Başbakan Davutoğlu, Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun Yeni Hizmet Binasının Açılışını Yaptı

Başbakan Davutoğlu, Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun Yeni Hizmet Binasının Açılışını Yaptı

Başbakan Davutoğlu, Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun Yeni Hizmet Binasının Açılışını Yaptı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Başbakan Davutoğlu, Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun yeni hizmet binasının açılışını yaptı Dortmund'da Avrupalı Türkler ile buluşmak için bugün Almanya'ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Düsseldorf'ta başkonsolosluk binasının açılışını yaptı.

Başbakan Davutoğlu, Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun yeni hizmet binasının açılışını yaptı

Dortmund'da Avrupalı Türkler ile buluşmak için bugün Almanya'ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Düsseldorf'ta başkonsolosluk binasının açılışını yaptı.

2012 yılında satın alınan ve dekorasyonu bir süre önce tamamlanan dört katlı konsolos binasının açılış kurdelesini, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür, Düsseldorf Anakent Belediye Başkanı Thomas Geisel, Volkan Bozkır ve İsmet Yılmaz birlikte kesti.

Konsolosluk binasının Anadolu adlı salonunda yapılan açılış töreninde ilk olarak Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür konuşma yaparken, ardından Düsseldorf Anakent Belediye Başkanı Thomas Geisel (konuşmasına Türkçe merhaba diyerek başladı), Dışişleri Bakanı Ömer Çavuşoğlu birer konuşma yaptı. Tören dolayısıyla Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft, Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun yeni binasının satın alımından büyük gayretleri olan ve şimdi Eritre Büyükelçisi olan Fırat Sunel ve çok sayıda dernek temsilcileri de hazır bulundu.

'AÇILIŞLAR HEP YENİ BAŞLANGIÇTIR'

Konsolosluk binasının açılış töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Açılışlar güzeldir yeni başlangıçlardır. Ama yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzereyse bu daha anlamlıdır' dedi

Davutoğlu, şöyle devam etti: 'Almanya ile Türkiye arasında güçlü ekonomik tarihi kültürel ilişkiler vardır, ama bu ilişkilerin en önemli yanı Almanya'da yaşayan 3,5 milyonu aşkın vatandaşlarımız. Bunların 1,5 milyon gibi önemli bir kısmı da KRV eyaletinde ve Düsseldorf'ta yaşamakta. Dışişleri bakanı olduğum dönemlerde en fazla önem verdiğim meselelerden birisi yurtdışındaki temsil binalarımızın en iyi şartlara getirilmiş olmasıdır. Ülkeler, yurt dışındaki vatandaşlarına verdikleri hizmetler sahip oldukları temsilciliklerinin fiziki ve hizmet kalitesi ile değerlendirilirler. T.C. Devleti son dönemde gerçekleştirdiği büyük ekonomik atılımlar ve bununla eş zamanlı olarak ortaya konan aktif dış politikayla dünyada büyük bir genişleme yaşadı. Yurtdışında temsilcilik sayımız 166 dan 228'e çıkarıldı ve dünyada en fazla temsil edilen 7. ülke konumuna geldik. Temsil kalitesi anlamında en öncelikli ülke doğal olarak Almanya oldu. Bir kaç sene önce Berlin Büyükelçiliğimizi açtığımızda örnek bir temsilciliği hizmete sokmanın gururunu yaşadık. Berlin Büyükelçiliğimiz dışında diğer temsilciliklerimize başkonsolosluklarımızdan üç şey istemiştim: Fiziki mekanların güzelleşmesi, vatandaşlarla ilişkide yeni bir zihniyet ve doğrudan ilişki her sorunuyla yakından ilgilenme, üçüncü olarak da hizmet sürelerinin kısaltılması, en aza indirgenmesi yani teknolojiden yoğun olarak faydalanması?.

Dış temsilciliklerde yeniliklere gittiklerini belirten Davutoğlu, 'Düsseldorf binamızdan sonra Hamburg ve Stuttgart binaları da tadilattan sonra hizmete girecek.

