" Dedi.

Başbakan Erdoğan, Almanya'nın Der Spıegel Dergisine Mülakat Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyareti öncesinde Almanya'nın Der Spiegel dergisine mülakat verdi. Erdoğan, derginin Pazartesi günü yayımlanacak sayısındaki mülakatında, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği yolundaki tavrından dolayı Almanya'ya sitem etti. Başbakan Erdoğan mülakatta, "Açıkçası ben Almanya'dan daha fazlasını beklerdim" dedi.

AB Dönem Başkanı Almanya'nın, birliğin 50. kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Berlin'de yaptığı toplantıya aday ülke olarak Türkiye'nin davet edilmemesine de değinen Erdoğan, bunun "büyük hata" olduğunu ve davet gelmemesinin Almanya Dönem Başkanlığı'na "gölge düşürdüğünü" ifade etti.

Müzakereler için net bir takvim belirlenmesini de isteyen Erdoğan,

Türkiye'nin AB'ye üyeliği için de 2014 ya da 2015 yııllarının muhtemel tarihler olduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan, "AB bizi istemiyorsa bunu şimdi açıkça söylemelidir. Eğer istenmiyorsak iki tarafın da görüşmeler yaparak vakit kaybetmesine gerek yok" diye konuştu.

Bilhassa Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin AB üyeliğine soğuk bakıyor. Ülkedeki kamuoyu araştırmalarında da büyük çoğunluğun Türkiye'nin üyeliğine karşı olduğu görülüyor.

(AFP-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA