'Başarımıza Şans ve Mucize Diyenlere Gülüyorum'

A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Almanya Maçının Basın Toplantısında İddialı Açıklamalar Yaparak, Finale Kalacaklarını Söyledi.

'Başarımıza Şans ve Mucize Diyenlere Gülüyorum'

A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Almanya maçının basın toplantısında iddialı açıklamalar yaparak, finale kalacaklarını söyledi.

Terim, İsviçre'nin Basel şehrinde çarşamba günü TSİ 21.45'te St. Jakop-Park Stadı'nda oynanacak maçla ilgili yaptığı basın toplantısında takımın son durumu hakkında bilgi verdi.

Terim, ''Dört cezalı 5 sakat oyuncumuz var; şartlar iyi değil. Buna rağmen Türk futbol tarihinde ilk kez Milli Takımımız yarı final oynuyor, bir ilki başardık. Bende hedefler bitmez. Yapılanın daha iyisi vardır. İnançlıyız. Almanya'ya saygı duyuyoruz; fakat korkmuyoruz, çekinmiyoruz. Oynayacağımız en önemli maçlardan biri olduğunu düşünüp sahaya çıkacağız. Fakat bu durum Almanya için bu kadar önemli değil. Çünkü onlar ilk kez yarı final oynamıyor. Ben bu kadar eksiklere rağmen takımıma güveniyorum. Turnuva öncesinde dünya benim oyuncularımı çok az tanıyordu; ama şimdi çok iyi tanıyor. Elimizden geleni yapıp finale kalmak istiyoruz.'' dedi.

Terim, bir basın mensubunun gelinen noktayı nasıl yorumladığını ve mucizelere inanıp inanmadığını sorması üzerine ise, ''Ben futbolda 3 sonuç olduğuna inanırım; galibiyet, beraberlik ve mağlubiyet. Mucize diye bir şey yok. İstanbul'daki odamda asılı olan, 'Burada imkânsız diye bir şey yok; mucizeler zaman alır' cümlesini burada da tekrarlıyorum. Bizim yarı finale gelmemize şans ve mucize diyenlere gülüyorum. Bir takım yenilgiyi hak etmediğine inanıyor ve pes etmiyorsa bu çok önemli. Saygının da sonsuz olması gerekir. Biz buraya sayısız sorunları olan, bölünmeye çalışılan, ekonomik ve siyasi sıkıntı yaşayan kavgası ve gürültüsü bol bir ülkeden geliyoruz. Gazze'den Bakü'ye, Berlin'den Van'a kadar herkesi aynı bayrak altında toplayıp sevindiriyorsak ne mutlu bize. Bunu bu takım başardı.''

Terim, kaleci Tolga Zengin'in orta sahada oynatılması ve Hamit'in performansıyla ilgili olarak ise, ''Tolga'yı orta sahada oynatma düşüncesi bir bir espriydi. Ciddiye aldılar. Sakat ve cezalılarımızın çokluğunu anlatmak için bu cümleyi kullanmıştım. Hamit'e gelince o benim için çok önemli ve iyi bir oyuncu. Sakatlıktan yeni çıkmasına rağmen çok büyük bir başarı gösterdi. Nerede görev verdiysem, yerine getirdi. Yarın da en iyisini yapacak.'' açıklamasını yaptı.

Terim, Fenerbahçe'den Milli Takıma davet edilen Semih Şentürk, Colin Kazım ve Uğur'un nedeninin sorulması üzerine de, ''Bu arkadaşların Milli Takıma seçilmesi Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ndeki başarısından dolayı mı, tecrübe mi, yoksa başarıya olan açlık mı? Ben başarıya olan açlığı tercih ettim. Kadroya çağırdığım oyuncularda da bunu görebilirsiniz. Kazım ve Uğur yarın oynayabilirler. Böylesine önemli bir maçta görev yapacaklar ve heyecanlarını da tolere edecek tecrübeye sahipler. Kazanma arzuları da dinamizmleri de iyi.'' diye cevap verdi.

Terim, "Almanya ile oynamak bir dezavantaj mı?" sorusuna ise, ''Ben başından beri söylüyorum buraya gelen 16 takımdan hiçbirini güç olarak diğerinden ayırt etmedim. Almanya'nın tabii ki bazı farklılıkları vardır. Hırvatistan'ın Almanya'yı yendiğini de unutmamak gerekir. Finaldeki rakibimizin kim olacağına gelince, finale ben çıkayım da öbür taraftan kim çıkarsa çıksın.'' cevabını verdi.

Terim, Nihat'ın sakatlanması ve diğer sakatlıklarla ilgili olarak da, şunları söyledi; ''Lig çekişmesi ve yoğunluğu olan bir sezondan sonra final niteliği taşıyan maçlar oynandı. Yenik durumda olmanın baskısı ve kazanma arzusu zaman zaman mücadeleyi sertleştirdi. Bunu oyuncularımız vücutlarının sinyalini almalarına rağmen bunu bize bildirmediler. Eksiklik ve dezavantaj olabilir; ama elimizden geleni yapacağız. Nihat'ı tabii ki arayacağız; ama onun yerine oynayanlar başarılı olacaktır.''

Terim, sakatlıkları süren ve takımla birlikte ilk kez bugün çalışan Tümer Metin ve diğer oyuncularla ilgili olarak da, ''Emre Belözoğlu imkânsız. Tümer Metin belki son yarım saat, o da taktik değişiklik ihtiyacı hissedersem oynayabilir. Servet'in durumu belirsiz.'' açıklamasını yaptı.

"BEN GURBEKÇİLERİMİN BAŞINI HEP DİK TUTTUM"

Terim, "2008 geride kaldığında Türkiye unutulmazlar arasına girdi diyebilir miyiz?" sorusuna ve gelinen nokta ile Almanya'da gurbetçilere neler söyleyeceğinin sorulması üzerine de, ''Geldiğimiz nokta önemli. Geçtiğimiz yol ve yaşadıklarımız yerimizi daha anlamlı kılıyor. 2008 Avrupa Şampiyonası deyince yıllar sonra da olsa Türkiye hatırlanacaktır.'' diye cevap verdi.

Terim, şöyle devam etti: "Biz programımızı 29 Haziran olarak hazırladığımızda bunu haber yapmıştınız. Allah izin verirse 29'unu da göreceğiz. Seyredilmesi zevkli bir takım demek bizim için daha iyi, dünya ve Avrupa şampiyonlarının veda ettiği yerde Türkiye'nin olması büyük bir başarı olduğunu söylememiz gerekir.

Gurbetçilere mesajımıza gelince, Almanya'da olan vatandaşlarımızı daha yakından ilgilendiren bir karşılaşma. Ben hem milli takımda hem kulüp takımlarında gurbetçilerimizin alınları açık, başları dik dolaşmalarını sağladım. Umarım yarın Almanya karşısında da bunu devam ettiririz. Mutlaka bir kazanan olacaktır, bir de kaybeden. Kazananı tebrik etmek ve alkışlamak erdemliliğini göstermeliyiz.''

Bu arada, A Milli Takım, Almanya maçının son çalışmasını maçın oynanacağı St. Jakop-Pork Stadı'nda yaptı. İlk 15 dakikası basına açık yapılan antrenmana Federasyon Başkanı Hasan Doğan ve yönetim kurulu üyeleri de izledi.

Taraftarlar stada alınmazken, antrenmana İspanya'ya giden Nihat, Servet, Emre Belözoğlu ve Emre Güngör katılmadı.

Kaynak: CHA