Başbakan Davutoğlu Isparta'da (2)

Başbakan Davutoğlu Isparta'da (2)
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kılıçadoğlu yoksulluk edebiyatı yapıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kılıçadoğlu yoksulluk edebiyatı yapıyor. Türkiye'nin 2002'deki gayri safi milli hasılası 230 milyardı, şimdi 830 milyar dolar. Maliye biliyorum diyor ama matematik bilmiyor. Soralım hangisi büyük" dedi.

Hükümet Meydanı'nda Isparta seçmenine seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu, hiçbir zaman AB kapısına, IMF kapısına gitmediklerine belirterek milletin gönül kapısına gittiklerini söyledi. "Aziz Ispartalılar gönül kapınızı bize açacak mısınız?" diye seslenen Başbakan Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu yoksulluk edebiyatı yapmakla suçladı. Davutoğlu, "O kapıdan girmemize izin verecek misiniz? Şimdiden o gül kokularını hissediyorum. Ama en güzeli de Isparta'nın gönül kokusu. Sağ olasın Isparta her haliyle hikmet öğreten Isparta. Bahçeli gelirse bu soruları kendisine bir sorun bakalım. Bir devletin kudretli şeref sahibi olmasının kendi savunma sanayi kurmasından, lirasına değer kazandırmasından al bayrağın her yerde dalgalandırılmasından her köşede vatandaşın sahip çıkmasından belli olur. 2023'e doğru biz Miryakefalon zaferinin torunlarıyız. Selçuklu, Osmanlı, Cumhuriyet bizim. İnşallah bu miras üzerinden 2023'te kudretli ve şefkatli Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni küresel güç yapacağız. Bir taraftan devleti büyütüyoruz. Ama diğer yandan da vatandaşlarımızın refahını. Şimdi Kılıçadoğlu yoksulluk edebiyatı yapıyor. Türkiye'nin 2002'deki Gayri Safi Milli Hasılası 230 milyardı, şimdi 830 milyar dolar. Maliye biliyorum diyor ama matematik bilmiyor. Soralım hangisi büyük. Bu sabah şoför esnafıyla birlikteydim onlara müjde verdim. Araçlarını yenilerlerse artık 2016'ya kadar ÖTV ödemeyecekler. Esnafa destek verdik. 2002'de Türkiye'de toplam satılan otomobil sayısı 91 bindi. Şimdi 587 bin. 2002'de cep telefonu sayısı 23 milyon iken şimdi 72 milyon neredeyse bebeklerin başına cep telefonu düşüyor. Bu mu yoksulluk. Vatandaşı bu güce kim kavuşturdu? Hepimizin kullandığı çamaşır makinesi 2002'de yılda 1 milyon şimdi 2.5 milyon çamaşır makinesi satılıyor. Demek ki milletin alım gücü var. Demek ki devlet ile millet arasında tam bir gönül bağı var. Ziraat Odaları birliğinde Kılıçdaroğlu oturuyordu. Kendisine sordum, gübre desteğini kaldıran ve tarıma desteği kaldıran Kemal Derviş şimdi Kılıçdaroğlu'yla kol kola. 2002'de tarıma verilen toplam destek 1.8 milyardı, şimdi 10 milyar TL, 6.4 milyar TL tarımsal desteği de bu sene için şu ana kadar biz ödedik" dedi.

"BİZ SANA O HAZİNEYİ BIRAKIR MIYIZ"

Isparta'da 23 Nisan 2015 tarihinde yaşanan zirai don felaketine değinen Başbakan Davutoğlu, zararlar için hemen 30 milyon TL gönderdiklerini belirterek, devlet kudretinin bu olduğunu söyledi. Hayvancılıkta sulamada faizsiz tarım kredileri verildiğini, tarım ve bütün alanlarda esnafa, çiftçiye, emekliye çalışana, işçiye her türlü imkanı verenin AK Parti hükümeti olduğunu söyleyen Davutoğlu şöyle devam etti:

"Bunları vermeye devam edeceğiz. Kılıçdaroğlu 'Bize 4 yıllığına ülkeyi verin sonra bırakırız' diyorlar. Bu iflas etmiş tüccar hesabı. Gördü memleketin kasasını hazinesini doldurduk. 'Şimdi o hazinenin üstüne otursam da har vurup harman savursam' diyor. Biz sana onu bırakır mıyız? Sayın Cumhurbaşkanımız 12 yıllık başbakanlık döneminde tane tane o hazine birikti. Hazine bereketlendi, bu topraklar bereketlendi. Bugün Türkiye'de herkes başı dik dolaşıyorsa bu 12 yıllık istikrarın ürünüdür. Biz söz verdik mi yaparız. Ne söz verdikse yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Esnafa faizsiz kredi verdik. Biz cağız ceğiz demeyiz; Biz yapıyoruz yaptık deriz. Tüm bu ekonomik hamleleri, tüm bu inşa faaliyetlerini yaptık diyoruz. Daha fazlasını yapmak için yola çıkıyoruz. Yolumuza yoldaş olmaya var mısınız? Bediüzzaman'ı bağrına basan Ispartalılar; bu topraklardaki imanı irfanı hikmeti korumaya var mısınız? Milli birliği korumaya var mısınız? Al bayrağı her an ve her yerde dalgalandırmaya var mısınız? Çünkü bize her yer Türkiye. İşte davamızın özü esası budur. Isparta'ya AK Parti döneminde büyük hizmetler yaptık. 6 milyar TL yatırım yaptık. SDÜ'ye 9 fakülte, 2 enstitü, 3 yüksek okul, 10 MYO açtık. Biz iktidara geldiğimizde SDÜ'de 32 bin 700, şimdi 72 bin öğrenci var. Yurtlarımız için kapasiteyi daha öncekilere ek olarak 10 bine çıkarmaya kararlıyız. 3 hastane, bir ağız ve diş sağlığı merkezi, 7 aile sağlığı merkezi yaptık. Isparta'da iktidara geldiğimizde 7 ambulans vardı. Şimdi 35 ambulans var. 611 ambulans varken Türkiye'de şimdi 4 bin 387 ambulans var. Helikopter ve kar ambulansımız da var. Milletin onurunu korumak böyle olur. Isparta tüm bu belgenin ulaşım merkezidir. Havalimanı 2 bin 883 kişilik kapasitesine sahipken, şimdi yılda 185 bin kişi Isparta'ya yolcu geliyor. Eğirdir'in güzelliği, Barla'daki manevi turizm, kayak merkezi ve dahi Isparta'nın gülü için milyonlarca insan artık Isparta'ya akacak. 300 bin dönüm araziyi sulamaya açtık. 72 milyon fidan diktik, 74 dere ıslahı yaptık. Doğalgazı Isparta'ya biz getirdik. Halkın refahını düşünen bir iktidar var."

