Başbakan Erdoğan: 30 Yıldır Sabrediyoruz Artık Sabır Taşı Çatladı (2-son)

Başbakan Erdoğan: 30 Yıldır Sabrediyoruz Artık Sabır Taşı Çatladı (2-son)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin Terörle Mücadeledeki Kararlılığını Vurgularken, "Biz Çok Sabrettik. 30 Yıldır Sabrediyoruz ve 30 Bini Aşkın İnsanımız Maalesef Teröre Kurban Gitti Ama Artık Sabır Taşı Çatladı" Dedi.

Başbakan Erdoğan: 30 Yıldır Sabrediyoruz Artık Sabır Taşı Çatladı (2-son)

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığını vurgularken, "Biz çok sabrettik. 30 yıldır sabrediyoruz ve 30 bini aşkın insanımız maalesef teröre kurban gitti ama artık sabır taşı çatladı" dedi.

ROMA (ANKA) – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığını vurgularken, "Biz çok sabrettik. 30 yıldır sabrediyoruz ve 30 bini aşkın insanımız maalesef teröre kurban gitti ama artık sabır taşı çatladı" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi, Roma'daki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan burada, Prodi ile görüşmeleri hakkında bilgi verdi ve gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

-İTALYA İLE İLİŞKİLER GÖRÜLMEMİŞ DÜZEYDE

Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda mükemmel düzeyde olduğunu belirterek, özellikle savunma alanındaki ilişkilerin görülmemiş düzeyde olduğunu, İtalya ile bu konuda tarihi adımlar atıldığını kaydetti. Erdoğan görüşmelerin bir yıl İtalya'da bir yıl da Türkiye'de yapılacak şekilde planlandığını ekledi.

Erdoğan İtalya'da iktidarlar değişse de AB hakkında Türkiye'ye verilen destek söz konusu olduğunda bir değişiklik yaşanmadığını dile getirerek, bu durumdan duyduğu memnuniyeti Prodi'ye ifade ettiğini söyledi.

-AB KONUSUNDA YAVAŞLAMA SEÇİMLER YÜZÜNDEN

Başbakan Erdoğan, dün açıklanan AB ilerleme raporuna da değindi. AB'ye tam üyelik hedefiyle yürütülen çalışmalarda Türkiye'nin raporda ifade edilen yavaşlamasının üst üste yaşanan seçim süreçlerinden kaynaklandığını söyleyen Erdoğan, bu konuda kararlı olan bir hükümetin iş başında olduğunu vurgulayarak "Seçim süreci tamamlandı ve parlamentomuz açıldı, çalışmalarımız hız kazanacak" şeklinde konuştu.

-PRODİ: 301 KONUSUNDA YENİ BİR ŞEY YOK

İtalya Başbakanı Prodi, AB Komisyonunun raporuyla ilgili olarak TCK'nın 301. maddesi hakkındaki bir soru üzerine, daha önceki raporlarla kıyasla bu raporda yeni bir şey olmadığını söyledi. Prodi, İtalya desteklemesine karşılık bazı ülkelerin Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık gibi öneriler getirmesiyle ilgili bir soruyu ise "Farklı sesler olur, müzakerenin amacı budur. AB'nin genişlemesine dahil olan tüm ülkeler için aynı şey söz konusu, Türkiye için de olacaktır" diye yanıtladı.

-"ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI"

Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığını vurgulayan Erdoğan, TBMM'nin hükümete büyük bir çoğunlukla sınır ötesi operasyon yetkisini verdiğini hatırlattı. Bu operasyonun sadece PKK terör örgütünü hedeflediğini vurgulayan Erdoğan, "Savunmasız insanlar öldürülecek öldürüldükten sonra hala bunlara karşı Türkiye de savunmasız kalacakÂ… Bakın biz çok sabrettik. 30 yıldır sabrediyoruz ve 30 bini aşkın insanımız maalesef teröre kurban gitti ama artık sabır taşı çatladı" diye konuştu.

-"DÜŞMANA MALZEME VEREMEM"

Başbakan Erdoğan bir İtalyan gazetecinin "Türkiye'nin PKK'ya ilişkin İtalya'dan talepleri nelerdir" sorusuna ise şu yanıtı verdi.

"Siyasilere düşen görev terörle mücadelede, ne zaman, nerde olacağını, kimlerle olacağını, nasıl olacağını söylemek değil. Bize düşen genel çerçeve çizmektir. Sayın Bush ile yaptığımız görüşmenin temel tespiti şu olmuştur: PKK terör örgütü, Türkiye'nin düşmanıdır, Irak'ın düşmanıdır, ABD'nin düşmanıdır. Pekiyi Düşman kimdir veya nedir? Yok edilmesi gereken unsurdur. Bu ise yok edilmesine yönelik ortak bir mücadele vereceğimiz vurgusudur. Burada öncelikle yapılması gereken nedir? İstihbarat teminidir. Bu istihbarat paylaşımının zamanında yapılması en önemli dayanışmadır. Ondan sonra da siz bunu hangi unsurlarla yapacaksanız ona göre yaparsınız. Benim tabi kalkıp da bunları size anlatmam sadece düşmana malzeme olur, hiç kusura bakmayın ben bu malzemeyi size veremem."

-"DOSTLARIMIZDAN GEREKEN DESTEĞİ BULAMADIK"

Terörün uluslararası bir sorun olduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye'de bu yıl içinde 200'ü aşkın sivil ve askerin teröre kurban verildiğini belirterek, "Ne yazık ki bu konuda dostlarımızdan gereken desteği bulamadık" dedi.

Erdoğan batı basını da eleştirerek, teröristlerin "asi, direnişçi, militan, gerilla" gibi ifadelerle tanımlandığını söyledi ve şöyle devam etti:

Kaynak: ANKA