Başarısızlık Kıbrıs İçin Yıkıcı Olur

Başarısızlık Kıbrıs İçin Yıkıcı Olur

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la Cuma Günü Görüşecek Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas, Yeni Bir Başarısızlığın Kıbrıslı Rumlar ve Türkler İçin Yıkıcı Olacağını Söyledi.

Başarısızlık Kıbrıs İçin Yıkıcı Olur

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la cuma günü görüşecek Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, yeni bir başarısızlığın Kıbrıslı Rumlar ve Türkler için yıkıcı olacağını söyledi.

Kıbrıs sorununda yeni çabanın başlangıç noktasının 8 Temmuz Anlaşması olması gerektiğini belirten Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın bu anlaşmanın altındaki “imzasının gereğini” yerine getirmesini beklediğini vurguladı.

Hristofyas, düzenlediği basın toplantısında, Talat ile 21 Mart cuma günü yapacağı görüşmeye “iyi niyet ve sıkı çalışmayla” gideceğini ifade ederek, “Bu sefer başaralım. Yeni bir başarısızlık halkımızın, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin geleceği için yıkıcı olur” dedi.

“İki bölgeli, iki toplumlu federasyon oluşturma uzlaşısını onurlandırmaya hazır olduklarını” kaydeden Hristofyas, “Bu uzlaşı, Türkiye'nin Kıbrıs'a askeri müdahalesinin ve 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin büyük bölümündeki 'işgalinin' yarattığı şartların göğüslenmesi için gereklidir” ifadesini kullandı.

Talat ile 21 Marttaki görüşmesinin, Rum yönetimi liderliğine seçilmesinden bu kadar kısa süre sonra yapılacak olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Hristofyas, bu görüşmeye iyi niyetle gideceğini söyledi.

Kaynak: DHA