Başbakan Edoğan: "AK Parti iktidarı, parmlamentoda gücü yettiği müddetçe af çıkarmaz"

Başbakan Edoğan: "AK Parti iktidarı, parmlamentoda gücü yettiği müddetçe af çıkarmaz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gündemlerinde af olmadığını belirterek, "AK Parti iktidarı bu tür affı parlamentoda gücü yettiği müddetçe çıkarmaz, çıkaramaz" dedi.

Başbakan Edoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gündemlerinde af olmadığını belirterek, "AK Parti iktidarı bu tür affı parlamentoda gücü yettiği müddetçe çıkarmaz, çıkaramaz" dedi.

Erdoğan, Güneydoğu Anadolu Projesi üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, "Hedefimiz 5 yılda Güneydoğu Anadolu Projesi'ni bitirmek" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İzmir İl Kadın Kolları 2. Olağan Kongresi'ne katıldı. Halkapınar Kapalı Spor Salonu'nda yapılan kongrede terörle mücadele konusuna değinen Erdoğan, kesin ifadelerinde gündemlerinde af olmadığını vurguladı. Erdoğan, "AK Parti iktidarı bu tür affı parlamentoda gücü yettiği müddetçe çıkarmaz, çıkaramaz" dedi.

Cuma günü bir vatandaşın Uşak'ta af talebinde bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, af konusunun elbette devletin iradesinde olduğunu; ama maktülün ailesinin vicdanında nasıl bir etki bırakacağının da önemli olduğunu ifade etti. "Düzenleme yaparken toplumun yüreğini sızlatıp sızlatmadığını gözetmek devletin görevidir. Siyasetçinin toplumun hissiyatını göze almasından daha doğal ne olabilir?" diyen Erdoğan, afla salıverilen kişilerin mağdurlar üzerinde büyük olumsuz etkiler yapabileceğini ifade etti. "Neymiş, devlet af çıkarsın. AK Parti iktidarı bu tür affı parlamentoda gücü yettiği müddetçe çıkarmaz, çıkaramaz" diye konuştu.

"İKTİDAR OLDUNUZ. O ZAMAN NİÇİN KANDİL'E GİDİP TERÖRÜ BİTİRMEDİNİZ ?"

Ordu üzerinden siyaset yapmak isteyenler bulunduğunu dile getiren Erdoğan, "Türkiye'de terör 30 yıldır sürekli büyüyerek gelişti. Siz de iktidar oldunuz. O zaman niçin Kandil'e gidip terörü bitirmediniz? Yoksa haritada Kandil'in yerini mi bulamadınız? Yoksa bizden habersiz gittiniz de Kandil'de terörist mi bulamadınız?" diye konuştu.

Son Kuzey Irak harekatında hayatını kaybeden 27 askerden 2'sinin İzmir'de toprağa verildiğini hatırlatan Erdoğan, sadece sınır ötesi harekat ile terörün bitirilemeyeceğini, sosyal, ekonomik, psikolojik ve kültürel tedbirlerin de alınması gerektiğini, iktidar olarak bu tedbirlerle uğraştıklarını vurguladı. Son 5 yılda Doğu ve Güneydoğu'ya 79 yılda yapılamayan yatırımları yaptıklarını, sadece altyapı olarak 8,5 katrilyon harcadıklarını, okullara bilişim sınıfı kurduklarını, 46 bin konut yaptıklarını anlatan Başbakan, "Şimdi Güneydoğu Anadolu Projesi üzerinde çalışıyoruz. Hedefimiz 5 yılda Güneydoğu Anadolu Projesi'ni bitirmek. Bahaneleri ortadan kaldırıyoruz. Benim Kürt kökenli vatandaşlarımı istismar eden, onların temsilcisiyim diyen bölücü terör örgütü artık orada maya tutturamayacak. Biz Türkiye'de TC vatandaşlığını benimsemiş olan herkesi bağrımıza basmışız ve öyle devam ediyoruz. Biz halkımızı seviyoruz. Çükü bizim medeniyetimizde yaratılanı yaratandan ötürü sevmek var. Farkımız bu ve bunu başarıyoruz. Terör örgütünün insan kaynağını ve finansal kaynağını kesmek için mücadele ediyoruz" ifadelerini kullandı. Ordunun, son operasyonla gece gündüz demeden her an teröristi vurmaya hazır olduğunu, üstün kurmay zekasını ortaya koyduğunu vurguladı. "Etkisiz hale getirilen terörist sayısı ve vurulan hedefler başarıyı göstermektedir" diyen Başbakan, en büyük başarının terörün cesaretinin kırılması olduğunun kaydetti.

"ZULÜM İLE ABAD OLUNMAZ, İFTİRA İLE DE HÜKÜMET OLUNMAZ"

Harekattan dönen kahramanlar daha koğuşlarına dönüp botlarını çıkarmadan başlatılan tartışmada memleket menfaati görmediğini söyleyen Erdoğan, "AK Parti herhangi bir ülkenin emri ile hareket eden bir iktidar değildir. Biz istişaremizi yapar, kararımızı verir, yola devam ederiz. Zulüm ile abad olunmaz iftira ile de hükümet olunmaz. Siyaseten bu kadar aciz durumda olabilirsiniz ama kurumlarımızın itibarına söz söyleyemezsiniz. Siyasi rekabetin dışında tutulması gereken meseleler de vardı. Siyaset de lütfen kışlaya girmesin. Askerliği askerlere bırakın. Teknik boyutta askerliğin nasıl yapılacağına da siz karışmayın" dedi.

Konuşmasında, İzmir ve Türkiye için yaptıkları icraatlarını da anlatan Erdoğan, "Bir kaç gün önce kaybettiğimiz İhsan Alyanak'ı rahmetle anıyorum" dedi. Bürokrasi ve siyasette kadın sayısının artmasını talep eden Başbakan Erdoğan, birlik ve beraberliğe özel önem verilmesini istedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şöyle dedi:

"Birlik ve beraberliğimizi korudukça aşamadığımız engel yok. Türkiye ne zaman birlik ve beraberlik ruhu ile kenetlense tarihi adımlar atmıştır. Millet olarak birlik ve beraberliğimizi her şeyin üstünde tutmak mecburiyetindeyiz. Önümüzdeki dönemde fırsatların ülkemize çok farklı bir şekilde geleceği dönem olacak. Türkiye fırsatlar ülkesi olacak. Hiçbir güç biz beraber olursak bunu ortadan kaldıramaz. Yeter ki milletimizin değerlerini, Cumhuriyet'in niteliklerini ortak payda bilelim, bunların etrafında kenetlenelim."