Başbakan Erdoğan, AB'ye Seslendi

Başbakan Erdoğan, AB'ye Seslendi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hükümetin Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Üyeliği Konusunda Kararlı Olduğunun Altını Çizerek, "AB, Türkiye Almamaya Kararlıysa Zaten Bunu Açıklar. AB Bunu Açıklamadığına Göre 'Almaya Niyetleri Var' Demektir" Dedi. Erdoğan, Muhalefetin 'Kıbrıs'ı Peşkeş Çekiyorlar' Eleştirisine de Sert Çıkarak, "Bunu Söyleyenlerin Eline Diline Dursun" İfadelerini Kullandı.

Başbakan Erdoğan, AB'ye Seslendi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda kararlı olduğunun altını çizerek, "AB, Türkiye almamaya kararlıysa zaten bunu açıklar. AB bunu açıklamadığına göre 'almaya niyetleri var' demektir" dedi. Erdoğan, muhalefetin 'Kıbrıs'ı peşkeş çekiyorlar' eleştirisine de sert çıkarak, "Bunu söyleyenlerin eline diline dursun" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam Kapalı Spor Salonu'nda halka hitap etti. Partililerin alkışları eşliğinde salona giren Başbakan Erdoğan, ekonomiden dış politikaya kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan konuşmasında hükümetin AB'ye girmekte kararlı olduğunun da altını çizdi. Erdoğan, AB'ye seslenerek, "AB, Türkiye almamaya kararlıysa zaten bunu açıklar. AB bunu açıklamadığına göre 'almaya niyetleri var' demektir. Bazı engellemeler yapılıyor. Zor bir olay kolay bir yol değil. Türkiye, ihracatının yüzde 65'ni AB ülkelerine yapıyor. Biz 56 milyar dolarlık ihracatımızı nereye yaptık? AB'ye yaptık. Bu ihracatı yapamazsan bu fabrikalar ayakta durur mu?" diye konuştu.

Muhalefetin 'Hükümet, Kıbrıs'ı peşkeş çekiyor' yönündeki eleştirilerine de cevap veren Başbakan Erdoğan, "Kıbrıs'ı verdiniz, diyorlar. Eline diline dursun neyini verdik. Kıbrıs'ın neyini verdik. Biz gelene kadar Kıbrıs'ın yönetimini, cumhurbaşkanını başbakanını kalkıp da bir reisi cumhur ziyaret etmiyordu. Biz geldik Kıbrıs'ta her şey değişti" şeklinde konuştu.

"KOMÜNİSTLER BİLE DEĞİŞTİ"

Başbakan Erdoğan, konuşmasında hükümetin özelleştirme politikalarına yönelik eleştirilere de sert çıktı. Yabancıların Türkiye'de yatırım yapmasına 'Özelleştirmeden alıyorlar' diye eleştiren çevrelere tepki gösteren Erdoğan, "Komünistler bile değişti bizdekiler hala değişmedi. Varsın değişmesinler. Millet bunlara prim vermiyor. Milletim dünya ile yarış istiyor. Türkiye'mizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız. Bize burası yakışmıyor. Kişi başına milli gelir 10 bin doların üstüne çıkacak. Zaten 2013'te 10 bin doların üstüne çıkmış Türkiye ile gümbür gümbür gideceğiz" diye konuştu.

Halka 'Nereden nereye geldiğimizi düşünün' diye seslenen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"'Ben asgari ücretle kaç kilo ekmek alıyordum, şimdi asgari ücretle kaç kilo ekmek alıyorum'. Bunun hesabını yapın diyorum. Rakamları konuşmuyorum rakamlar aldatıcıdır. Samimiyetle söylüyorum. Eğer dün asgari ücretle aldığınız ekmek bugün asgari ücretten aldığınız ekmekten azsa AK Parti'ye oy vermeyin. Bu kadar açık söylüyorum. Bugün asgari ücretle aldığınız ekmek o günden çok çok fazlaysa beraber yürüdük biz bu yollarda beraber yürümeye devam edelim."

Erdoğan hükümete yönelik 'Bunlar IMF'ci' eleştirilerine de sert tepki gösterdi. Göreve geldiklerinde Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun 23.5 milyar dolar olduğunu dile getiren Erdoğan, şimdi bu oranın 10.9 milyar dolar olduğunu hatırlattı. IMF'den yeniden borçlar da aldıklarını belirten Erdoğan, "Faiz oranları çok düşük. Sürekli olarak düşmeye devam ediyor. 6-7 milyar dolarlara bu yıl sonunda düşer. IMF ile ne yapıyoruz. IMF sizi akredite eden kuruluş olduğunu için uluslararası camiada size olan ilgi bununla artıyor. Kaldı ki biz önemli olan 29 kurucu ortaktan bir tanesiyiz. 10 yıllardır ortağız. Bizimle IMF süreci başlamadı ki, bizden öncekilerde stand-by anlaşması imzaladılar. CHP'si de, DYP'si de, MHP'si de Bu işleri yapmamış gibi gelip AK Parti'ye fatura kesiyorlar. Bu süreçte yanlış bir iş yapıyorsak hesabını sorun. Türk'ün onurlu duruşunu aynen devam ettiriyor. Yola da böyle devam edecek" dedi.

(DA-DA-MEF-Y)