Başarılı Sporculara Devlet Sporcusu Unvanı Verilecek

Başarılı Sporculara Devlet Sporcusu Unvanı Verilecek

Avrupa Şampiyonalarında Final Oynayan Milli Takım Sporcularına, Olimpiyat Oyunları veya Dünya Şampiyonlarında Dereceye Giren Sporcular ile Bunların Teknik Direktör ve Antrenörlerine, 'Devlet Sporcusu' Unvanı Verilecek.

Başarılı Sporculara Devlet Sporcusu Unvanı Verilecek

Avrupa Şampiyonalarında final oynayan Milli Takım sporcularına, olimpiyat oyunları veya dünya şampiyonlarında dereceye giren sporcular ile bunların teknik direktör ve antrenörlerine, ''devlet sporcusu'' unvanı verilecek.

TBMM Genel Kurulunda, Başarılı Sporculara Aylık Bağlanması ve Devlet Sporcusu Unvanı Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi kabul edilerek, yasalaştı.

Yasa, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından olimpik veya paralimpik spor dalları içinde kabul edilen spor dallarının büyükler kategorisinde; olimpiyat oyunlarında, dünya ve Avrupa şampiyonalarında ferdi ya da takım sporlarında birinci, ikinci ve üçüncü olan amatör sporcular ile bunların ölümü halinde bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklarını, takım halinde olimpiyat ve dünya şampiyonu olmuş amatör sporcuların milli takım teknik direktörlerini ve antrenörlerini kapsayacak.

Bu kapsama giren amatör sporculardan, ömür boyu hak mahrumiyeti cezası almadığı ve başarı derecelerinin doping dahil herhangi bir sebeple geçersiz olarak kabul edilmediği Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünce belgelendirilen veya bildirilenlere; Maliye Bakanlığına yazılı olarak başvurmaları halinde ve başarı derecesinin kazanıldığı tarihten önceki bir tarih olmamak kaydıyla, 40 yaşını doldurduktan sonra Bakanlar Kurulu kararıyla ''Sporcu Şeref Aylığı'' adı altında aylık bağlanacak. Takım sporlarında ve takım tasnifi yapılan branşlarda, takım halinde olimpiyat veya dünya şampiyonu olmuş amatör sporcuların milli takım teknik direktörleri ve antrenörleri de aylık alacak.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından olimpik ve paralimpik spor dalları içinde kabul edilmiş spor branşlarının büyükler kategorisinde; takım sporlarında olimpiyat oyunları veya dünya şampiyonlarında ilk 3 dereceye giren, ferdi olarak olimpiyat veya dünya şampiyonu olan sporcular ile olimpiyat oyunlarında veya dünya şampiyonlarında birinci, ikinci ve üçüncü olan takımların teknik direktör veya antrenörlerine, ''devlet sporcusu'' unvanı verilebilecek.

Avrupa Şampiyonlarında final oynayan Milli Takım sporcuları ile bunların, teknik direktör ve antrenörleri de devlet sporcusu unvanı alacak.

Devlet sporcusu unvanı verilecek olan kişilerin, ''Sporda şiddet, şike veya doping suçundan dolayı ömür boyu hak mahrumiyeti cezası almamış olmaları'' şartı aranılacak.

Belirlenen adaylara, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Bakanın teklifi ve Cumhurbaşkanını onayı ile Devlet Sporcusu unvanı verilecek. Devlet sporcusu seçilenlere verilen berat, Cumhurbaşkanı tarafından imzalanacak.