Başbakan Erdoğan Aliağa'da Sanayi Tesislerini Açtı

Başbakan Erdoğan Aliağa'da Sanayi Tesislerini Açtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hükümetleri Döneminde Kayıp Yılları Telafi Etmeye Çalıştıklarını Belirterek, "Komünizm Dünyada Tutmadı Ama Hala Aynı Mantığı Kovalayanlar Devletçi Mantığı Savunanlar Var. Artık Geri Giden Bir Ülke Yok, İleri Giden Ülke Var" Dedi.

Başbakan Erdoğan Aliağa'da Sanayi Tesislerini Açtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetleri döneminde kayıp yılları telafi etmeye çalıştıklarını belirterek, "Komünizm dünyada tutmadı ama hala aynı mantığı kovalayanlar devletçi mantığı savunanlar var. Artık geri giden bir ülke yok, ileri giden ülke var" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nde (ALOSBİ) temel atma törenlerine katıldı. Törenlerin ardından Aliağa'ya giden Başbakan Erdoğan bin kişilik vatandaşa hitap etti. ALOSBİ'de yapılan törene Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Mili Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Enver Yorgancılar, İzmir Milletvekilleri, işadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan AlOSBİ Başkanı Atıl Akkan, bölgenin finans kaynakları hakkında bilgi verdi. Yürüttükleri proje için devletten para almadıklarını belirten Başkan Akkan, "Devletten 1 lira para almadık. Az gelişmiş bölgelere yararlı olsun diye Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan para talep etmedik" diye konuştu.

Türkiye'de yılda 2 milyon ton likit yağ ithalatı olduğunu belirten Başkan Akkan, Ulaştırma Bakanlığı'ndan bu konuda limanda hat tahsisi için destek istedi. Böylelikle karayolundaki tanker çoğalmasının ve trafik aksamasının engelleneceğini belirten Başkan Akkan, İzmir Metro hattının da Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'ne ulaşmasını istediklerini belirtti.

Törende konuşan Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, Petkim'in Türkiye sanayisine ara mal üreten, Türkiye kimya sanayisinin okulu olduğunu belirtti. Yaşanan ekonomik istikrar sayesinde Türkiye'nin dünya çapında cazip bir pazar haline geldiğini belirten Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, Petkim'in değişen ve gelişen ekonomik şartlara uymak için 370 milyon dolarlık yatırım harcamaları yaptığını belirtti. 17 bin 500 tonluk kapasitenin 7 bin 500 tonunun kendi ihtiyaçları için, kalan 10 bin tonun da özellikle Egeli sanayiciler için kullanıldığını söyleyen Genel Müdür Yavuz, hedeflerinin ekonomik istikrar ile hızla büyüyerek global bir dünya şirketi haline gelmek olduğunu belirtti.

Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz'un ardından konuşma yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Enver Yorgancılar, Ege Bölgesi ve tüm Türkiye'de Organize Sanayi Bölgeleri'nin gelişmesi için büyük adımlar atıldığını belirtti. Sanayi Ticaret Bakanlığı'nın yönlendirmesine uygun olarak ihtisas sanayi bölgeleri oluşturma çalışmalarına devam edildiğini söyleyen Başkan Yorgancılar, 85 milyon dolarlık ihracatın sanayicilerin çabaları gerçekleştiğini kaydetti.

Törene katılan bakanlar arasında bulunan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, AK Parti hükümetinin çevreyle alakalı konulara hassasiyetle yaklaştığını belirtti. Aliağa'daki açılışın da bu hassasiyetin göstergesi olduğunu söyleyen Bakan Pepe, "Ne pahasına olursa olsun üretim değil, çevre ve insan sağlığını göz önüne alan üretim önemlidir" şeklinde konuştu.

Türkiye'de 2 milyon ton tehlikeli atık bulunduğunu belirten Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bu atıkların bir kısmının yeniden işlenerek kazandırıldığını bir kısmının ise bertaraf edildiğini, önemli olanın atıklar bertaraf edilirken havanın ve suyun kirlenmemesi olduğunu söyledi.

Kürsüye gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, AK Parti hükümeti döneminde Türkiye'ye 30 adet yeni organize sanayi bölgesini kazandırdıklarını ifade etti. Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nin yer seçimindeki titizliğe dikkat çeken Bakan Coşkun, "Bölgenin tarım alanı olmaması ve mükemmel altyapısı, çevreye verdiği önem Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nin örnek bir bölge olduğunu göstermektedir" dedi.

Bakanların ardından konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son 4 yılda yaşanan gelişim ve değişimlere dikkat çekti. AK Parti hükümeti döneminde kamu ve özel sektörde büyük bir yatırım ve hizmet hamlesinin koordineli şekilde gerçekleştiğini belirten Başbakan Erdoğan, son 4 yılda tamamlanan organize sanayi bölgesi sayısının önceki dönemleri üçe katladığını belirterek, "Organize Sanayi Bölgeleri ile 30 bin 500 kişiye, küçük sanayi sitelerinde de 40 bin 500 kişiye yeni istihdam sağlandı. Bu sanayi bölgelerine ve KOBİ'lere verdiğimiz önemi açıkça gösteriyor" diye konuştu.

Yaptıkları çalışmaları hazmedemeyen kişiler olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz işimiz biliyoruz. Komünizm dünyada tutmadı. Ama hala aynı mantığı kovalayanlar devletçi mantığı savunanlar var. İşte atılan adımlar. Bugün 100 bini aşkın derslik açıldı. 79 yılda kaç derslik açıldı. Hiçbir zaman eğitime bütçenin birinci sırası verilmedi. Biz eğitimde boş sınıf kalmayıncaya kadar buna devam edeceğiz. Bilişim teknoloji sınıfları Türkiye'nin her yerinde olacaktır. Bu iş lafla olmuyor, icraatla oluyor. İşte burada 3 yıl önce temel attık, şimdi de açılış yapıyoruz. Artık geri giden bir ülke yok. İleri giden bir ülke var. Hükümetimiz döneminde kayıp yılları telafi etmeye çalışıyoruz. Adalet ve kalkınma yolunda müreffeh bir ülke olma yolunda ilerliyoruz. Bu olumlu gelişmeleri hazmedemeyenler var, her zaman da olacaktır. Bizler de inandığımız yolda ilerlemeye devam edeceğiz."

Başbakan Erdoğan, konuşmaların ardından Petkim Atık Yıkma Tesisi ve Kombine-Çevre-Birleşik Isı-Güç Santrali açılışını canlı bağlantılarla gerçekleştirdi. Açılışın ardından ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür plaketi verdi. Erdoğan da işadamlarına katkılarından dolayı plaket verdi. Erdoğan, daha sonra Organize Sanayi Bölgesi'nde adına yaptırılan Recep Tayyip Erdoğan Hatıra Ormanı'na çam fidanı dikti.

(Mİ-YK-MEF-Y)

Kaynak: İHA