Mainz'daki yeni binada iki ay içinde inşaat çalışmaları başlıyor. Nürnberg, Köln, ve Münster'de arsa satın aldık. Frankfurt'ta yeni bina kiraladık. Şu an Almanya'da çalışmalarımız bu çerçeveden baktığımızda yoğun olarak yürütülüyor. KRV'de 4 başkonsolosluk var ve Düsseldorf Başkonsolosluğu 280 bin vatandaşımıza hizmet veren en yoğun konsolosluklardan biri. Bu mekanın ülkemizin gücüne uygun bir şekilde düzenleme yapan arkadaşları tebrik ediyorum? diye devam etti.

Yeni binanın alımı ve tamamlanmasında desteği olan Düsseldorf Büyükşehir Belediye Başkanı Geissel'e de, 'Gösterdiği kolaylıklardan dolayı ülkem adına vatandaşlar adına çok teşekkür ediyorum. Düsseldorf Almanya gibi çok kültürlü bir şehir takdirle dinledim yabancı düşmanlığına karşı vurguladığı hususlar bizim için teminat mahiyetindedir' sözleriyle teşekkür etti.

Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Çünkü Avrupa kıtasında ortak en büyük tehlike yabancı düşmanlığıdır. En büyük dinsel mezhebi ya da etnik olarak ötekileştirme çabalarıdır. Avrupa'da bu anlamda Ayakta tutmamız gereken temel değer insan onur ve herkesin dini kültürel mezhebi inancını yaşayabileceği ortamı sağlamaktır. Yaşanan gerçekler gösteriyor ki artık vatandaşlarımız burada çoğu da alman vatandaşı olarak kökleştiler. 3.4. nesille iki kimliği bir arada buluşturan bir niteliğe kavuştular. Bugün Almanya'da sadece işçi olarak değil işveren olarak çok ciddi bir güce sahip oldular. 45 milyarlık ciro 400 bin kişinin istihdam edildiği, iş yerleriyle ekonomiye büyük katkısı olan ciddi bir güç oldular. Bu anlamda bu mevcudiyete hizmet için mekanlarımızı güçlendireceğiz hizmetlerimizi etkinleştireceğiz, vatandaşlarımıza yakın aynı zamanda da Alman yetkililerle tam bir işbirliği içinde ilişkilerimi geliştireceğiz her zaman vurguluyoruz Türk milleti kendi kimliğini korumaya özen gösterir, ama nereye giderse gitsin en kısa zaman intibak eder. Bu anlamda katılım ve entegrasyon anlayışımız asimilasyon benzeri bir yaklaşımlara izin vermez. Ancak kültürel varlığımızı korumamız da entegrasyona bir engel teşkil etmez. aksine Avrupa kıtasını zenginleştiren Düsseldorf'un çoğulcuğuna katkı yapan unsur olur?.

YENİ BİNA OLDUKÇA MODERN

Düsseldorf'un Willstatterstr caddesi, 9 numarada bulunan dekorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından 20 nisan 2015 tarihinde hizmete giren konsolosluk binası, Mönchengladbach, Duisburg, Krefeld, Oberhausen, Mettmann gibi kentlerden gelen yaklaşık 280 bin Türk vatandaşına hizmet verecek. 20 yıl önce yapıldığı öğrenilen bina, dört bin metrekare kullanım alanı ile hizmet vermeye devam edecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün saat 17: 00'de Dortmund Wesfallen Halle Salonu'nda başlayacak olan mitingde, Avrupalı Türk vatandaşlarına hitap edecek.

Başbakan Davutoğlu, Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun Yeni Hizmet Binasının Açılışını Yaptı
Başbakan Davutoğlu, Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun Yeni Hizmet Binasının Açılışını Yaptı
Başbakan Davutoğlu, Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun Yeni Hizmet Binasının Açılışını Yaptı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title