Başbakan Erdoğan "Akdeniz İçin Birlik Projesi AB Üyelik Sürecine Kesinlikle Bir Alternatif Değil"

Başbakan Erdoğan "Akdeniz İçin Birlik Projesi AB Üyelik Sürecine Kesinlikle Bir Alternatif Değil"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'da Gerçekleştirilecek Olan Akdeniz İçin Birlik Projesi'nin Türkiye'nin AB Üyelik Sürecine Bir Alternatif Olmadığını Hatırlatarak "Bu Proje Türkiye'nin AB Sürecine Kesinlikle Bir Alternatif Teşkil Etmemektedir" Dedi.

Başbakan Erdoğan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'da gerçekleştirilecek olan Akdeniz İçin Birlik Projesi'nin Türkiye'nin AB üyelik sürecine bir alternatif olmadığını hatırlatarak "Bu proje Türkiye'nin AB sürecine kesinlikle bir alternatif teşkil etmemektedir" dedi.


Başbakan Erdoğan katılacağı Akdeniz İçin Birlik Projesi zirvesi ile ilgili olarak İstanbul'dan Paris'e hareketi öncesinde bir açıklama yaptı. Gerçekleştirilecek zirvede birçok ülke ve devlet başkanı ile ikili görüşme fırsatı bulacağını belirten Başbakan Erdoğan zirvede dünyada barış ve refah ideallerinin gerçekleştirilmesinde ekonomik kalkınma, gıda, su ve enerji güvenliğinin önemini anlatan bir sunum yapacağını da söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin Orta Doğuda barış ve istikrarın tesisi ve küresel barış projesi olan "Medeniyetler İttifakı"nın sağlanması çabalarına çok önemli katkılarda bulunduğunu kaydederek "Enerji ve su kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve arz güvenliği açısından Türkiye'nin stratejik önemi ortadadır. Refah küreselleşmedikçe, imkan ve zenginlikler ülkeler ve halklar arasında adil bir şeklide paylaşılmadıkça barış ve istikrarın küreselleşmesi de mümkün olmayacaktır" diye konuştu.


Türkiye'nin Barselona Süreci'nin geliştirilmesine yönelik olarak yapmış olduğu eş başkanlık sistemi ve sekretarya gibi önerilerinin bugünkü Akdeniz İçin Birlik Projesi'nin temellerini oluşturduğunu kaydeden Erdoğan şunları söyledi:


"Türkiye başından beri Akdeniz'de işbirliğinin geliştirilebilmesi için somut projelerden hareket edilmesi ve bu projelerin Akdeniz'deki tüm ülkeler tarafından sahiplenilmesi gerektiğini savunmuştur. Bu fikirler Barselona Süreci Akdeniz İçin Birlik Projesi'nin ana parametrelerini teşkil etmekte ve önümüzdeki dönemde bu sürecin başarıya ulaşabilmesi açısından da önem taşımaktadır"


Erdoğan daha sonra, saat 23.00'te Paris'e hareket etti. Başbakan Erdoğan'ı Atatürk Havalimanı'nda İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve öteki ilgililer uğurladı. Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış da Fransa'ya gitti. (ANKA)


(TT/ZG)

Kaynak: ANKA