Başbakan Erdoğan (2/son): Taksim Gezi Parkı Denilen Yerin Tarihi Nedir, Onu Araştır Bak

Başbakan Erdoğan (2/son): Taksim Gezi Parkı Denilen Yerin Tarihi Nedir, Onu Araştır Bak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'deki yayalaştırma çalışmaları kapsamında Gezi Parkı'nda yapılan düzenlemelere gösterilen tepkilere işaret ederek, "Ne yaparsanız yapın, biz kararı verdik verdiğimiz gibi bunu işleyeceğiz Başbakan Recep"...

Başbakan Erdoğan (2/son): Taksim Gezi Parkı Denilen Yerin Tarihi Nedir, Onu Araştır Bak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'deki yayalaştırma çalışmaları kapsamında Gezi Parkı'nda yapılan düzenlemelere gösterilen tepkilere işaret ederek, "Ne yaparsanız yapın, biz kararı verdik verdiğimiz gibi bunu işleyeceğiz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'deki yayalaştırma çalışmaları kapsamında Gezi Parkı'nda yapılan düzenlemelere gösterilen tepkilere işaret ederek, "Ne yaparsanız yapın, biz kararı verdik verdiğimiz gibi bunu işleyeceğiz. Eğer tarihe saygınız varsa, önce o gezi parkı denilen yerin tarihi nedir? Onu araştır bak. Biz orada tarihi yeniden ihya edeceğiz" dedi.

Erdoğan, İstanbul'da Sarıyer Garipçe'de yapılacak 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi temel atma törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AB Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu katıldı. Başbakan Erdoğan'ın helikopterle geldiği tören alanına, Mehter Marşı çalındı. Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

-"AĞZI OLAN KONUŞUYOR"-

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, kısa bir süre önce ihalesi yapılan üçüncü havalimanın ise yılda 100 milyon insan kapasiteli olacağını ve yine dünyanın bu havalimanından çok bahsedeceğini belirterek, "Bazıları bilmiyor. Çünkü ağzı olan konuşuyor. Bu havalimanı nerede yapılıyor? Haberi yok. Televizyonlarda dinliyorum zaman zaman. "Şu kadar ağaç, kesiliyor, bu kadar ağaç kesiliyor' Nerede yapılıyor bu haberi yok? Oraları bir gelip gezse, görecek ki adeta savaştan çıkmış bir coğrafya Çünkü daha önceleri oraları tamamıyla taş ocakları, kömür ocakları bu tür yerlerdi. Şimdi ise orada modern bir proje hayata geçerken, insan odaklı bir havalimanı yapılmak suretiyle, İstanbul'da mevcut Atatürk Havalimanı, ihtiyaca cevap vermiyor" dedi.

-"ÇOK BAĞIRIP ÇAĞIRACAKLAR"-

Erdoğan, gecikmeli kalkışlar nedeniyle vatandaşın şikayetlerini dinlediklerini, ancak yapılacak havalimanının; beş pisti, modern terminal binaları ve çok sayıda körükleri ile bu tür beklentilerin olmayacağı bir havalimanı olacağını kaydetti. Buradan, Milletin ve devletin kazanacağını vurgulayan Erdoğan, "Güçlü bir Türkiye'yi bu şekilde imar ediyoruz" dedi.

Kanal İstanbul'un ihalesinin de yapılacağını duyuran Erdoğan, "Şimdi bununla ilgili de çok konuşacaklar. Çok bağırıp çağıracaklar. Ancak, kervan yolda gerek Bizim işimiz var, yapmamız gerekenler var. Şu güzel Boğaz'da sorun kaç tane kıvrım var veya sıkıntılı yer var? Bilmezler ama biz bu dersi çok çalıştık" diye konuştu.

-"İSTANBUL NÜFUSUNU BURALARA ÇEKMENİN PLANINI YAPIYORUZ"-

İstanbul Boğazı'ndan 1979 yılında meydana gelen "Independenta" tanker kazasına da dikkati çeken Başbakan Erdoğan, "Bir Independenta'yı unutamayız. Yedi ay yanan o geminin, İstanbul'a ne denli korkular yaşattığını unutamayız. Ancak onların öyle bir derdi yok. Biz, işte bu çevrecilik anlayışımızın lafla değil, alternatiflerini üretmek suretiyle inşallah Karadeniz'i Marmara'ya bağlamak suretiyle, bir taraftan bu ağır tonajlı gemilerin geçişine imkan hazırlayacağız, orayı da yine Yap-İşlet-Devret modeliyle yapacağız ama onun her iki tarafında da modern şehir inşa ederken, burada nüfusu İstanbul'a çekmek değil, İstanbul'un içinde yerleşik nüfusu buralara doğru dağıtmanın da planını yapıyoruz" diye konuştu.