ISPARTA'YA MÜJDELER

Konuşmasında Isparta'ya yapılacak yatırımlar hakkında da bilgi veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, Isparta'ya 755 yataklı şehir hastanesini inşa ettiklerini, ayrıca Senirkent ve Uluborlu'da iki hastane ve bir ağız diş sağlığı merkezi inşa edildiğini söyledi. Davutoğlu Isparta yatırımları hakkında şöyle konuştu:

"5 yol çalışması devam ediyor. Benim Isparta'ya olan borcum. Isparta Konya arasındaki yol en iyi şartlara getirilecek. Talimatı verdim. Ben Konyalıyım ama her vilayetine olduğu gibi Isparta'ya da aşığım. Isparta Konya arası en iyi standartta bölünmüş yol haline geliyor. Dereboğazı'ndan Antalya'ya yaptığımız 4 tünel, 5.5 km ile Isparta Antalya arası 1 saate inecek. Isparta Burdur Dostluk yolu, en iyi şartlarda inşa edip bu iki şehri kardeş kılacağız. Hızlı tren projesi: Eskişehir, Kütahya, Afyon, Isparta'dan Antalya'ya hızlı tren inecek. Böylece Isparta hava limanı, bölünmüş yolları olacak. Yalvaçta OSB'yi inşa ediyoruz. Şimdi iki OSB oluyor. Çalışanın sayısı üç misli arttı. Bizim dönemimizde Isparta hem kimliğini buldu, hem gücünü kazandı ve müreffeh şehir haline geldi. Daha büyük hedeflere de birlikte yürüyeceğiz. Isparta'yı yüceltmeye var mısınız? Torosların öz evladına Ispartalı Ahmet'e destek vermeye var mısınız? İnşallah Isparta'ya gelen herkese hikmet dersi vermeye var mısınız? Bediüzzaman'ın davasını üstlenerek Türk ile Kürt'ü kardeş kılmaya var mısınız? Milli birlik ve beraberliği savunmaya var mısınız? Bu al bayrağı mazlumların bayrağı yapmaya var mısınız? Demokrasiye karşı olanlara hadlerini bildirmeye var mısınız? 7 Haziran'da bu yolda yeni bir tarih yazmaya 4'te 4 yapmaya var mısınız? Bu Rabia Mısır'da demokrasi, Isparta'da AK Parti'nin hissiyatı ve hedefidir."

BAŞBAKAN'IN ISPARTA MİTİNGİNDEN NOTLAR

Süleyman Demirel Havalimanı'nda karşılanan Başbakan Davutoğlu, saat 14.00'da başlayacağı mitinge 50 dakikalık gecikmeyle geldi. Miting alanına girişte oluşturulan polis noktalarında izdiham yaşanırken, Hükümet Meydanı'na gelenler arama yapıldıktan sonra içeri alındı. Miting alanı çevresindeki yollar ulaşıma kapatıldı. Valilik ana girişi bölümüne Türk bayrağı, Atatürk ve Başbakan Davutoğlu'nun portresiyle AK Parti bayrağı asılırken, Valiliğe girişler arka kapıdan yapılabildi. Çevre illerden gelen takviyelerle birlikte bine yakın polisin görev yaptığı miting alanı çevresindeki binaların çatılarında keskin nişancılar görev yaptı. Helikopter de güvenlik uçuşu yaptı. Miting alanında 'Paralel üçgen fark etmez, Isparta ihaneti affetmez', 'Yola çıktık yoldan çıkmadık' 'Oy dediğin nedir ki canımı iste vereyim' yazılı afişler yer aldı. Meydanda bulunan megalightta da kısa bir süre önce zirai don afetinden etkilenen Isparta'ya Başbakan'ın 30 milyon TL göndermesine dikkat çekilerek, 'Çiftçinin kara gün dostu Başbakanımız Ispartamıza hoşgeldiniz' ifadesine yer verildi. Miting alanına gelenlere bayrak ve su dağıtılırken, meydanı dolduranlar AK Parti şarkılarıyla coştu. Bazı vatandaşlar bekleme sırasında fenalaşırken, onlara sağlık görevlileri müdahale etti. Başbakan'a mitingde Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da eşlik etti. Başbakan, Valilik ziyaretinin ardından miting için Burdur'a geçti. - ISPARTA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title