Başbakan, Afrin Operasyonuyla İlgili Son Bilgileri Paylaştı: 8-10 Bin Civarında Terörist Var

Başbakan, Afrin Operasyonuyla İlgili Son Bilgileri Paylaştı: 8-10 Bin Civarında Terörist Var

Saat 11:05'te kara harekatının başladığını duyuran Başbakan Yıldırım, "8-10 bin civarında terörist var. Operasyon 4 safhada yapılacak, 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacak." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da medya temsilcileri ile bir araya geldi. Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili konuşan Yıldırım, 4 safhada yapılacağını, 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacağını açıkladı.

"KARA HAREKATI 11:05'TE BAŞLADI, YARALI ASKER YOK"

Başbakan Yıldırım, 11:05'te Gülbaba mevkiinden kara harekatının başladığını açıkladı. Yıldırım, şu ana kadar yaralı askerin olmadığını söyledi.

"8-10 BİN CİVARINDA TERÖRİST VAR"

Afrin'de 8-10 bin civarında bir terörist varlığı olduğunu anlatan Başbakan, bölgenin yerleşik tüm terör örgütlerinden temizleneceğini, bu konuda kararlılığın tam olduğunu anlattı. Harekatın Münbiç'le devam edip etmeyeceği konusunda yorum yapmayan Başbakan, "ABD'nin bir sözü var, bu sözün yerine getirilmesini bekliyoruz" dedi.

"4 SAFHADA YAPILACAK, 30 KİLOMETRE GÜVENLİ ALAN OLUŞTURULACAK"

Başbakan Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'nın 4 safhada yapılacağını, 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacağını açıkladı.

"HAREKATTAN ÖNCE DİPLOMATİK GÖRÜŞMELER YAPILDI"

Afrin'de yerleşik tüm terör örgütlerinin temizleneceğini belirten Yıldırım, harekat başlamadan önce diplomatik bütün görüşmeler yapıldığını da aktardı.

'HAREKAT ÇOK SERİ ŞEKİLDE YAPILACAK'

Başbakan Binali Yıldırım, "Harekat çok seri şekilde yapılacaktır. Medyayı kontrollü şekilde sınır ötesine götüreceğiz. Afrin'deki teröristlere yapılacak her destek bu operasyonun hedefi olur" dedi. Özgür Suriye Ordusunun Fırat Kalkanı Harekatı'nda önemli görevler yaptığını hatırlatan Başbakan, "Şimdi de gönüllü olarak bu birliklerden gelenler de kendi ülkelerini korumada gayret gösteriyorlar" diye konuştu. Yıldırım, Özgür Suriye Ordusunun Türk askerinin kontrolünde harekata iştirak ettiğini kaydetti. Harekatta yaralanan Mehmetçik olmadığını belirten Başbakan Binali Yıldırım, kullanılan malzemelerin büyük oranda yerli ve milli silahlar olduğunu söyledi.

Bölgeden sıcak görüntüler:

Kaynak: İHA