Kanal İstanbul ile de işin bitmeyeceğini, Marmaray'ın da 29 Ekim'de açılacağını, onun biraz daha güneyinde orada da iki tane tüpün, Boğaz'ın altında otomobillerin gelip geçeceğini söyleyen Erdoğan, "Bunların aklı, bu tür yatırımları alır mı ya Denizin altına raylı sistem olacakmış, denizin altından otomobiller geçecekmiş. Almaz Alsa bugüne kadar zaten bunlar yapardı ama 10 yıla bizler bunları sığdırdık" dedi.

-"YASLI ADA VE SİVRİ ADA'YA KONGRE MERKEZİ YAPILACAK"-

Erdoğan, bir başka adım olarak Yaslı Ada (Yassı Ada) ve yanındaki Sivri Ada'nı, ikisini bir arada ele alınmak suretiyle, "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" yapacaklarını bildirdi. Erdoğan, "Orada inşallah oteller, müzeler olacak, SİT hattını tehdit eden değil, mevcudu korumak suretiyle yapılacak. Mesela Sivri Ada taşocağı olarak kullanılmış. Biz, bin 500 kişilik kongre merkezine dönüştüreceğiz. Yani misafirlerimiz gelecek, orada toplantı, kongrelerini yapacaklar" dedi.

-"ÇEVRECİLİK ADINA KONUŞANLAR GİTSİN VİALAND'A BAKSIN"-

Haliç'te de bugünlerde yeni bir ihaleye hazırlandıklarını duyuran Erdoğan, "Bu ihaleyle de Haliçimizin o maalesef kabullenemeyeceğimiz bir yanı var ki o Camialtı Tersanesi, yıllarca oralarda bulundum. Taşkızak Tersanesi, işte bütün oraları tamamen bu yeni projeyle, Haliç'in o nasıl ki 2.5 milyon metreküp çamurunu alıp da Küçükköy'e taşıdıysak, Vialand'ın açılışını yaptığımız o yerin taşocağıydı orası, buradan taşınan çamurlarla orası oldu. ve orada bir çevre projesi uyguladık. Çevrecilik adına konuşanlar önce o Vialand'ı bir gezsinler, bir görsünler ne oldu, ne bitti diye Biz laf üretmiyoruz, biz iş üretiyoruz" dedi.

-"ÖNCE O GEZİ PARKI DENİLEN YERİN TARİHİ NEDİR, ONU ARAŞTIR BAK"-

Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylara da değinen Başbakan Erdoğan, "İşte birileri geliyor, Taksim Meydanı'nda, "Gezi Parkı yok şöyle olmuş, böyle olmuş' orada gelip gösteri yapacaklar, şudur, budur vesaire Ne yaparsanız yapın, biz kararı verdik verdiğimiz gibi bunu işleyeceğiz. Eğer tarihe saygınız varsa, önce o gezi parkı denilen yerin tarihi nedir? Onu araştır bak. Biz orada tarihi yeniden ihya edeceğiz. Taksim Meydanı'nı tamamen yayalaştırarak, insanın emrine sunacağız. İnsanoğlu orada gezip dolaşacak. Peyzajıyla, her şeyiyle" diye konuştu.

AK Parti döneminde, belli yaş gruplarında Türkiye genelinde diktikleri ağaç fidanı miktarının yaklaşık 2.5 milyar olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bunu bu iktidar dikiyor. Yeter ki ağaç dikme merakı olsun insanların, onlara da yer tahsis ediyoruz" dedi.

