Başbakan'dan Avrupa Parlamentosuna Rest!

Başbakan'dan Avrupa Parlamentosuna Rest!

Başbakan'dan Avrupa Parlamentosuna rest! Başbakan Avrupa Parlamentosunun Türkiye kararına ne dedi?

Başbakan'dan Avrupa Parlamentosuna Rest!

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Sağlık Fuarının kapanış programına katıldı. Yıldırım, burada yaptığı konuşmada AP'nin Türkiye ile ilgili kararını sert dille eleştirdi. Yıldırım, "Bizim için kıymeti harbiyesi yok. Kendi kendine gelin güvey oluyorlar. AB ile mülteci anlaşması sonsuza kadar böyle devam edecek değil" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün yaptığı konuşmada "Kapıkule'ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz, 'Acaba Türkiye sınır kapılarını açarsa ne yaparız?' Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz" demişti.AB bir karar aldı. Milletvekilleri AP'de toplantılar. Bu kararın bizim için kıymeti harbiyesi yoktur. Kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar. İstedikleri kadar karar alsınlar. Aziz milletimizin kararlar karşısında boynumuz kıldan incedir. Onun dışındaki kararların bizim için önemi yoktur. AB ile mülteci anlaşması sonsuza kadar böyle devam edecek değil. Türkiye anlaşmasına sadıktır. Bu zamana kadar verdiği söz de durmuştur.

"TÜRKİYE BU MÜLTECİLERE SAHİP ÇIKMAZSA..."

Unutulmamalıdır ki Suriye ve Irak'ta yaşanan insanlık trajedisinden memleketlerini, yurtlarını, canlarını kurtarmak için terk eden milyonlarca vatandaşa, mülteciye kucak açan ülke, onları bağrına basan ülke Türkiye'dir. Türkiye bu mültecilere sahip çıkmazsa o zaman Avrupa'nın halini siz bir görün bakalım. Macaristan'a, Avusturya'ya 3-5 tane mülteci gitti, milletin gözü önünde tekmelediniz, yerden yere vurdunuz. İnsanlık Türkiye'de, insanlığın ölmediği ülke Türkiye'dir.

"TÜRKİYE'YE AYAR VERMEK VİZYONSUZLUKTUR"

53 senedir bu yollarda yürüyoruz. Ne için yürüyoruz? Daha güzel bir dünya için, daha güvenli bir Avrupa için. Bütün bu gayretler ortadayken kalkıp Türkiye'ye ayar vermeye çalışmak, en hafifinden vizyonsuzluktur. Ben öyle ümit ediyorum ki bu karar (AP'nin kararı) Avrupa Birliği Liderler Zirvesinde hiçbir şekilde dikkate alınmayacak ve yarım asrı geçen Avrupa Birliği-Türkiye yolculuğunun zarar görmesine rıza göstermeyecek Avrupa'da vizyon sahibi hala liderler olduğunu düşünüyorum.