Başbakan: Barzani Yataklık Yapar Durumdadır

Başbakan: Barzani Yataklık Yapar Durumdadır

Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonuna Katılan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Sınır Ötesi Operasyonu, Kdp Lideri Mesut Barzani'nin Açıklamaları ve Terörlerle Mücadele Konusunda Önemli ve Sert Mesajlar Verdi.

Başbakan: Barzani Yataklık Yapar Durumdadır

Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ndeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle verilen resepsiyona katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonu, KDP Lideri Mesut Barzani'nin açıklamaları ve terörlerle mücadele konusunda önemli ve sert mesajlar verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin soruları üzerine, Kasım ayında düzenlenecek olan ABD gezisinin kendileri açısından önemli olduğunu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ında bu süreç zarfında ABD'nin tavrını görme anlamında bekleyeceğiz açıklamasını yaptığını kaydederek, "Süreç devam ediyor. Irak'a komşu ülkeler toplantısı var. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Türkiye'ye gelecek, sonrada ben ABD'ye gideceğim" dedi.

Başbakan Erdoğan, "NATO'nun Türkiye-Irak sınırının güvenliğini sağlaması konusunda harekete geçip geçmeyeceğini sorulması üzerine, "O istikamette bir şey gelmedi. NATO Genel Sekreteri'nin bu konuda olumlu yaklaşımları ve açıklamaları var" dedi.

"BARZANİ YATAKLIK YAPAR DURUMDADIR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gazeteciler sık sık, KDP Lideri Mesut Barzani'nin açıklamalarını hatırlatmaları üzerine de şunları söyledi:

"Barzani bizim muhatabımız olamaz. Biliyorsunuz ki en son Bağdat yönetimi bu konuda Türkiye'ye geniş katılımlı bir heyet gönderdi. Maliki'nin iyi niyetini görüyoruz. Ama Barzani, terör konusunda tavrını çok açık ve net ortaya koymak durumundadır. Şuan kendisi terör örgütüne yataklık yapar durumdadır. Uluslararası hukukta da bunun ne manaya geldiği bellidir."

(BY-TB-MEF-Y)

Kaynak: İHA