-"VATAN CADDESİ'NE KARŞI ÇIKARAK, "UÇAK MI İNDİRECEKSİNİZ' DEDİLER"-

Erdoğan, İstanbul'da şehir ulaşımının yüzde 87 karayoluyla sağlandığını, her iki köprüden de normal şartlar altında günde 250 bin otomobil geçmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Ancak gerçekleşen rakam bunun çok çok üzerinde, 600 bini buluyor. Yani köprüler 2.5 kat kapasiteyle çalışıyor. Araç kuyrukları yüzenden Boğaz'ı geçme süresi 1 saati buluyor. Zaman kaybı oluyor, yolculuklar adeta çileye dönüşüyor. Köprülerin zorunlu bakım çalışmalarında yaşanan araç kuyrukları, yıllık yaklaşık 3 milyar TL değerinde işgücü ve akaryakıt kaybına neden oluyor. İstanbul'a üçüncü köprü yapılmasına karşı çıkanlar, bu çileyi, bu kayıpları sone erdirmek konusunda hiçbir çözüm üretmediler, üretemiyorlar. Bu zihniyet vaktiyle Aksaray'a Vatan Caddesi inşa edilirken de karşı çıkıyordu. "Ne yapacaksınız, bu kadar geniş yolu uçak mı indireceksiniz' diyorlardı. Vatan Caddesi için. Onun için biz, bu ufuksuz yaklaşımları, iyi niyetten yoksun bu zihniyetleri ciddiye almıyoruz. Almayacağız" dedi. İstanbul'a yapılacak üçüncü köprünün maliyetinin 3 milyar dolar olduğunu söyleyen Erdoğan, "Zira, bu projenin maliyeti yaklaşık 3 milyar dolardır. Gerçek rakamı 4.5 milyar liraya mal olacak" dedi.

-ERDOĞAN, YÜKLENİCİ FİRMA YÖNETİCİLERİYLE SÜRE PAZARLIĞI YAPTI-

Konuşmasının ardından 3.Boğaz Köprüsü'nü yapacak olan konsorsiyum yöneticileri ile zaman konusunda kısa bir pazarlık yapan Erdoğan, projenin 29 Mayıs 2015 tarihine yetişmesini istedi. Tören alanında konuşma yaptığı kürsüye çağırdığı yüklenici firmaların yöneticilerine Erdoğan, "Müteahhit firmayla burada ufak bir pazarlık yapmak istiyorum. Süre üzerinde bir anlaşma yapmamız lazım. Ben 2014'ün 29 Mayıs'ı demiyorum. Ancak ben inanıyorum ki gerek Astaldi, gerek IC, gerek Hyundai, üçü azmederse, kararlı davranırsa, 29 Mayıs 2015'e bu projeyi yetiştirirler" dedi. Bunun üzerine IC Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, "Sayın Başbakanım, siz ne emrederseniz o olur. Sizin destekleriniz ile biz de bu tarihe yetiştirme gayreti içinde olacağız. Ancak, Özellikle sağ tarafınızdaki (Hyundai) köprüyü yapacak olan firma, bu projenin en kritik bölümünü yapan firmadır. Bu anlamda onların da bu taahhüdün altına girmesi sizin huzurunuzda çok önemlidir bizim için" dedi.

-"HYUNDAI 12 SAAT DEĞİL, 24 SAAT ÇALIŞACAK"-

Başkan Erdoğan'ın bu isteğine Astaldi Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Astaldi, "Elimizden geleni yapacağız, bu süreyi zorlayacağız" diye karşılık verdi. Hyundai'nin, bu projenin en önemli boyutunda olduğunu belirten Erdoğan, "12 saat çalışmayacak, 24 saat çalışacak. Benim bildiğim Hyundai bu işi gayretle bitirir" diyerek mikrofonu uzattığı Hyundai yöneticileri, "Tamam, elimizden geldiğince gereğini yapacağız" sözünü verdi. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, "Biz de kolaylaştırıcı anlamda elimizden gelen bütün desteği vereceğiz" dedi. Konuşmaların ardından Üçüncü Boğaz Köprüsü'nün temeli okunan dualarla atıldı.

-KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETİNİN 3 DOLAR OLMASI PLANLANIYOR-

İstanbul'da temeli atılan üçüncü köprü dünyanın, üzerinde demiryolu olan en uzun köprüsü olacak. Köprüdeki şerit sayısı ikisi demiryolu ile 10 şerit olarak düşünüldü. Kalan 8 şerit ise dört gidiş-geliş olmak üzere araçlar için ayrılacak. Köprüde 36 viyadük, 4 tünel bulunacak. Köprüde, 200 bin ton demir işçiliğinin yanı sıra, 45 alt geçit, 63 üst geçit olacak ve köprü tamamlandığında transit trafik buradan geçecek. TIR, kamyon ve tankerlerin diğer yolları işgal etmesinin önüne geçilecek. Köprüde geçiş ücreti otomobil için kilometre başına 8 cent, köprü geçiş ücretinin 3 dolar tavan ücret olması bekleniyor. (ANKA-SON)

(HMD/ORH) - İstanbul