Başbakan Erdoğan, ABD'de

Başbakan Erdoğan, ABD'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Seçimine İlişkin Bir Soru Üzerine, "Bizim Cumhurbaşkanlığımız veya Grubumuzun Belirleyeceği Bir Cumhurbaşkanı 'Türkiye'yi İran Gibi Yapacak'... Bunlar Safsatadır" Dedi.

Başbakan Erdoğan, ABD'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin bir soru üzerine, ''Bizim cumhurbaşkanlığımız veya grubumuzun belirleyeceği bir cumhurbaşkanı 'Türkiye'yi İran gibi yapacak'... Bunlar safsatadır'' dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentinde, Türk toplumu ve temsilcilerine hitap etti ve soruları yanıtladı.

ABD'de yaşayan ve isminin Necdet Çamlı olduğunu ifade eden bir Türk, bir süre önce Türkiye'ye geldiğini belirterek, özellikle kadınların, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması durumunda ''Türkiye'nin İran'a benzeyeceği korkusunu taşıdıklarını'' öne sürerek, ''Bu korkuyu bertaraf eder misiniz?'' diye sordu.

Erdoğan, bunun üzerine şunları söyledi:

''Bizim cumhurbaşkanlığımız veya grubumuzun belirleyeceği bir cumhurbaşkanı 'Türkiye'yi İran gibi yapacak'... Bunlar safsatadır. Bunlar çok çok marjinal kalmış grupların ve zihniyetlerin ortaya koymak istediği veya onunla tatmin olmak istedikleri ifade tarzlarıdır.''

Şu anda da 4 yıldır iktidarda bulunduklarını kaydeden Erdoğan, ''Ne yaptığımız, herşey ortadır. Sadece eserlerimizi söyleyin. Eserler ortadadır. Düşünce özgürlüğü noktasında, din ve vicdan özgürlüğü noktasındaki tavrımızı eğer bu tür algılama gayretine girmek isteyenler varsa onlar insan hakkı nedir bilmiyor, hukukun üstünlüğünü bilmiyor, özgürlüğün ne demek olduğunu bilmiyor. Önce bunu bilmeleri gerekir. Bizim kimseyi model alma gayretimiz yok. Türkiye, kendi modelini kendi içinde meydana getirmiştir.''

Kaynak: AA