Başbakan'dan Mgk Haberlerine Tepki

Başbakan'dan Mgk Haberlerine Tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mgk Toplantısının İçeriğine İlişkin Toplantı Öncesinde Yapılan Bazı Haberleri Sert Dille Eleştirdi. Haberlerle İlgili "Vatana İhanet" Suçlamasında Bulunan Erdoğan, Kuzey Irak'la Diyalog Tartışmasıyla İlgili Olarak da "Çözümü Masanın Dışında Aramıyoruz. Hiç Kimse de Bizi Masanın Dışına Çekmeye Gayret Etmesin" Dedi.

Başbakan'dan Mgk Haberlerine Tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MGK toplantısının içeriğine ilişkin toplantı öncesinde yapılan bazı haberleri sert dille eleştirdi. Haberlerle ilgili "vatana ihanet" suçlamasında bulunan Erdoğan, Kuzey Irak'la diyalog tartışmasıyla ilgili olarak da "Çözümü masanın dışında aramıyoruz. Hiç kimse de bizi masanın dışına çekmeye gayret etmesin" dedi.

Başbakan Erdoğan MGK toplantısının ardından Suudi Arabistan'a gitmek üzere geldiği Esenboğa Havaalanı'nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. MGK ile ilgili haberlere sert tepki gösteren Erdoğan, "MGK toplantısı mahrem bir toplantıdır, gizlilik esaslı bir toplantıdır" dedi ve şöyle devam etti:

"MGK toplantısından önce veya bugün eğer bir şeyler medyada yayınlanmışsa veya medya bunun yayınlamışsa; bir, bu sızdırma hareketini yapan bir defa ihanet içerisindedir. İki, bunun yayınlayan, onlar da aynen buna ortaktır. Bunu bu kadar açık ve ağır konuşuyorum. Bir ülkenin Başbakanı bunu böyle konuşur mu, konuşur. Çünkü, bir ülkenin kendine ait gizlilikleri vardır. Ama bazı böyle bu esaslara uymayıp da eğer ülkemizde zarar verecek bazı girişimlerde bulunurlarsa kusura bakmasın medya bunları buldum, değerlendireyim, reyting sağlayayım... Bunun peşinde koşmamalıdır. Bu özgürlük değildir. Böyle bir özgürlüğü ben kabul etmiyorum. Aynı şekilde bunu da bu ülkeye ihanet olarak kabul ediyorum. Yarın ne yazacaklarını da biliyorum. Bunlar sır şeylerdir, gizlilik esaslıdır. Bunları reytinge, paraya çevirmenin anlamı yoktur."

Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak'taki liderlerle görüşüp görüşmeyeceğiyle ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi:

"Bir şey bir kere söylenir. Türkiye Cumhuriyetini menfaati neredeyse, biz o menfaatin gereğini yaparız. Bu noktada Tayyip Erdoğan, 'birisiyle görüşeceğim' derse onu açıkça söyler zaten. Benden böyle bir şey duydunuz mu, duymadınız. Duymadığınız şeylerden ne için böyle malzeme çıkarmaya çalışıyorsunuz. Kuzey Irak'taki gelişmeleri Türkiye Cumhuriyeti devleti takip eder, yapılması gereken görüşmeleri kendi ölçeği içerisinde yapar. Yapmasında da faydalar vardır. Çünkü bir devlet tabii ki görüşme yapar. Görüşme yapmadan bu işler yürür mü, çözüme ulaşılır mı? Biz çözümü masada arayan, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz. Masanın dışında aramıyoruz. Kimse de bizi masanın dışına çekmeye gayret etmesin."

Erdoğan basın toplantısının ardından ANA uçağı ile Suudi Arabistan'a gitti.(ANKA)

Kaynak: ANKA