Başbakan'dan Bakan'ın Sınırdışı Edilmesine İlk Tepki: Karşılığı En Ağır Şekilde Verilecek

Başbakan'dan Bakan'ın Sınırdışı Edilmesine İlk Tepki: Karşılığı En Ağır Şekilde Verilecek

Başbakan, Bakan Kaya'nın sınırdışı edilmesiyle ilgili "Şu an için kriz çözüldü ama karşılığı en ağır şekilde verilecek. Kabul edilemez" dedi, vatandaşları uyardı: Tahriklere kapılmayın.

12.03.2017 04:26 | Son Güncelleme: 12.03.2017 04:53

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın, aracından zorla çıkarılıp başka bir araca bindirilerek, polis eskortu eşliğinde, büyük bir kalabalığın toplandığı bölgeden ayrılmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım'dan açıklama geldi. Başbakan, "Hollanda Başbakanıyla görüştüm. Hollanda hükümeti bütün diplomatik ve uluslararası kuralları adeta çiğneyerek böyle bir yanlış içerisine düşmüştür. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz buna gereken karşılığı vereceğiz veriyoruz." dedi.

Başbakan'ın açıklamalarından satır başları:

"DİPLOMATİK TEMASLAR NETİCE VERMEDİ, BAKANIMIZ KARAYOLUYLA ALMANYA'YA DÖNMEK ZORUNDA KALDI"

"Bakanımız Almanya'dan Hollanda'ya geçti orada vatandaşlarımızla buluşma planı vardı. Ancak Hollanda makamları bu buluşmaya izin vermedi ve bunun üzerine bildiğiniz bu kriz yaşandı. Uzunca bir süre içerisinde çeşitli diplomatik temaslar netice vermeyince Sayın Bakanımız ve ekibi karayolu ile Almanya'ya dönmek zorunda kaldı. Olay bu.

"VATANDAŞLARIMIZ TAHRİKLERE KAPILMASIN"

Şimdi tabi Hollanda'nın yaptığı maalesef hiçbir diplomatik nezakete kurala uymayan bir iştir. Diplomatik dokunulmazlığı olan bakanımıza maalesef kendi konsolosluğumuza gitme izni dahi verilmemiştir ve Hollanda hükümeti bütün diplomatik ve uluslararası kuralları adeta çiğneyerek böyle bir yanlış içerisine düşmüştür. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz buna gereken karşılığı vereceğiz veriyoruz. Ancak vatandaşlarımızı sakin ve sağduyulu olmaya çağırıyorum. Onların herhangi tahriklere kapılmasını istemiyoruz.

"HERKES EVİNE ÇEKİLSİN, ŞİMDİLİK BU KADAR YETER"

Herkes evine çekilsin şimdilik bu kadar yeter. Ayrıca Hollanda da bulunan bütün soydaşlarımıza ve vatandaşlarımıza da aynı şekilde sakin olmalarını aklı selim hareket etmelerini ve tahriklere prim vermemelerini istiyoruz.

Hollanda hükümetinin bu faşizan tutumuna verilebilecek en güzel cevap 16 Nisan'da halk oylamasının sonucuyla daha iyi anlaşılacaktır. Verecekleri cevabı sandıkta vermeleri en güzel cevap olacaktır.

"HOLLANDA'NIN FAŞİZAN TUTUMUNA CEVAP REFERANDUMDUR"

Ayın 14'ünde yapılacak seçimler var. Bu sebeple bugün yaşadığımız olay Hollanda'nın tamamen iç siyasetinden kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyoruz. Ama hiç bir yönü ile bu bizim açımızdan kabul edilemez ve bunun mutlaka karşılığı en ağır şekilde verilecek.

"MİLLET YANLIŞA KARŞI BİR MİLLİ DURUŞ SERGİLEDİ "

Bu milli duruş milli duygu ülkemize dışardan yapılacak bir haksız muamele bir yanlışa karşı bütün fikir ayrılıklarımızı nasıl terkedip milli bir duruş birlik beraberlik içerisinde olduğumuzu gösteren en somut örnektir. Şu an için gerek Hollanda gerek Türkiye'deki vatandaşlarımızın maksadı hasıl oldu, artık evlerine dönebilirler. Şu an için kriz çözülmüş durumda ancak tabii ki bunun sonuçları olacaktır.

"HOLLANDA BAŞBAKANINA GEREKENLERİ SÖYLEDİM"

Ben bu konuyla ilgili hiç başka Avrupa ülkesinin lideri ile görüşmedim böyle bir görüşme ihtiyacı da duymadım. Sadece Hollanda Başbakanı ile görüştüm ona da gereken şeyler söylendi."

Şu an buradasınız: Başbakan'dan Bakan'ın Sınırdışı Edilmesine İlk Tepki: Karşılığı En Ağır Şekilde Verilecek - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 7.8.2020 03:21:19. #1.15#
title