Başbakan Davutoğlu'nun Yeni Başdanışmanları Belli Oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Başbakan Davutoğlu'nun Yeni Başdanışmanları Belli Oldu

Haberler.com - Haberler | Güncel

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni başdanışmanları, İskender Pala, Süleyman Seyfi Öğün, Yılmaz Ensaroğlu, Necdet Subaşı, Muhsin Kızılkaya, Mustafa Şen, Feridun Bilgin, Ömer Faruk Korkmaz ve Ahmet Doğan oldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni başdanışmanları belli oldu. Yapılan açıklamaya göre başdanışmanlar şu isimlerden oluştu:

"İskender Pala, Süleyman Seyfi Öğün, Yılmaz Ensaroğlu, Necdet Subaşı, Muhsin Kızılkaya, Mustafa Şen, Feridun Bilgin, Ömer Faruk Korkmaz, Ahmet Doğan"

Peki kim bu isimler?

İSKENDER PALA

Profesör ve Divan Edebiyatı araştırmacısı olan İskender Pala, yazdığı çok sayıda romanla tanınıyor. Bir ara Hilmi Yavuz ile TRT'de Şairane adlı programı sunan yazar, TRT 2'de Divançe adlı programı hazırladı. Yakın zamana kadar Zaman gazetesinde Kültür-Sanat sayfasında köşe yazıları da yayınlamıştı.

MUHSİN KIZILKAYA

1966 yılında Hakkari'de doğdu. İlk orta ve liseyi Hakkari'de bitirdi. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl gazeteciliğe başladı.

Çeşitli gazete ve dergilerde çalıştıktan sonra bir süre reklamcılık ve senaryo yazarlığı yaptı. Kürtçeden Türkçeye edebiyat çevirileri yaptı. Yayınlanmış 15 kitabı var.

En son, çözüm sürecinde oluşturulan Akil İnsanlar Heyetinin Akdeniz Grubunda yer aldı.

Kızılkaya, olarak 1 Kasım seçimlerinde aday gösterilmeyince Haber türk'teki "Kısa dönem milletvekilliği' yapmış bir yazarın serencamı..." başlıklı yazısında "Sertleşti hayat, galiba Meclis'te bana düşecek iş yok, o yüzden yokum yeni dönemde..." demişti.

YILMAZ ENSAROĞLU

Lise yıllarından itibaren çeşitli sosyal hareketlerde yer adlı, öğrenci derneklerinde yöneticilik yaptı. 1992'de MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

2005–2009 yılları arasında İnsan Hakları Ortak Platformu Yürütme Kurulu üyeliği yaptı. Halen MAZLUMDER, İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) ve İnsan Hakları Araştırmaları Derneği (İHAD)'nin üyesi ve İnsan Hakları İçin Diyalog Dergisi Genel Yayın Yönetmeni görevleri devam etmektedir.

Bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu olan ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı olan SETA'da Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü olarak da çalışmalar yapıyor.

Yılmaz Ensaroğlu, 3 nisan 2013 tarihinde AK Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden girmişti.

SÜLEYMAN SEYFİ ÖĞÜN

14 Şubat 1959 Muğla'da doğdu. Ortaokul ve lise öğrenimini Bursa Anadolu Lisesi'nde tamamladı. Lisans öğrenimini (1982) ve doktorasını (1991) Uludağ Üniversitesi'inde, yüksek lisansını (1986) ise İstanbul Üniversitesi'nde tamamladı. 1993 yılında doçent, 1998 yılında profesör oldu. 2010 yılına kadar Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde çalıştı. Şu anda ise Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ve AB Bölümü öğretim üyesidir. Politik kültür, muhafazakarlık ve milliyetçilik konularında çalışmalar yapıyor. Maltepe Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler ve AB Bölümü Başkanlığı görevini yürütmektedir. Aynı zamanda Yeni Şafak gazetesinde köşe yazıları yazıyor.

NECDET SUBAŞI

Necdet Subaşı 1961 yılında Artvin'in Şavşat ilçesinde doğdu. Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nde lisans, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde de doktora programını tamamladı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde, Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapan Subaşı, 22.01.2011 tarihinde Strateji Geliştirme Başkanı olarak atandı.

Evli ve üç çocuk babası olan Subaşı'nın "Türk Aydınının Din Anlayışı", "Kutsanmış Görüntüler", "Öteki Türkiye'de Din ve Modernleşme", "Gündelik Hayat ve Dinsellik", "Alevî Modernleşmesi", "Ara Dönem Din Politikaları" ve "Sınırları Yoklamak" adlı eserleri yayımlandı.

FERİDUN BİLGİN

1985 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 1985-1987 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. 1986 yılında Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü'nde Uzman Yardımcılığı, 1991 yılında Planlama Uzmanlığı, 1992 yılında ise aynı yerde Grup Başkanlığı, aynı yıl Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü'nde Şube Müdürlüğü, 1996-1999 yılları arasında T.C. Üsküp Büyükelçiliği'nde Ekonomi Müşavirliği yaptı. 15 Ekim 2003 tarihinde Hazine Müsteşarlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdür Vekili görevine, 2 Kasım 2007'de ise aynı göreve asaleten atandı. 30 Haziran 2010'da Hazine Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Vekilliği, 30 Temmuz 2010 tarihinden 2014 yılına kadar Hazine Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. 2014 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haber leşme Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı.

Evli ve iki çocuk babasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 114 üncü maddesi gereğince Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri öncesi tarafsız Ulaştırma Bakanı olarak atandı.

AHMET DOĞAN

Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu. Yüksek lisansını Erciyes Üniversitesi'nde bitirdi. Doktorasını Ankara Üniversitesi'nde tamamladı. Erciyes Üniversitesi İİBF'de yardımcı doçent iken istifa etti. Aynı üniversitede çeşitli kademelerde yöneticilikler yaptı. İlim Yayma Cemiyeti Kayseri Şubesi Yönetim Kurulu üyesi. Serbest muhasebeci mali müşavir ve bağımsız denetçi yetki belgesine sahip.

Başbakan Davutoğlu'nun Yeni Başdanışmanları Belli Oldu
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (60)
ÇÇ:MİLLET İŞİ GÖTÜRÜYOR GARİBAN HALKIN SIRTINDAN VAY BİZ HALKIN HALİ NE OLCAK VERGİ ÖDE ÖDE İNSANLAR 1 KG ET YİYEMİYOR EVET TAM ARAP ÜLKELERİ GİBİ OLDUN UÇ NOKTA AYRIM VAR EŞİTSİZLİK AMA LAFA GELİNCE HERKEZ BİRİZ DİYORLAR BÜTÜN DEVLET DAİRELERİ HEPSİ AKP Lİ HEPSİ AMA ÇÖPÇÜSÜNE KADAR
MASALBU:İKİ ARKADAŞ 2 AY SONRA GİDİP TÜRK CEHENNEMİNDEKİ ARKADAŞLARININ HALİNİ GÖRMEK İSTEMİŞLER. HANİ GÜNDE BİR KOVA. NE HALE GELDİ DİYE.
BİRMASSAL:ÜÇ ARKADAŞ BİRLİKTE SEYAHAT EDERKEN TRAFİK KAZASI GEÇİRMİŞ VE HAKKIN RAHMETİNE KAZUŞMUŞ. ÖBÜR TARAFA GİDİNCE ONLARI GÖREVLİ ZEBANİLER KARŞILAMIŞ. ONLARA BURDA İKİ CEHENNEM VAR. BİRİ ALMAN BİRİDE TÜRK CEHENNEMİ. İKİSİNDEN BİRİNİ TERCİH EDİN
500